Jožin z bažin

Jedu takhle tábořit Škodou sto na Oravu.
Spěchám, proto riskuji, projíždím přes Moravu.
Řádí tam to strašidlo, vystupuje z bažin,
žere hlavně Pražáky, jmenuje se Jóžin…

Kdopak by neznal známou písničku od Ivana Mládka o strašidle z bažin, které číhá nejen na Pražáky tábořící někde v okolí Vizovic? I když byla předsedou lehce opojeným slivovicí, vyhlášena vysoká odměna ve formě poloviny JZD a jeho krásné dcery, není vůbec jednoduché tuhle potvůrku polapit a na majetek si přijít. Tudíž i případné love za prodej do ZOO, jak se zdá, jsou téměř nedosažitelné. Tentokrát však nehraje hlavní roli pouze profláknutá písnička, ale hlavně rodinná desková hra, která z ní čerpá inspiraci a jmenuje se právě Jožin z bažin.

Tento herní počin je určen pro 1-3 lovce a jednoho Jožina (chápejte celkem 4 hráče) s doporučeným věkem od 5ti let a přibližnou herní dobou okolo 20ti a více minut.

Jedná se o krabici takřka normálních rozměrů kolem 30x30cm vydanou společností EFKO, která sama o sobě působí opravdu zábavně. Vyobrazený zelený Jožin s vlajícím jazykem v červených spoďárech honící lovce v lese a ještě k tomu s práškovacím letadlem nad hlavou nás pobavil už při prvním pohledu.

Při odklopení víka na nás kromě návodu hry, který je shrnut na jednom listě o velikosti A4 (z jedné strany česky a z druhé slovensky), čeká také další list s celou písní a notami pro případné umělce. Dále tu najdeme jednu velkou zelenou figurku, s níž hraje Jožin, dalších 8 figurek v červené, modré a žluté barvě pro lovce, 2 klasické šestistěnné hrací kostky a stojánek s kartonovou příšerkou pro navození lovecké atmosféry. Spodní díl krabice je zároveň herní plochou, která je navíc otočná.

Na hracím plánu na nás čekají dvě cestičky. Jednu používá při cestování Jožin a druhou samotní odvážlivci, co chtějí chytit hlavní příšeru. Jen 4 políčka mají obě cesty společné. Dvě z nich jsou zelená, to je travnaté políčko, kde pokud se lovec a Jožin setkají, tak Jožin každého vetřelce stáhne k sobě do bažiny, a to i pokud tam lovec dorazí až po Jožinovi. Pak zde máme 2 políčka značící kámen, tato pole jsou pro lovce nejdůležitější, protože pouze tady mají možnost obludu chytit a vyhrát tak celou partii. Každopádně na hráče chytající příšeru z močálu číhá spousta nástrah a těmi jsou díry v herním plánu, kde figurky propadnou do bažiny, pokud na tomto místě skončí hráč svůj tah. Pokud jste si ale mysleli, že tím, že díru v plánu přeskočíte, máte klid – opak je pravdou. Jakmile Jožin při obíhání bažiny stoupne na oranžové políčko, otáčí herním plánem a tím se i dírky v plánu mění. Tudíž i figurka, která si vydobyla své místo na plánu, se může propadnout do hlubin močálu a skapat tak ve prospěch Jožina.

K této hře jsme přizvali i hráče mladšího než je doporučení na krabici. Synovi jsou 4 a půl roku a neměl s hrou žádný problém. Jen potřeboval trochu poradit při hře za Jožina, kdy má otáčet kolečkem a na kterou stranu. Počítání do 6 už zvládá, takže stačilo jen trochu dohlédnout, aby nepřeskakoval políčka nebo nesešel ze správné cesty. Naše mládě si zvládlo hru užít jak za Jožina tak i lovce, protože se mu líbí propadávání figurek a vzhledem k tomu, že jich měl dostatek, tak ho ztráta nijak netrápila.

Nemyslím si, že by hra za lovce byla nějak méně zábavná, jen je třeba počítat s tím, že polapit Jožina je skoro nereálné. Jak jsme již zmínili výše, tak ho lze chytit pouze na dvou společných políčkách, a to ještě v pořadí, kdy tam prvně vstoupí Jožin a teprve potom lovec. Nám se to popravdě zatím nepodařilo. Nevadí. Hru jsme si užili i tak, zasmáli jsme se, společně se zabavili a to bylo to hlavní.

Jdeme hodnotit

Pojďme si tedy tuto hru nějak zhodnotit. Dalo by se říct, že Jožin z bažin je lehce vylepšené Člověče, nezlob se. Házíte kostkou, postupujete po plánu, občas se někdo vyhodí nebo propadne do bažiny. Děti si u hry nenásilnou formou procvičí počítání, což je zajisté přínosem. Pro začátečníky je to určitě zajímavá hra, která menší hráče oslní nejen tím, jak je ilustrovaná, ale také tím, jak funguje otočný herní plán. Není to však nic, u čeho byste vydrželi věčně, protože přece jen neustálé prohrávání člověka brzy omrzí, ale na prostřídání s něčím jiným to prostě dává smysl. Pořizovací cena není nijak vysoká, věříme, že adekvátní k obsahu. Takže pokud už vás klasické “člověče” omrzelo a chtěli byste nějakou blbinku pro zasmání, kterou si užijí i začínající hráči, tak proč ne. Jen od hry nečekejte žádné zázraky a propracované herní mechanismy, ty tu zkrátka nenajdete.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti efko.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: