Závod za bohatstvím okolo Jamajky.

Deskové hry mají neuvěřitelnou schopnost přenést hráče do různých světů a umístit je do napínavých dobrodružství. Jednou z takových her, která zachycuje ducha pirátství na moři a honbou za bohatstvím a loupením bájných pokladů je titul nesoucí stejný název, jako je ostrov nacházející se ve Velkých Antilách v Karibiku – Jamajka. Autoři herního designu Malcolm Braff, Bruno Cathala a Sébastien Pauchon, vezmou hráče na cestu po Karibiku, kde soutěží o to, kdo se stane nejúspěšnějším pirátským kapitánem. Díky nádherným ilustracím, intuitivní a nenáročné hratelnosti a velmi lehkému strategickému rozhodování si Jamajka již v minulosti vydobyla své místo na slunci u mnoha deskoherních nadšenců. Původně hra vyšla již v roce 2007 a před dvěma lety se dočkala lehounce upravené druhé edice. Právě tuto verzi hry nám do českých luhů a hájů přinesla v našem mateřském jazyce společnost ADC Blackfire a díky ní jsme v redakci měli možnost tuto edici vyzkoušet a přinést vám z ní své zevrubné pocity a dojmy. Rád bych upozornil, že první, již vousatou edici ve své sbírce nemám a bohužel ani neměl, proto prosím přijměte moji recenzi, jako by to byla úplně nová hra.

Hned na úvod recenze zmíním, že v Jamajka se hráči ujmou role pirátských kapitánů, kteří se navzájem prohánějí okolo stejnojmenného ostrova, sbírají suroviny, bojují mezi sebou a shromažďují jídlo, střelivo a dublony – a o to tu jde především. A to vše jen proto, aby se stali na konci hry vládci ostrova. Hra se točí kolem šikovně navrženého používání karet a kostek, které do hry vnáší prvek štěstí a zároveň strategie. Když už jsem zmínil karty, tak vězte, že v krabici pod víkem je šest stejných sad dvanácti karet lišící se jen jinou barvou rubu. Musím přiznat, že grafické ilustrace jsou velmi zdařilé a když se hráčům povede ve správném pořadí poskládat své karty vedle sebe, utvoří tak jednolitý velmi dlooouhý obrázek, ale to není nutné k hraní, spíše takový detail, s nimž si ilustrátoři dali tu práci. Krom těchto ilustrací, karty obsahují i dvě ikony symbolizující akce toho, co v daném kole může hráč vykonávat. Jeden symbol je pro ranní akci a druhý pro večerní. Lze tak plout směrem kupředu, ale i bouře může vaši bárku zahnat o několik políček zpět, můžete mít štěstí na dublony, střelivo nebo jídlo apod.

V každém tahu si hráči současně vyberou tajně jednu kartu z ruky, která určuje jejich akce pro dané kolo. Aktivní hráč přitom hodí dvěma kostkami a jednu hodnotu určí pro ráno a druhou pro večer, tak aby odpovídala nejvíce jeho strategii podle zvolených hodnot na vybrané kartě. Vtip je však v tom, že v daném kole se podle těchto hodnot musí řídit všichni. Pakliže ranní hodnota je 6 a večerní 1 a některý z hráčů si vybral kartu v niž ranní akce je couvání (asi špatný vítr) a večerní plutí v před, tak ve finále skončí o -5 políček než na počátku kola. Krása tohoto systému spočívá v jeho jednoduchosti umožňující hráčům všech úrovní dovedností rychle pochopit pravidla a ponořit se přímo do akce.

No a pokud hráč skončí na políčku s přístavem, musí zaplatit určené množství dublonů vyžadující daný přístav, nebo v případě toho, když skončí na širém moři bude jej to stát jídlo, které chce posádka anebo dojde k nalezení pokladů v případě, že jej už někdo jiný nezískal před vámi.

Jedním z nejzásadnějších aspektů Jamajky je její závodní mechanika po pěkném herním plánu okolo ostrova Jamajka s loďmi. Hra chytře zahrnuje prvek času a vyžaduje, aby hráči vyvážili rychlost a shromažďování zdrojů. První hráč, který dokončí závod kolem ostrova, spustí konec hry. Tato závodní dynamika vytváří pocit naléhavosti a nutí hráče, aby pečlivě plánovali své pohyby a činili taktická rozhodnutí. Příkladem je kupříkladu zmíněný konec hry. Pokud se některý z hráčů ocitne daleko od cíle, neobdrží žádné bonusové dublony, zatímco, ti kteří se blíží cíli obdrží kopec dublonů. A sice první hráč, který obepluje ostrov ukončuje hru, ale nestává se vítězem, tím je ten hráč, který bude mít na konci hry největší bohatství.

Navíc zahrnutí skrytých karet pokladů přidává do hry další vrstvu nepředvídatelnosti. Karty skrytých pokladů lze objevit tak, že hráči připlují se svoji lodí na konkrétních polích (v zátokách) na herním plánu ukrývající žetony pokladů, které promění první hráč, který daný žeton nalezne za jednu z karet pokladů. Tyto karty mohou poskytovat extra body (resp. dublony), speciální schopnosti nebo dokonce mocné artefakty. Karty pokladů na druhou stranu představují i nečekané zvraty, jako je ztráta dublonů v závěrečném hodnocení.

Prvek házení kostkami je uplatněn i během soubojů a dodává hře zajímavý šmrnc. Jasně zapřisáhlý odpůrci štěstěny budou nadávat, a pro hardcore euro hráče snad ani Jamajka není úplně to pravé ořechové. Nicméně pro rodiny s dětmi to může být určitě cílovka. Kostky přináší pocit nepředvídatelnosti a rizika, protože bitvy se řeší pomocí hodů speciální kostkou. Když se hráči zapojí do boje, resp. potkají se dva hráči na stejném políčku, hází kostkami, aby určili výsledek jejich útoků a obrany. Tyto hodnoty jsou navíc ovlivněny množstvím použitého střeliva, jenž jsou do bitvy hráči ochotni použít a taktéž případně karty pokladů k tomu určené. Tato kombinace karet, žetonů střeliva a kostek vytváří vcelku pěknou rovnováhu a zajišťuje, že žádné dva souboje nejsou stejné, a poskytují dobrou kombinaci strategie a štěstí. Vítěz si může od poraženého vybrat něco z jeho lodi, od dublonů, jídla, vzít některou z jeho karet pokladů anebo se zbavit nějaké negativní karty pokladů a předat mu ji.

Hru si díky svým jednoduchým pravidlům a rychlému tempu mohou užít rodiny s dětmi, přátelé nebo herní skupiny. I když je třeba učinit tu a tam nějaké to rozhodnutí, hra nezahltí hráče složitými mechanismy, což umožňuje hladký a příjemný zážitek pro všechny účastníky. Odhadovaná herní doba třicet až šedesát minut je ideální volbou pro herní večer nebo rychlou herní seanci, a to i s dětmi. Délku pochopitelně ovlivňuje množství hráčů. Zatímco ve dvou je vše zvládnuté do půl hodinky ve čtyřech až pěti hráčích se dosahuje zmíněných šedesáti minut. Zároveň ve větším množství hráčů dochází k větší zábavě a častějším potyčkám. Relativně krátké trvání také zajišťuje, že si hra udrží své tempo a zůstane poutavá od začátku do konce.

Moc rád bych zmínil ještě jeden vcelku chytře navržený herní mechanismus. Každý hráč má svoji loď, resp. desku s kajutami do kterých dává jednotlivé zásoby – dublony, střelivo nebo jídlo. Vtip je však v tom, že když ukořistí nové suroviny může je dát pouze a jen do prázdné kajuty nebo do již plné, ale původní obsah musí zahodit. Ano, je zde však pravidlo, že nemůžete nahradit kajutu obsahující jeden dublon šesti získanými dublony, ale lze zahodit jinou surovinu než právě tu, kterou jste získali. Díky nalezenému pokladu může jeden z hráčů rozšířit svoji loď o jednu kajutu navíc.

Herní komponenty, variabilní hráčské síly a několik cest k vítězství dělají z každého hraní jedinečný zážitek. Díky mnoha strategiím k prozkoumání a různým kombinacím karet jsou hráči neustále vyzýváni k tomu, aby přizpůsobovali a zdokonalovali svou taktiku, což zajišťuje, že Jamajka zůstane podmanivou volbou i po několika hrách.

Z výše uvedeného textu je patrné, že významnou roli ve hře hraje štěstí. Ačkoliv výsledek bitev je ovlivněn několika jinými faktory, může nastat situace, kdy obětujete nesmírné množství střeliva, padne vám nejvyšší hodnota a i přesto prohrajete jen díky tomu, že na speciální kostce určené pro souboje, soupeři padne symbol znamenající automatické vítězství. Hod kostkou může hru silně ovlivnit a někdy má přednost před strategickým rozhodováním. I když tento faktor náhody přidává prvek vzrušení a nepředvídatelnosti, může frustrovat hráče, kteří hledají determinističtější zážitek. Ale to jsem už zmiňoval taktéž, že pro zaryté eurovkáře Jamajka nebude asi to pravé ořechové. Celkový design hry však vytváří dobrou rovnováhu mezi štěstím a strategií a zajišťuje, že zkušení hráči mohou stále činit smysluplná rozhodnutí a přizpůsobovat se měnícím se okolnostem.

Na první pohled vizuálně nápadné komponenty Jamajky okamžitě vtahují hráče do jejího doslova pulzujícího světa. Na herním plánu je krásně ilustrovaná mapa Karibiku, přesněji řečeno ostrova Jamajka a se všemi těmi zátokami, přístavy a skrytými poklady. Každý prostor na desce je do detailu propracovaný a zachycuje podstatu karibského prostředí. Pozornost věnovaná detailům je pozoruhodná, od pirátských lodí až po barevné žetony zdrojů a pochopitelně i karty hráčů, o kterých jsem se zmiňoval již výše. Celková kvalita produkce je špičková, umocňuje celkový herní zážitek. Z tematického hlediska titul vyniká v zachycení podstaty karibského pirátství. Kresba, komponenty a mechanika hry harmonicky přenášejí hráče do světa strhujících dobrodružství. Ať už jde o představu tříštících se vln, zvuk děl nebo honbu za zakopaným pokladem, Jamajce se daří ponořit hráče do jejího podmanivého světa, za což mají autoři určitě palec nahorů.

Kromě toho jsou pravidla a herní komponenty dobře navrženy, takže se hráči snadno naučí veškeré herní mechanismy velmi rychle. Pravidla poskytují jasná vysvětlení s příklady, které zajišťují, že i noví hráči rychle pochopí hru. Zajímavostí u pravidel je i jejich pěkné členění, kdy každá dvojstránka má jasně viditelnou záložku, takže pokud hledáte něco nejasného, hned po prvním otevření pravidel víte, kam máte nalistovat a nemusíte dlouze hledat v pravidlech než naleznete řešení vašeho problému. Navíc musím ocenit šikovný insert, kde každá věc má své místo

Pokud jde o počet hráčů, Jamajku lze hrát od dvou do šesti hráčů. Hra se plynule přizpůsobuje počtu hráčů, škáluje výzvu a zajišťuje poutavý zážitek bez ohledu na počet hráčů. Pochopitelně ve vyšším počtu hráčů docházelo k mnohem zábavnějšímu děni, ačkoliv ve třech, kdy jsem hrál se svými dětmi, to taky rychle odsýpalo a o zábavu u stolu bylo určitě postaráno.

Co říct závěrem? Jamajka je vynikající desková hra pro rodiny s dětmi, která zachycuje ducha karibského pirátství vizuálně ohromujícím a poutavým způsobem. Pěkný vizuál, intuitivní hratelnost a strategické rozhodování poskytují parádní zážitek pro hráče všech věkových kategorií a úrovní dovedností. Díky chytré kombinaci karet, kostek, mechaniky závodů a znovuhratelnosti je Jamajka nezbytným doplňkem do každé sbírky deskových her, pakliže tedy nepatříte do dloubavých euro hráčů zkoumající každý úhel pohledu na provedené akce a prvek náhody je vám cizím slovem, potom se raději poohlédněte po jiném titulu. Všichni ostatní se však připravte na vyplutí! Shromážděte svou posádku a vydejte se na nezapomenutelné dobrodružství přes širé moře Karibiku.

Jamajka získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Hru je možné koupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: