HARRY POTTER: Vzestup smrtijedů

Smrtijed je v sérii knih o Harry Poterovi stoupenec lorda Voldemorta. Smrtijedi tvoří Voldemortův nejbliží kruh a pomáhají mu ve snaze o ovládnutí světa. Své protivníky zastrašují a fyzicky likvidují je i jejich rodiny. Smrtijedi v čele s Voldemortem bojují hlavně proti Ministerstvu kouzel a proti Fénixově řádu.

Dnes jsem si pro vás připravila recenzi o kooperativní kostkovo-karetní hře, která vychází z oblíbených filmů o Harry Potterovi. Postavíme se tedy do rolí kouzelníků a kouzelnic z Fénixova řádu, Brumbálovy armády a Bradavic, jež se pokusí postavit nebezpečnému lordu Voldemortovi a zástupu Smrtijedů. Budeme mít tedy dostatek sil a štěstí na naší straně a společně je porazíme? Nebo naopak oni dříve uvrhnou rozličná místa kouzelnického světa do temnoty?

Tuto kouzelnickou hru nám v češtině na naše stoly přináší brněnské REXhry. Jedná se o zábavu pro dva až čtyři hráče v kooperativním režimu s doporučeným věkem od jedenácti let a jedna partie zabere přibližně hodinu.

Hra je úhledně uložena v praktickém insertu.

Pojďme tedy společně nahlédnout pod víko, co na nás v této temné krabici čeká. Hrací plán se skládá ze tří kartonových „koláčových“ výsečí a kartonové jsou tu také žetony kouzel a žetony misí. Máme tu balíček karet s postavami a Voldemortem, poté karty hlavních štábů (Bradavice, Brumbálova armáda, Fénixův řád), karty míst (Atrium, U Gringottových, U prasečí hlavy) a kartu Pána zla. Plastové komponenty tu zastupují ukazatele zranění a vlivu, čtrnáct kouzelnických kostek, Voldemortova kostka a hlavní dominantou je velká figurka samotného Voldemorta. Samozřejmostí jsou také česká pravidla.

Příprava hry obnáší složení desky se třemi lokacemi, ve kterých lícem nahoru v náhodném pořadí vyložíme dvě karty míst a doprostřed se postaví figurka lorda Voldemorta ukazující právě na jedno ze třech míst. Poblíž nachystáme zásobu ukazatelů vlivu, zranění a žetony kouzel lícem dolů. Každý hráč si zvolí jednu ze tří frakcí s odpovídajícím žetonem mise, vezme si kartu hlavního štábu a vybere počáteční postavu. Zamíchají se všechy postavy a vytvoří se dobírací balíček, ze kterého do každého místa vyložíme tři karty postav lícem nahoru a posléze doprostřed balíčku vložíme kartu lorda Voldemorta. Poblíž plánu nachystáme kartu Pána zla s dostatečným prostorem okolo, protože se na jednu stranu nazývající se Bradavická ošetřovna budou pokládat poražení kouzelníci a na stranu s vězením Azkabanu poražení Smrtijedi. Kouzelnické kostky jsou pro všechny společné, takže si je při svých tazích hráči berou dle odpovídajících symblolů vlastností na kartách postav. Máme nachystáno a nyní můžeme přejít ke hře samotné.

Hrací plán skládající se ze tří koláčových výsečí.

Průběh hry se skládá ze 4 základních kroků:


1) Výprava do lokace – hráč na tahu se rozhodne, do které ze tří lokací se vydá a tam položí svůj žeton mise.
2) Hod Voledmortovou kostkou a vyhodnocení akcí Voldemorta a Smrtijedů – poté, co je žeton mise na vybrané lokaci, tak hráč hodí Voldemortovou kostkou. Kostka nám řekne, jestli se Voldemort otočí doprava, doleva či na poslední možnost Znamení zla, které Voldemorta nechává na současné lokaci a ten pak zaútočí na kouzelníky v téže lokaci (udělí každému jedno zranění). Stejným způsobem zaútočí i na tým aktivního hráče, pokud se v této lokaci také nachází. Nakonec se aktivují běžné schopnosti Smrtijedů. V případě Znamení zla aktivuje Voldemort schopnosti všech Smrtijedů po směru hodinových ručiček. Jako poslední se spouští postihy na kompletně ovládnutých místech.
3) Hod kouzelnickými kostkami, jejich přiřazení a vyhodnocení – aktivní hráč si nabere kostky – čtyři uvedené na kartě hlavního štábu plus kostky získané schopnostmi postav či žetony kouzel a jimi hodí. Posléze musí přiřadit kombinace symbolů vlastností ke kartám, aby mohl najmout nové kouzelníky, porážet Smrtijedy a aktivovat schopnosti postav a frakcí. Alespoň jednu z kostek je nutné přiřadit a pokud to nelze, tak jednu kostku hráč vyřadí a ostatní znovu přehodí, aby mohl zase přiřazovat. Jakmile hráč přiřadí kostky ke všem symbolům na kartě postavy, je taková postava na konci tahu najata (v případě kouzelníka) nebo poražena (v případě Smrtijeda).
4) Konec tahu – hráčův tah končí ve chvíli, kdy vyřadí nebo použije všechny kostky. Kouzelníky, které v tomto tahu najal, tak si přidá do svého týmu a odebere z nich všechny ukazatele zranění. Postavy, které mají stupnici zranění zaplněnou, se odkládají na příslušnou oblast ošetřovny/Azkabanu.

Hráči zvítězí ve chvíli, kdy se jim podaří porazit Lorda Voldemorta, musí se jim to však povést dříve, než nastane některá z těchto podmínek, které ukončí hru: je poraženo příliš mnoho kouzelníků, jsou poražení všichni kouzelníci v týmu jednoho hráče, jsou ovládnuta čtyři místa a více, nebo je některá z lokací kompletně ovládnuta (obě dvě místa i lokace samotná).

Součástí hry byly i čtyři promokarty, jednou z nich byl právě i Dobby uprostřed.

Jelikož v naší herní skupině nejsou velcí fanoušci universa Harryho Pottera, tak nelze úplně zhodnotit, jak dobře byla předloha do hry přenesena. Nicméně i my jsme alespoň filmy viděli a proto nás zaujalo, že hra vizuálně vychází právě z filmové předlohy. Kromě samotného Harryho Pottera, Brumbála a dalších, pánské osazenstvo ze známých tváří zaujala hlavně oblíbená Hermiona.

Hra HARRY POTTER: Vzestup smrtijedů celkově vzhledově i materiálově (kvalitní komponenty) patří k tomu lepšímu a cena je tak přiměřená tomu, co v krabici najdeme. Možná by tedy mohla být i o něco levnější nebýt monstrózní figurky Lorda Voldemorta.

Rozehraná partie a hráč s Fenixovým řádem.

Co se týče herních mechanik, tak hra není ničím až tak výjimečná a celý gameplay se točí víceméně kolem toho, co hráči hodí na svých kostkách a jak se s tím následně zvládnou popasovat. Hra mi hodně připomíná např. X-Meny: Povstání mutantů. Mechanicky je to dosti podobné. Základem je vždy hod kostkami, kdy díky svým různým schopnostem (tady čarodějům) můžeme, pokud chceme, různě kostky otáčet, přehazovat, získávat více kostek apod. Nicméně v HARRY POTTEROVI: Vzestup Smrtijedů nám přišlo, že je to lépe promyšlené a celkově zajímavější. Jelikož jde o kooperativní hru a nutnost porazit smrtijedy s Lordem Voldemortem v čele, tak je opravdu zapotřebí, aby hráči maximálně spolupracovali, radili se a vzájemně si vypomáhali, což hra svými mechanikami umožňuje (ať už pomocí žetonů kouzel, či akcí na nějakých kartách).

Hru bychom celkově zařadili mezi průměr a to je dáno hlavně tím, že je v ní až moc náhody, nejsme velkými fandy universa HP a zároveň nejsme zrovna skupina kooperativních hráčů, obzvláště pokud jde o nepříběhové hry. Dle našich zkušeností, pokud se hráčům hned v prvních kolech nepodaří nějak rozumně najímat nové čaroděje do svých kouzelnických skupin, tak je hra velice rychle pojede a nebudou mít šanci s tím nic moc udělat. Každopádně pro ty, kterým nepříběhové kooperativní hry se spoustou kostek a tudíž i náhody nevadí, navíc mají rádi Harryho Pottera, tak těm bychom hru s čistým svědomím doporučili, protože jde o pořádnou výzvu, se kterou je třeba se poprat.

HARRY POTTER: Vzestup Smrtijedů získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: