Extraliga All-Stars 1993–2023

Sezóna hokejové Extraligy na stole.

V době, kdy se sportovní nadšení mísí s láskou ke stolním hrám, přichází na pulty obchodů (nebo sklady e-shopů) Extraliga All-Stars 1993–2023 jako svěží vánek přinášející to nejlepší z obou světů. Tato karetní hra, která je zasazena do bohatého historického pozadí hokeje, nabízí hráčům nejen možnost znovu prožít některé z největších okamžiků tohoto sportu, ale také se ponořit do strategické hloubky.

Extraliga All-Stars 1993–2023 je karetní hra, která hráče zve k oslavě třicetiletého výročí české Extraligy ledního hokeje. Tento titul nabízí jedinečnou příležitost sestavit si tým svých snů, skládající se z ikonických hokejových hvězd, které během těchto let zazářily na ledě. Ať už jde o hráče, kteří se proslavili v NHL, nebo ty, kteří se stali klubovými legendami, v této hře najdete všechny. Připravte se na vzrušující zápasy, kde budete mít možnost postavit si svůj tým proti živým nebo „virtuálním“ soupeřům. S touto hrou se otevírá nová kapitola, kde lze znovu prožít nejlepší okamžiky českého hokeje a vytvořit si vlastní historii plnou úspěchů a vítězství.

Než se pustíme do hlubšího rozboru toho, co se skrývá pod víkem krabice, jak se to hraje a jaké z toho mám pocity, pojďme si říci pár faktografických věcí. Asi není tajemstvím, že spojení karetní hry s oficiální licencí Extraligy je splněným snem dvou autorů: Michala Ekrta a Petra Bělíka. Na pulty obchodů nám tento titul přinese v češtině společnost Blackfire dne 15. 9. 2023, tedy na den přesně, kdy odstartuje první kolo nového ročníku Extraligy ledního hokeje. K jedné partii může usednou dva až pět hráčů s doporučeným věkem od osmi let a jedna sezóna zabere okolo třiceti až čtyřiceti pěti minut. Z osobní zkušenosti bych titul časově viděl spíše okolo čtyřiceti pěti minut a v některých případech k jedné hodině, ale to je spíše způsobené tím, že jsem se nejednou kochal hráči a vyprávěl synovi, co který hráč kdy udělal, kupříkladu David Moravec jaký dal hezký gól v prodloužení mistrovství světa 2001 proti Finsku a jak jsme získali zlatý hattrick apod.

Při prvním pohledu na hru hráče zaujme komplexní, ale srozumitelný herní design, který vybízí k vytvoření vlastního týmu s legendárními hráči, kteří oživují ducha soutěživosti a slávy, které jsou synonymem pro hokejovou extraligu. Dynamika hry je taková, že vás udrží na nohou, neboť každý tah může přinést nové a nepředvídatelné výzvy, které testují vaše strategické myšlení a schopnost rychle se přizpůsobit. A také trocha toho štěstí v podobě házení kostek.

Po otevření krabice s hrou Extraliga All-Stars 1993–2023, se hráči ocitnou před bohatým výběrem herních součástí nabízející poutavý a realistický hokejový zážitek, ale taktéž řadu vzpomínek při procházení a kochání se kartami hráčů. V krabici najdete sto deset karet hokejistů, které zobrazují největší hvězdy z historie českého hokeje. Tyto karty vám umožní sestavit silný tým, který bude odrážet vaši strategii a styl hry. Krom čtrnácti současných extraligových týmů jsou zde zastoupeny i kluby, jenž získaly během posledních třiceti let Masarykův pohár, tzn., Vsetín, Zlín a Slávie. No a aby toho nebylo málo, tak jsou zde i hokejové legendy, na něž můžeme s hrdostí vzpomínat, jako třeba Králík, Holeček nebo pan Ivan Hlinka a mnoho dalších. Od každého týmu je k dispozici jedna kompletní (elitní) lajna hráčů, tzn., od brankáře, dvojice obránců, přes levé křídlo, centra a pravé křídlo. S výběrem těchto klubových legend pomáhaly samotné kluby, které si sami mohly říct, která jména jsou pro ně za poslední roky nejvýznamnější. Někdy to však nebyla úplně sranda, protože třeba takový klenot na pravém křídle, který neodmyslitelně patří ke kladenské Blue line Martin Procházka z tohoto postu v Kladně byl „vyhoštěn“ nikým jiným, než legendární „68“ na zádech nosícím Jaromírem Jágrem apod.

Ještě se u karet zastavím. Je určitě fajn, že kromě fotografie hráče připomínající sběratelské kartičky a jeho jména jsou karty barevně sladěny do klubových barev a legendární karty hráčů jsou v nádechu zlatavé barvy moc hezky provedeny. Taktéž je fajn se kartami jen tak „prohrabávat“ a zjišťovat, kolik který hráč získal s daným klubem extraligových titulů. Z každého klubu má jeden útočník a jeden bránící hráč speciální schopnost, díky níž může ve hře otáčet zápasy (kostky) ve svůj prospěch, ale o tom ještě níže.

Kromě karet s hokejisty krabice obsahuje i další prvky zvyšující napětí a strategickou hloubku hry. Najdete zde sedmnáct karet soupeřů, pět karet rozlosování kola, karty událostí, trenérů a různé žetony a kostky, které budou sloužit k určování skóre. K zaznamenávání bodů v tabulce je přiložena efektivní a přehledná deska, kde každý hráč posouvá svůj žeton svého týmu, stejně jako v naší extralize – tzn., za vítězství tři body, za vítězství v prodloužení dva body a za prohru v prodloužení jeden bod. Pochopitelně nechybí přehledná pravidla, které lze nastudovat do patnácti minut a může se hrát. Všechny tyto prvky společně vytvářejí komplexní a zábavný hokejový zážitek, který vás zaujme na mnoho hodin.

Hra Extraliga All-Stars 1993–2023 se skládá ze dvou hlavních částí: draftu a sezóny. Ve fázi draftu mají hráči za úkol sestavit svůj tým hvězd. Prostřednictvím draftu sestavíte svůj tým, který se skládá z útočné trojice (levé křídlo, centr, pravé křídlo) a obranné trojice (dva obránci a brankář). Vaším cílem je získat hokejisty na správné pozice a sestavit tým, který je dobře sehraný, což zvyšuje vaše šance na vítězství. Přesněji řečeno postupně si vyberete dvanáct hráčů a snažíte se je vybírat tak, aby byli na svých postech zastupitelní v případě, že dojde na střídání. Celý vtip spočívá v hodnotě útočného a obranného čísla – od hodnoty nula až po maximální hodnotu šest. Pojďme se podívat třeba na útok (obrana de facto funguje úplně stejně). Za každého hráče, který je umístěn správně na svém postě, hráči získají jeden bod a za souhru mezi hráči (jakási chemie) se dají získat další tři body. K dosažení souhry je potřeba, aby hráči byli ze stejného klubu anebo využít některého z legendárních hráčů z historie, kteří nemají žádné schopnosti, ale plní role žolíků, protože jsou automaticky sehraní s hráči z jakéhokoliv klubu. Nutno podotknout, že takovou legendu lze mít v týmu pouze jednu.

A teď vzniká celý ten problém. Zda upřednostním při výběru v draftu svoji soupisku tak, abych měl zastupitelnost na každém postu, nebo se budu orientovat na schopnosti hráčů, za cenu nižší sehranosti, ale možnost výrazně ovlivňovat dění během následující fáze při zápasech a moci přehazovat kostky, navyšovat jejich hodnoty, či snižovat hodnoty soupeřových kostek. Anebo se budu řídit srdcem a do týmu si prostě nevezmu nikoho ze Sparty, chtít za každou cenu Ivana Hlinku a kohokoliv z brněnské Komety? To je ten koktejl strategií, které se vám při draftu honí hlavou a nad nimiž mnohdy člověk stráví nějakou tu minutu navíc, než by bylo zapotřebí. Ano, v tomto jsem výrazně ovlivněn tím, že téma hokeje mi je nesmírně blízké a s kluky, jenž jsou na kartách, jsem strávil nejedno odpoledne, kdy jsem jim fandil. Kdyby šlo o stejný mechanismus s rugby, asi bych šel jen čistě vypočítavostí a analytikou, ale tady je to pro mě emočně zatížené. To znamená, pokud máte rádi Extraligu ledního hokeje, bude pro vás samotný draft, který by měl zabrat méně času z oněch dvou fází hry asi tou delší částí, než autoři hry zamýšleli. Toto však není výtka, to je spíše takový fanouškovský poznatek v pozitivním slova smyslu.

Po dokončení draftu následuje tedy zcela logicky sezóna plná zápasů. Před každým zápasem je zapotřebí se podívat na rozlosování, kdo s kým bude hrát podle počtu hráčů, přečíst si kartu událostí, která může ovlivnit jak negativně – takové vyloučení centra, když na něm máte legendu fakt naštve, ale i pozitivně – teambuilding udělá své a najednou je souhra stoprocentní jak v útoku tak v obraně, ačkoliv původně sestavená lajna je děravá jak noty na buben. Následně je možné použít karty trenéra, které mají pozitivní dopad na tým. Povětšinou jde o navýšení obrany nebo útoku apod. Tyto karty má každý hráč tři na celou sezónu, takže je zapotřebí s nimi šetřit a používat je ve správný okamžik sezóny.

Samotné zápasy ve hře probíhají formou kostkových soubojů, kde počet kostek, které můžete použít, závisí na síle útoku vašeho týmu. Vaším cílem je házet čísla, která alespoň dorovnávají sílu obrany vašeho soupeře. Někteří hokejisté mají speciální schopnosti, umožňující manipulovat s hozenými kostkami, přehazovat je nebo měnit jejich hodnotu, což přidává další vrstvu strategie a napětí do hry.

Po každém zápase je zapotřebí podle hozené hodnoty na šestistěnné kostce povinně vystřídat hráče v základní sestavě hráči, kteří čekají na střídačce do dalšího zápasu. A zde dochází k tomu, že sice jste si v draftu mohli vybrat fakt vynikajících šest hráčů s elitní souhrou, ale jakmile budete muset vystřídat půlku lajny, jste ztraceni nebo se prosadíte.

Hra je přístupná pro dva až pět hráčů. a ve všech počtech je výtečně hratelná. Pokud bych však měl vybrat ideální počet, osobně se mi nejvíce líbila varianta ve čtyřech hráčích, kdy všichni v každém kole odehrávají svůj zápas s lidským oponentem a nikdo nečeká. Hra proti „virtuálnímu“ soupeři se děje jen v menším počtu hráčů, kdy jeden hraje za vylosovaného soupeře s předurčenými hodnotami síly obrany a útoku. Absolutně nechápu, proč autoři přidělili brněnské Kometě tak nízké hodnoty – to považuji za výraznou chybu celé hry (smích).

Po odehrání celé sezóny, která je vtipně rozdělená reprezentační přestávkou, se určí vítěz a může nastat korunovace krále extraligy okolo stolu. V praxi to znamená, že dojdou karty rozlosování toho, kdo s kým hraje a bude se to celé opakovat ještě jednou. Osobně se mi nejvíce líbí fáze draftu, která dost výrazně předurčuje to, jak se vám bude v sezóně dařit během zápasů. Jasně, ve váš neprospěch může hrát štěstěna a vaše šance na titul budou ty tam. Zas na druhou stranu, sezóna je dostatečně dlouhá na to, aby tento neduh byl vyrovnán strategickým výběrem.

Jdeme do finále

Titul Extraliga All-Stars 1993–2023 je ideální karetní hrou pro milovníky deskových her na straně jedné a fanoušky českého hokeje na straně druhé. Přístupnosti výrazně pomáhají jednoduše a srozumitelně navržené herní mechanismy, a taktéž krása karet hráčů připomínající sběratelské kartičky, se kterými si v devadesátých letech minulého stolení hrál snad každý malý kluk. Během toho, co se ponoříte do hry, zjistíte, že je to více než jen zábava. Extraliga All-Stars 1993–2023 slouží také jako vzdělávací nástroj, který vám umožní prohloubit své porozumění hokeji a jeho historii. Pochopitelně, pokud je vám hokej cizí a preferujete raději pěstování orchidejí, sáhněte raději po něčem jiném, ale fanoušci českého hokeje: „do toho musíte jít!“

Extraliga All-Stars 1993–2023 získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: