Totální bezvětří… Anebo?!

Představení

Dnes jsme dostali na recenzi hru Drakiáda, kterou u nás lokalizovalo vydavatelství TLAMA games. V originále se hra jmenuje Kites a je přesně o tom, o čem si myslíte – o pouštění draků. Pokud nemáte rádi osoby, které nad svými tahy příliš dlouho přemýšlí, nemějte obavy. U této hry to nehrozí. Tato kooperativní hra totiž zvedne ze židle naprosto každého. Srdce vám začne bušit a ovládne vás adrenalin. Ačkoli se považujete za klidného člověka, tato hra ve vás probudí to hráčské zvíře, které se snaží za každou cenu vyhrát.

Co je v krabici?

Obsah krabice je stejně jako celá hra velmi skromný. Celkem šest přesýpacích hodin, které se liší barvou i dobou přesypu, sada padesáti dvou karet draků a dvanáct karet výzev (čtyři od každého typu).

Příprava hry

Tak pozor vážení „drakouši“, pokud máte písek v přesýpacích hodinách na dně, položte je na stranu do středu herní plochy. Zamíchané karty dejte na hromádku, či hromádky, aby se na ně všichni dobře dostali. V závislosti na počtu hráčů, každý dostane odpovídající počet karet. Zvedá se vítr, začínáme pouštět draky!

Jak se to hraje

Půjdeme hezky postupně. Přesně tak, jak jsme šli i my, když jsme hru hráli. Nejdříve si tedy představíme zahřívací variantu. V takovém případě nám pravidla radí odstranit ze hry všechny oranžové a fialové karty. Tím pádem se ve hře nebude operovat ani s těmito barevnými hodinami.

Začínající hráč nejdříve postaví bílé hodiny, aby se začal písek hezky sypat. Tím hra započne. Až od tohoto okamžiku se všichni hráči mohou podívat na své karty. Hráč na tahu si jednu kartu vybere a zahraje ji. Podle barvy karty se do hry postupně dostávají všechny další barevné přesýpací hodiny. V tuto chvíli může mít ve vzduchu dva, ale i tři draky, kteří si poletují po dobu, co se písek přesypává. Po zahrané kartě si dobere kartu novou. Na tahu je další hráč. Opět si vybere jednu kartu, tu odhodí a podle barvy se buď do hry začlení nové hodiny, nebo se otočí již přesýpající se.

Ve hře existují karty, které jsou dvoubarevné. V takovém případě je hráč povinen otočit hodiny obou zahraných karet. Pokud by docházel čas v bílých hodinách, musí hráč odhodit kartu jakékoli barvy draka, ale nesmí být dvoubarevná. Takto se hráči neustále střídají, dokud v dobíracím balíčku nedojdou karty. Od tohoto okamžiku již nelze obracet bílé hodiny a hráči musí ve zbývajícím čase odehrát všechny zbylé karty v rukou.

Jak hra může dopadnout? Samozřejmě že vítězstvím nebo prohrou. Pokud zahrajete všechny karty, jste velmistři v pouštění draků. Ovšem pokud vám v nějakých hodinách došel čas, zbývají jen oči pro pláč. Můžete si už jen spočítat počet neodehraných karet (na rukou hráčů, popřípadě ještě i v dobíracím balíčku) a v pravidlech zjistit, jak jste si vedli.

Poznámky

Než budu pokračovat rozšiřujícími variantami hry, považuji za důležité podotknout pár věcí. První je ta, že někdy se vám může vyplatit taktika zdržování. Čekat až v hodinách ubyde ještě více času a pak teprve zahrát odpovídající barvu. Právě v tomto čase můžete nahlas plánovat další kroky. Ovšem pozor, může to být i dost nebezpečné a riskantní rozhodnutí. Zároveň, i když vám dochází čas ve více hodinách, není možné, ani po zahrání dvoubarevné karty draka, že by vám spoluhráč pomohl a otočil nějaké hodiny za vás. Vždy hodiny přetáčí pouze hráč, který je na tahu.

Rozšiřující varianty hry

Zahřívací variantu hry jednoduše ztížíme přidáním dvou dříve odebraných barev. Zbylá pravidla zůstávají stejná. Pokud budete zvládat hru se všemi barvami, můžete do hry zařadit nějaké karty výzev. Těch je celkem dvanáct a existují tři typy. Je jen na vás, jaký počet těchto karet, a jakého typu do hry zařadíte. O co přesně jde?

Jedním typem výzvy je bouřka. Pokud si hráč dobere kartu bouřky, musí ji okamžitě zahlásit. Všichni spoluhráči tedy ví, že ji hráč bude muset v dalším tahu zahrát. Při zahrání bouřky musí hráč otočit úplně všechny hodiny ve hře (a to úplně sám). Poté si dobere novou kartu a na tahu je další hráč. Pokud se rozhodnete do hry zapojit výzvu zamotaných lanek, tak při dobrání této karty tentokrát nic hlásit nesmíte. Počkáte opět na svůj další tah a v něm tuto událost musíte opět zahrát. V tu chvíli musí všichni hráči poslat jednu kartu hráči po levici a druhou hráči po pravici. Posledním typem karty je letadlo. Opět při dobrání karty nic nehlásíte a v další tahu ji musíte zahrát. V okamžiku, kdy je vyloženo letadlo, znamená to pro všechny jediné. Naprosté ticho. Nikdo nesmí komunikovat, dokud nebude karta letadla přikryta nově zahranou kartou daného hráče. V tuto chvíli se nesmí oznamovat ani bouřky a zamotaná lanka, a to je teprve ta správná legrace.

Shrnutí

Drakiádu hodnotím jako velmi originální hru, která pracuje v reálném čase. Jedná se o akční filler, který bych osobně zahrála po nějaké delší herní partii v pozdních večerních hodinách, kdy už nemáte sílu zahrát si něco delšího, ale zároveň nechcete váš herní večer ukončit. Tato hra vás zaručeně dokáže probudit.

Hra je to velmi svižná, plná adrenalinu. Herní partii lze otočit několikrát za sebou, protože se nehraje déle jak deset minut. Příprava a vysvětlení pravidel patří mezi silné stránky této hry a za to má další plus. Vizuálně je velmi pěkná a cením zejména možnost si upravit náročnost dle osazenstva, se kterým hrajete.

Jaký je úplně konečný verdikt z mého pohledu? Jelikož jsem celkem stresař, jak v osobním, tak i v deskovskářském světě, tak mě Drakiáda pěkně rozproudila a v některých chvílích až moc „vystresovala“. A za to má hra u mě mínusové body, avšak pokud máte v oblibě postřehové hry, tak bych ji vřele doporučila. Faktem je, že se u této hry skvěle pobavíte a zjistíte, jak jste na tom s komunikací a hlavně se spoluprací.

PS: Připravte se na to, že prvotní partie budou hodně hlučné.

DRAKIÁDA získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: