Dixit: Disney Edition
Králíčci nahrazeni malebnými figurkami od Disneyho.
Asociační hru Dixit, která se poprvé objevila roku 2008, musí znát podle mého každý. Je to hra velice přístupná, s dokonalou produkcí a hodící se takřka ke každé příležitosti. Za těch patnáct let se nám trochu změnila, ale karty a hratelnost zůstávají v podstatě stejné. Úplně původní verzi si matně pamatuji a vybavuji si čtvercové žetony, které určovaly tipy hráčů na jednotlivé karty. Ty byly nahrazeny otočnými počítadly, na kterých hráči nastaví svou volbu. Takových detailů bychom našli více, ale nemá smysl zacházet do podrobností, které ani nemění hratelnost. Drobnou změnu do světa Dixit přinesla nová Disney edice. Herní design se oproti původní verzi neliší a proto za ním opět stojí Jean-Louis Roubira. Pod ilustrace se podepsala Natalie Dombois a jistě vás nepřekvapí, že jsou na téma Disney. Na český trh hru přináší vydavatelství Blackfire a v následujících řádcích si probereme, co přináší nového, co zůstalo při starém a zda stojí za to si novou Disney edici pořídit.
Obsah krabice a jeho kvalita
Stejně jako v úplně každé krabici Dixitu, i zde nalezneme osmdesát čtyři majestátních karet o rozměrech 80×120 milimetrů. Jedná se o standardní dixitovou kartu, která má naštěstí i standardní rubovou stranu. Tím pádem můžete Disney edici použít i jako rozšíření. Karty si hoví v plastovém insertu světle modré barvy. Považuji za důležité říci, že karty si v insertu hoví, dokud je neobalíte. V obalech se tam prostě nevlezou. Nějak je tam ve třech kopičkách namačkáte, ale není to ono a ničíte si obaly – především jejich rohy. Za mě je to jedno velké zklamání. Co s takovým insertem, do kterého se mi nevlezou karty? Chápu, že drtivá většina vlastníků této hry si karty neobalí, ale opravdu je těch pár milimetrů navíc takový problém? Stejně tak si myslím, že insert mohl být prostornější i v oblasti patřící dřevěným figurkám. Jsou tam opravdu hodně na těsno a často mám problém některé z nich vydolovat. Zbývají už jen kartonová počítadla, herní plán a pravidla. Herní mechanismy jsou triviální a hra staví na asociacích. Díky tomu pravidla pochopíte na jedno přečtení a vysvětlíte je v mžiku. Až na drobné jmenované nedostatky je hra produkčním skvostem a na stole zkrátka vypadá moc dobře. Určitě lépe, než standardní Dixit.
Jak se to hraje
Je dost možné, že se zde najdou čtenáři, kteří nemají se hrou Dixit žádné zkušenosti. Proto jen v rychlosti připomenu průběh hry. Nejprve si každý z až šesti hráčů vybere figurku a k ní patřičné ozubené počítadlo. Svou figurku umístí na herní plán a dobere si na ruku šest karet. Karty si prohlédne a začne přemýšlet o nápovědě. Hráč, kterého jako prvního políbila múza, přednese svou nápovědu. Ostatní se pak snaží vyložit kartu, která je této nápovědě co možná nejblíž. Následně hráči mezi vyloženými kartami tipují tu napovídačovu. Vtip je v tom, že pro zisk co nejvíce vítězných bodů nesmí být nápověda příliš jednoznačná. Nejvíce bodů totiž napovídač získá, pokud jeho kartu uhodnou jen někteří protihráči a ne všichni. Body dostanou také ti hráči, jejichž karty ostatní tipovali namísto té správné. Kdo první dosáhne konce na stupnici herního plánu, stává se vítězem.
Nejlepší počet hráčů a herní doba
Dixit si samozřejmě užijete v co největším počtu hráčů. Vydavatel uvádí minimálně tři hráče, já bych řekl spíše čtyři. Nabídka vyložených karet je pak logicky více rozmanitá a trefit tu správnou je těžší, což je kýžený efekt, který tvoří u stolu tu pravou dixitovskou zábavu a napětí. Herní doba se velice úměrně mění s tím, jak jsou hráči zdatní v hádání, jelikož jejich úspěšnost určuje rychlost pohybu po herním plánu. Jako nástřel je ale ta půlhodinka tak akorát.
Obaly na karty a herní doplňky
Pro obalení karet jsem použil obaly Sapphire. Jsou o něco slabší a karty tak tolik nezvětší svůj objem. Zkoušel jsem i obaly Paladin, které jsou o něco větší a silnější a v nich se karty do insertu vlezly daleko hůř. Další variantou mohou být třeba obaly Diamond.
Plusy
Naprosto úžasná produkce celé hry. Kvalitní karty nesoucí nápadité a dech beroucí ilustrace. Ještě hezčí malované dřevěné figurky, znázorňující slavné postavy ze světa Disney, či malebný herní plán. To vše dělá z této hry ke stému výročí společnosti Disney opravdové umělecké dílo, které navíc podtrhuje zábava plynoucí z vynikající hratelnosti systému Dixit. Jednoduše řečeno: perfektní asociační hra ověřená patnácti lety, kterou vylepšuje nový design herních komponent.
Měl jsem také obavy z toho, aby nápovědy u jednotlivých karet nebyly moc přímočaré. U většiny karet je zkrátka jasné, o jakou postavu či příběh se jedná. Měl jsem strach, aby se nápovědy nestrhly v jednoduché „Sněhurka“ nebo „Příšerky s.r.o.“ To se naštěstí nepotvrdilo. Karty jsou dostatečně pestré a plné detailů, takže nápověd, které se přímo týkaly nějakého Disney příběhu, bylo opravdu pomálu.
Mínusy
Snad jen ten insert, který nepojme obalené karty a ze kterého jdou trochu hůř vyndávat figurky. Jinak jsem ale nenašel nic.
Hodnocení
Ke hře Dixit: Disney Edition můžete přistupovat dvěma způsoby. Buď Dixit neznáte a chcete ho objevit. Pak říkám jednoznačně ANO! Nebo máte Dixit nahraný a Disney edici chcete jako rozšíření. Což je zrovna můj případ. Co si budeme povídat, znovuhratelnost u Dixitu moc velká není, proto je třeba neustále dodávat nové a nové karty. K tomu jsem přistoupil tak, že díky jazykové nezávislosti hry si ze zahraničí vozím jako suvenýr právě nějaké to rozšíření pro Dixit. Disney Edition beru jako samostatně hratelné rozšíření, které je opravdu nádherné, a jsem rád, že ho mohu mít ve své sbírce. Ať už patříte do jakékoliv jmenované skupiny, určitě si Dixit: Disney Edition pořiďte, nebo alespoň zahrajte. Stojí to za to.
Dixit: Disney Edition získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.
Hru můžete zakoupit přímo zde.