Diamantový les

Rád bych vás přivítal u naší další recenze, při které by měli zbystřit všichni ti, kteří rádi hrají se svými ratolestmi, protože především pro ně (pochopitelně i pro všechny ostatní) je určená hra Diamantový les. Pravdou je, že na pultech obchodů se už ohřívá nějaký ten měsíc, ale určitě neuškodí, když se jí podíváme na zoubek. Hru nám do českých luhů a hájů přinesla společnost Dino Toys a autorem této dětské, a přitom lehce fantasy, hry, která pořádně procvičí vaši paměť, je Olda Rejl.

Pro úplnost základních údajů o hře zmíním, že je určená pro 2 až 4 trpaslíky, s doporučeným věkem od 5 let, a jedna partie by měla zabrat okolo 15 minut. Z osobní zkušenosti zmíním, že úplně bez problémů se do hraní zapojila i naše nejmladší tříletá princezna, která neměla problém pochopit veškeré herní mechanismy. O mém malém pětiletém hledači diamantů není třeba pochybovat, že mu pochopení pravidel dělalo zásadní problém. Taktéž zmíním, že oněch 15 minut berte s rezervou, protože většina partií vám zabere 25-30 minut v závislosti na zvolené obtížnosti hry.

Ještě než se s trpaslíky pustíme do hledání bohatství v tajuplném lese, pojďme se v krátkosti podívat, co vše se ukrývá pod víkem krabice, která není nikterak obřích rozměrů – uznejte sami: cca 25x25x5 cm, lze kamkoliv přenést a užít si hru kdekoliv. Ačkoliv ji budete nejčastěji hrát s dětmi nejspíše doma, na dovolenou si ji určitě přibalit můžete. Pojďme tedy odklopit víko. Jako první věc narazíme klasicky na česká a slovenská pravidla. Jde o menší čtyřstránkovou brožurku, kterou zvládnete přečíst během 5 minut. Dále tu máme spousty vylupovacího kartonu – konkrétně 81 herních dílků lesa (velikostí připomínají dílek z Carcassonne nebo Karaku), 16 žetonů vybavení a hlavně čtyři standees figurky trpaslíků (pochopitelně jsou zde i plastové držáky, aby figurky hezky stály). Hned na první pohled padly mým dětem do oka a oblíbily si je. K dispozici jsou též dvě šestihranné kostky. Jedna klasická s ukazatelem hodnoty a druhá speciální se zvláštními symboly, kterým rozumí snad jen rarášci (takoví fištróni pohybující se po lese). A to je vše. Nooo, vlastně není. Málem jsem zapomněl na to nejdůležitější, tedy na 16 krásných diamantů (od každé barvy po čtyřech kusech), které jsou téměř totožné, jako ve hře Ubongo: Junior.

Rozbaleno, vybaleno a o co vlastně jde? Nebozí trpaslíci se rozhodli, že půjdou do tajemného lesa, aby zde nalezli diamanty. Jejich putování pod rouškou noci může připomínat nejeden dobrodružný příběh, protože jejich cesta bude spletitá. Někdy narazí na skálu, kterou je potřeba zdolat, jindy jim cestu komplikuje bažina anebo vykutálený rarášek. Stačí tedy najít 4 různě barevné diamanty a vrátit se zpět z lesa. Kdo to zvládne jako první, je vítězem. Nic víc, nic míň.

Na stůl stačí rozmístit lícem dolů všechny dílky lesa tak, abychom z nich udělali čtverec o rozloze 9×9 dílků. Na každou stranu dáme vchod do lesa a na něj umístí každý svého trpaslíka. Na dosah všech dáme diamanty a žetony vybavení, obě kostky, zvolíme prvního hráče (obvykle ten nejmladší) a můžeme vyrazit vstříc dobrodružství.

Ve svém tahu můžete vyrazit (otočit dílek) nacházející se vedle vás (ne diagonálně) a podle toho, kam váš trpaslík dorazí, může buď dál pokračovat nebo jeho putování v daném kole končí, aby se ke hraní dostal další hráč. Vtip je však v tom, že dílek, který jste opustili, musíte otočit lícem dolů tak, aby jej zahalila neproniknutelná tma noci. Některé dílky se však neotáčí, jako třeba vstupy do lesa nebo štoly, které plní roli “teleportu”. Tedy za předpokladu, že jich je více objevených. Taktéž trošku pomůže oheň vydávající světlo, který umožňuje permanentně otočit dílky, které jej obklopují, lícem vzhůru.

Narazit však můžete i na jiná území jako třeba cestu, díky které můžete jít dál. Zatímco když objevíte skálu, je zapotřebí hodit kostkou stejnou anebo větší hodnotu, než je uvedená u tohoto dílku. Pokud zdárně vyšplháte, obdržíte jeden žeton vybavení, který následně můžete při dalších pohořích použít – každý žeton vybavení lze přičíst k hodnotě padnoucí na kostce. Co určitě každého nejvíce potěší, je nalezení dílku, kde se nachází diamanty. Po jeho objevení se k němu většinou všichni hráči snaží co nejrychleji dostat, aby uzmuli svůj diamant. Není to o tom, že by se na někoho nedostalo, ale cílem je nalézt co nejdříve diamanty všech barev a hurá z lesa.

V lese na vás čekají i jiné patálie: bažina umí pěkně zdržet nebo takový pavouk.. nikoho k sobě nepustí. Kdo však umí udělat v lese pořádnou paseku, je rarášek. Při každém jeho objevení musíte vždy házet speciální kostkou, která vám určí, co se stane. Možná bude rarášek hodný a dovolí vám se podívat na libovolné místo v lese. Může však být i zlý a nakáže, aby vás ostatní přemístili jinam. Těch lumpáren má v repertoáru vícero a dokáže všem zamotat hlavu. Tím nabourává veskrze paměťovou hru s drobnou špetkou náhody.

Ano, přesně tak. Jak jste asi z výše uvedeného pochopili, hodně vám k vítězství pomůže, když si budete pamatovat, kde se jaká oblast v lese nachází.  Je to klíč k vítězství. Je ideální se vyhnout náročným skaliskům nebo všem těm rarachům a spíše putovat po bezpečných cestách, případně poklidných oblastech.

Pokud jsme hráli v klasickém herním režimu, tedy se všemi 81 dílky lesa, bylo to velmi náročné něco si zapamatovat, obzvláště když to rarášek dost často rozházel, takže i my, dospěláci, jsme mnohdy netušili, co se kde nachází. Důsledkem bylo, že se partie protáhla a děti se u konce trošku nudily. Řešením však je odebrání některých dílků. Pravidla oficiálně doporučují vybrat si pro začátek jen určité dílky tak, aby les byl o velikosti 6×6 dílků. Což je na naučení určitě ideální. Nicméně nic nám nebránilo si vytvořit vlastní variantu a dost se nám osvědčil rozměr o velikosti 7×7 dílků (maximálně 8×8).

V případě této únosné varianty mrňousové hře dost podlehli. Délka partie zabrala maximálně 20-25 minut a vše odsýpalo rychle a pamatování si objeveného lesa bylo pro všechny únosné. No, ano, občas se někdo pomýlil a místo po pohodlné cestičce skončil v bažině. Ale to k tomu prostě patří. Kdy však měli moji malí trpajzlíci trošku problém, bylo v momentě, když herní rarášek nařídil, abychom někomu uškodili přemístěním apod. To se trošku rozčílili. Nic výrazného, ale chápu, že některé ratolesti nejsou úplně naučené prohrávat, a takové škození by jim hru mohlo trošku znechutit.

Hodnocení – 4 z 5

Diamantový les je hra určená primárně pro rodiče, kteří si chtějí zahrát nějaký ten titul s dětmi. Přiznávám, že s dětmi jsem si hru užil, ale že bych ji toužil hrát s dospěláky, to asi fakt ne. Na obranu autorů musím zmínit, že na samotné dospěláky titul není ani cílen. Při rodinném hraní s dětmi však exceluje poutavou cestou do nitra lesa, honbou za bohatstvím v podobě diamantů. Krásně ilustrovaní trpaslíci a jednotlivé oblasti lesa lahodí dětskému oku.

Co může mrňousům hru trochu zprotivit, je škození zákeřným raráškem potulujícím se po lese téměř za každým druhým (třetím) stromem. Inu, cesta za bohatstvím je strastiplná a napínavá do poslední chvíle. Co bych též rád vyzdvihl, že ona herní deska, tedy rozložení dílků lesa, je velmi variabilní a dovoluje vám si hru upravit dle vašich představ. Vedlejším efektem je procvičování paměti, protože zapamatování si rozložení jednotlivých dílků lesa je klíč k vítězství. Jestli si tedy chcete s dětmi užít nějaké to dobrodružství u stolu, Diamantový les je dobrou volbou. 

Diamantový les získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino Toys.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

2 Replies to “Diamantový les”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: