Amytis: Visuté zahrady

Abstraktní hra pro začátečníky i pokročilé.

Úvod

V loňském roce jsme se dočkali pěkně provedené abstraktní hry od Oldy Rejla a vydavatelství Dino, která nás zavadí do zahrad babylonských. Jednalo se již o jejich třetí spolupráci po titulech Diamantový les a Hex up! Pokud chcete zvědět, co spoluautor letošních Dvou bratrů stvořil společně s ilustrátorkou Irenou „Kaori“ Hynkovou na poli zahradnické architektury, čtěte dále.

Jak to funguje

Na počátku hry si každý hráč vylosuje náhodný dílek, který bude sloužit jako jeho čtrnáctý/vrcholový, kterým hru uzavře. Také dostane šest mincí do začátku. Poté je připravená nabídka čtyř dílků do otevřené nabídky na řece. Hráči se střídají po jedné akci na tahu. Celkem musí postavit třináct dílků zahrad ve dvou patrech, posléze současně umístí do třetího patra svůj vrcholový díl. Ve svém tahu hráč vždy zvolí, zaplatí a postaví jeden dílek z řeky. Zvolit smí jakýkoliv z čtyř, přičemž za něj zaplatí jednu, dvě či tři mince. Karty stavěných zahrad se v mřížce 3×3 nemusí dotýkat a lze i stavět druhé patro dříve, než je dokončeno patro první. V takovém případě však musí být dokončena základna čtyř dílů v patře prvém. Poté se karty na řece posunout zprava doleva, tedy dojde k jejich zlevnění, a na čtvrtou pozici je vylosována a doplněna nová destička.

Kdykoliv hráč položí díl tak, že se mu jeden či vícero ze sedmi druhů symbolů zahrad párují, obdrží za každou takovou dvojici minci. Počítají se dvojice i napříč patry ortogonálně, nikoliv diagonálně. Naopak na konci hry se nebodují horizontály a vertikály, ale diagonální trojice, čtveřice a pětice symbolů. Za každé zbylé tři mince má hráč bod. Vítězí ten s nejkrásnější zahradou a nejvíce body.

Zhodnocení

Na Amytis jsem se těšil jako úvodní rodinnou hru do světa abstraktních her a přesně to se mi dostalo. Jelikož je každá dlaždice jiná, závisí úspěch nejen na představivosti popřípadě počítání destiček, ale i na ochotě riskovat, že když nyní utratím hodně, nepřijdu o možnost koupit další potřebné kusy, objeví-li se v nabídce. Hru nečiní originálním to, že hráč staví přesně zde užitým způsobem do tří pater, ale že kombinuje krátkodobé ortogonální kompenzace v podobě mincí se závěrečným obodováním diagonál. Hráč se tak musí naučit přemýšlet v obou systémech a ty dle své vůle a možností kombinovat.

Hra zabaví i dospělé, byť ji stále vnímám spíše jako vstupní dětskou. Kdyby hra nabízela ještě i složitější či spíše víc komplexní variantu pro dospělé, byl bych zcela spokojen. Co se týká sólové hry, pravidla se nemění a hráč pouze pílí za splněním alespoň jedné zvolené či náhodně určené výzvy ze sešitu pravidel. Mohlo by se zdát, že se jedná jen o obyčejný hlavolam, ale i při solitérním počínání se musíte stále vypořádávat s nákupem destiček z nabídky řeky a získávání prostředků pro další tahy. Pravidla jsou stručná, výstižná, čtivá. Vyzdvihnout u nich lze poslední stránku se strategickými tipy, kdy jsou hráči seznámeni se samotnými možnostmi, kde a jak vlastně lze úspěšné diagonály stavět a kde nikoliv z podstaty designu. Destičky zahrad jsou pevné, byť osobně bych ocenil i dvojnásobně tlustý kartón. Esteticky mě potěšilo ozvláštnění jednotlivých zahrad. Na některých naleznete ryby, na jiných ptáky. Někdy je kašna dvojitá, jindy jednoduchá. Je to fajn pro potěchu oka a obrácení pozornosti od abstraktních vzorů zpět k tématu.

Jediné, co se nepovedlo, je nabídka na řece. Přestože skýtá otvory pro prsty ke vkládání a vybírání dílků zahrad, nefunguje. Chybí ji opora dna a destičky se při posouvání zasekávají. Zejména u čerstvě rozbalené hry z důvodu zvedání se rámečku ze stolu. Je proto snazší hrát na desce stolu bez rámečku řeky než s ním. Šlo to řešit jednoduchou deskou pod destičky nabídky, případně s jejím zvýšeným okrajem. Anebo jenom prostým kartonovým proužkem s cenou, nad který budou destičky vykládány.

Ovšem tento komponentový nedostatek nemůže změnit to, že se jedná o chytrou a přístupnou abstraktní hru, ve které složka simultánních hlavolamů zcela zastiňuje tu interaktivní. Pokud Amytis seženete za tři sta až čtyři sta korun, tak ho lze jedině doporučit.

Amytis: Visuté zahrady získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: