Detektivní únikovka – Sluneční ostrov

Únikovka pro dospělé publikum.

Ve světě deskových her se čas od času objeví díla, jež nabízejí nejen zábavu, ale také silný narativní zážitek. Jedním takovým příkladem je trilogie Sluneční ostrov (v originále Sunshine Island) od společnosti 50 Clues. Tato série her hráče zavede do světa plného záhad a dobrodružství, kde každá epizoda přináší nové výzvy a odhaluje další kousky ze zajímavého příběhu. Společnost 50 Clues, známá svým inovativním přístupem k designu deskových her, přichází s trilogií, která přináší další zážitek typu únikové hry, kombinující klasické hraní u stolu s použitím chytrého telefonu, tabletu nebo počítače. Hned na úvod této recenze musím zmínit fakt, že tuto trilogii lze ocenit za svou schopnost vtáhnout hráče do příběhu a poskytnout jim unikátní zážitek, jenž je možný díky promyšleným hádankám a silnému narativu.

Ale pojďme pěkně popořádku a řekněme si fakt, že na pulty českých obchodů nebo eshopů, nám tuto detektivní záležitost přinesla společnost Albi plně v našem mateřském jazyce. A to i digitální část této hry. Ostatně spojení 50 Clues a Albi je již prověřenou kombinací, protože v minulosti došlo na detektivní únikovky v podobě trilogie Leopold a Maria, která hráče zavedla do psychyatrické léčebny. Nyní se pusťme do nového přírůstku Sluneční ostrov. Ačkoliv uznejte sami, že to hlavní, co hráče má nejvíce vtáhnout do hry, tedy příběh a hádanky, asi nebudete moc chtít vyzrazovat, abyste nebyli ochuzení o to nejdůležitější, protože průchod hrou lze přirovnat k návštěvě kina s novým filmem. Rádi se na něj podíváte poprvé, nicméně klidně si jej pustíte znovu, ale už víte co bude kdy následovat a co vás bude čekat.

Sluneční ostrov není jen obyčejnou deskovou hrou, ale spíše sérií narativních únikových her rozdělených do tří epizod. Hráči jsou ponořeni do akčního příběhu, který se rozvíjí s každou novou epizodou, přičemž každá epizoda představuje novou sadu hádanek a scénářů, jenž je třeba vyřešit, aby se příběh posunul dál. Hlavní atrakcí trilogie je její imerzivní puzzle design nabízející hráčům zážitek únikové místnosti přímo v jejich obývacích pokojích. Vše je navrženo tak, aby hráči mohli bez problémů hrát doma, což je velké plus v době, kdy je pro mnohé těžké navštěvovat veřejné únikové místnosti. Hádanky jsou nápadité a poskytují správnou míru výzvy, zatímco příběh udržuje hráče zaujaté a motivované k pokračování.

Zajímavostí je také to, že přestože je každá epizoda samostatným dobrodružstvím, všechny tři jsou navzájem propojeny a tvoří souvislý příběh. Tato kontinuita přidává další hloubku a zvyšuje zájem hráčů o to, co přijde dál. První epizoda s názvem Bez známek života hráče zavádí na začátek jejich dobrodružství. Po otevření zapečetěné kartonové krabice, kterou vám poslala vaše sestra, začíná vaše cesta za odhalením tajemství ostrova. Každý den bez zprávy od vaší sestry, se zvyšují vaše obavy a sílí vaše odhodlanost odhalit pravdu. Druhá epizoda, Pod povrchem, hráče zavede opět na ostrov Bornholm do situace, kdy se rozšířila smrtící infekce – smrtící houba, s novými a neotřelými hádankami. Vyvrcholení série hráči naleznou v epizodě s názvem Poslední pouť představující vrchol celého dobrodružství. V tomto díle maskovaní jako vojáci opouštíte ostrov Bornholm, kde se rozšířila smrtelná plísňová nemoc. Vaším úkolem je doručit zkumavku a paměťovou kartu s potenciálním lékem na nemoc vědci jménem Malm, což představuje poslední naději na záchranu vaší sestry a možná i celého lidstva. Každá epizoda nabízí nový pohled na rozsáhlý a komplexní svět, který autoři ze společnosti 50 Clues vytvořili, a poskytuje hráčům možnost prozkoumat různé scénáře a řešit náročné hádanky, zatímco odhalují další a další vrstvy příběhu, který je uveden v této trilogii. Když už jsem u těch hádanek. Jednotlivé puzzly jsou nápadité a vyžadují logické myšlení a tu a tam týmovou spolupráci (víc hlav, víc ví), což zvyšuje hráčskou spokojenost a poskytuje pocit uspokojení z vyřešení náročných problémů. Navíc je fajn, že se jejich princip neopakuje a neustále vám autoři předhazují nové a nové výzvy.

Jak jsem zmiňoval, tuto únikovou hru lze brát jako film, který hráčům vystaví kvalitně popsaný příběh s hádankami. Na to, že jde o titul slavící úspěch právě v prvním průchodu hrou, kdy hráče připoutá svou atmosférou, by mě asi osobně nevadilo, kdyby hra byla trochu více „ukecaná“ a zavedla mě více do detailu. Jeden díl zabere na průchod okolo devadesáti minut v závislosti na tom, jak jste šikovní při řešení hádanek. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se hra protáhla o třicet až šedesát minut díky rozsáhlejším textům. Ale i tak to není nic tragického, jen mi to tak přišlo na mysl, když jsem procházel z jedné lokace do druhé (vyřešil jsem hádanku a otáčel další kartu), bylo by super být obohacen o další dojmy. A když už jsem v tomto povzdechu nad tím, co by mohlo být lepší, tak mě napadla taková blbost. Když už jsem nucen při hraní využívat chytrý telefon, bylo by fajn, aby na pozadí webové stránky byla nějaká podmanivá hudba. Jasně, mohu si muziku pustit sám, ale takto mi autoři mohli naservírovat „něco na míru“.

Jedním z hlavních lákadel trilogie Sluneční ostrov je její snadná přístupnost. Hra je navržena tak, aby hráči mohli rychle a snadno začít, aniž by museli věnovat čas složité přípravě. Díky pětiminutovému tutoriálovému videu (na krabici je QR kód odkazující na lokalizovaný tutoriál), které hráče seznámí s hlavními pravidly a mechanikami hry, mohou hráči bez problémů začít své dobrodružství téměř okamžitě. Osobně se mi tento způsob líbí. Ono konec konců hráčům i nic jiného nezbývá, protože papírová verze pravidel pod víkem není. A popravdě mi to ani nikterak nechybělo.

Ono vlastně toho pod víkem každé z krabic jednotlivých dílů moc není. Pouze padesát pět unikátních karet, které jsou seřazeny číselně za sebou s rubem upozorňujícím na to, že si ji můžete vzít až vás hra vyzve. Ve své podstatě si v každém díle hráči vezmou první tři karty, které uvedou hráče do děje a posléze hráči uzmou čtvrtou kartu a jde se na řešení hádanek, po jejichž vyřešení lze otočit další kartu nebo karty a ty vám řeknou, co už můžete „zahodit“. Pravdivost řešení se kontroluje právě zadáváním různých kódů do webové aplikace. Krom zadávání správných řešení se zde zadávají kombinace různých předmětů, které vedou k posunutí v příběhu. Když už se kousnete a nevíte kudy kam, tak lze pořádat o pomoc. A je to fajn i pro někoho, kdo by si fakt nevěděl úplně rady. Po několika žádostech o pomoc se dočkáte i vyřešení záludné hádanky. Pochopitelně to vše snižuje závěrečné hodnocení během „konečných titulků“. Určitě se vyplatí si vzít papír a tužku, občas to pomůže při značení důležitých poznámek a určitě dostatek světla, protože některé hádanky na kartách jsou minimalistického typu.

Vizuální a estetické aspekty hrají v deskových hrách klíčovou roli, a trilogie Sluneční ostrov není výjimkou. Ilustrace hry jsou pečlivě promyšlené tak, aby podporovaly atmosféru a téma každé epizody. Grafické zpracování nejen zvyšuje imerzivní zážitek, ale také pomáhá hráčům ponořit se do příběhu a cítit se součástí dobrodružství. Věřím, že černobílé ztvárnění doprovodných obrázků vám nevadí. Ilustrace a design herních karet zvyšují vizuální přitažlivost hry, zatímco kvalitní materiály a pečlivě provedené detaily přispívají k celkovému pozitivnímu dojmu. Barvy a grafické prvky jsou použity k vytvoření atmosféry napětí a zvědavosti, což motivuje hráče k prozkoumání tajemství Slunečného ostrova.

No a teď se zase trochu pozastavme v pozitivních radovánkách nad touto únikovkou a pojďme si říct něco v poklidu. Jak jsem psal o pár řádek výše, k tomuto typu her je zapotřebí přistupovat jako k návštěvě filmu, kdy ten první průchod hrou je nejvíce atmosférický a unikátní. Každý další už nemá takové grády jako ten první. Co to však může trochu kazit je nastavená cenovka okolo tři sta padesáti korun. Ale pozor, ne za celou trilogii, ale za jednu epizodu. Epizody Slunečného ostrova se prodávají samostatně, to znamená, abyste si dopřáli celkový zážitek dostanete se na cenu okolo jednoho tisíce korun. To je pak už na zváženou, jestli se do tohoto dobrodružství budete chtít pustit. Ačkoliv podle mě to určitě za to stojí, vzhledem k tomu, co hra přináší, ale chápu, že zaplatit jeden tisíc korun za sto šedesát pět karet a využití doprovodné webové stránky může na někoho působit jako hodně peněz.

Hotovo, vyřešeno

Trilogie Detektivní únikovka – Sluneční ostrov je zajímavou deskovou hrou, která nabízí hráčům bohatý narativní zážitek spolu s inovativními a zábavnými hádankami. Společnost Albi znovu připravila pro české hráče pěknou únikovou hru, která určitě dokáže hráče zaujmout a dovolí dospělému publiku prožít nejedno napínavé dobrodružství. Se svými pečlivě konstruovanými epizodami, snadnou přístupností (pětiminutové tutoriálové video vše objasní jasně a zřetelně) a vynikajícími vizuálními a estetickými aspekty, mohu Sluneční ostrov vřele doporučit všem milovníkům deskových her, kteří hledají nový netradiční zážitek. Jen je škoda, že hra není o trochu více „ukecanější“. Tato trilogie je pěkným příkladem toho, jak může být kreativní design a příběhové vyprávění klíčem k vytvoření nezapomenutelného herního zážitku, který bude hráče bavit.

Detektivní únikovka – Sluneční ostrov získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde, zde a zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: