Chci zpátky své zoubky

Roztomilá hra o rozuteklých zoubcích malé potvůrky.

Chci zpátky své zoubky patří mezi tzv. koťátkové hry, tedy hry od společnosti Exploding Kittens (Výbušná koťátka). Jedná se o hru od tvůrce Evana Leeho (Výbušná koťátka, Bum bum burrito/avokádo, Nejlepší nejhorší zmrzlina) založená na designu Briana Spencera. Jedná se o hru pro děti od čtyř let, s jednoduchým principem, krátkým příběhem a celkem zábavným konceptem, který dost stojí na náhodě.

Děti ve hře budou pomáhat příšerce, mufíkovi, kterému se občas během spánku rozutečou zoubky (uklidníme se, zubní vílo, je to jenom jako…). A rozutečou se opravdu daleko, což nám dokládá booklet s doplňujícím příběhem, který rozhodně přečtěte svým dětem. Pobavíte nejen je, protože kolikrát už jste slyšeli o filmových hvězdách či doktorech, co jsou vlastně utečené zoubky? Ale nebojte, jeden booklet hru nedělá, to je jen malý bonus.

Další booklet ukrývá pravidla. Dokonce dvě verze pravidel – jednu delší pro rodiče/dospěláky, no prostě nás, kteří potřebujete fakta na prvním místě a příběh může jít chvíli stranou; a potom druhou kratší, kterou přečtete dětem. Ta má úplně jinou zpravodajskou hodnotu, ale dětem bude vyhovovat. Pak už nic nebrání tomu vymačkat komponenty z kartonových archů, sestavit ústřední kolotoč a dát se do hledání zubů a zoubků.

Útroby hry.

Kolotoč je zde opravdu středobodem hry, je velký, 3D a má dokonce i dvě možnosti vylepšení. Krom něj zde hráči najdou ještě čtyři hráčské desky, jednu středovou desku, zásobu šedesáti zaběhlých zoubků a třicet šest karet pomocníků. Nic víc, nic míň.

Hráčské mufíkovy čelisti.

V průběhu hry se hráči sřídají v tazích. Vždy si zatočí ústředním kolotočem a dle výsledku vyhodnotí danou akci. Mohou tak buď získat všechny žetony zoubků ze středové desky (jackpot!) a naskládat je mufíkovi zpět do úsměvu, nebo si mohou dobrat karty z balíčku, nebo přidat zoubky ze zásoby na středovou desku (to jsou zoubky výsadkáři).

Zuby a karty.

Pokud však má hráč ve svém držení dvě nebo tři karty stejné barvy (celkem jsou v balíčku karty tří barev), tak jejich zahráním mohou dočasně (mega)vylepšit kolotoč. Na vylepšené straně (za dvě karty) jsou pouze tři možnosti – buď jackpot!, nebo zisk jednoho zoubku či karty. Na mega vylepšené straně (za tři karty) už je pouze jackpot! nebo zisk zoubku. Vylepšení tedy dávají smysl a jsou výhodná. Karty nemají jinou funkci, než je vylepšování kolotoče, takže nemá cenu je skladovat.

Kolotoč a karty.

Cíl hry je vcelku jednoduchý a odvoditelný – na své hráčské desce, tedy hlavě mufíka, je nutné zaplnit všech dvanáct políček mufíkovy tlamy žetony zoubků. Kdo to dokáže jako první, ten vyhrává. Odměnou mu budiž hřejivý pocit z dobrého skutku. Nebo možnost volby, zda se bude pokračovat v další partii.

Rozehraná partie tří soutěžících.

Chci zpátky své zoubky je zábavná, jednoduchá až primitivní (pravidlově) hra, která bude děti bavit. Díky dodatečnému příběhu získává hra další body atraktivity. Příběh, na němž základy hry stojí, je – ano, opravdu to tak musím říct – infantilní. Na druhou stranu asi právě to je u dětské hry potřeba, protože jak hra, tak právě i ten příběh zcela pohltil mou pětiletou dceru, která spolu s vysvětlováním pravidel vypráví s obrovským zapálením i scénickou část příběhu. Ano, jedná se o stejnou dceru, která další večer s bravurou vystřihne partii Namiji, nebo se zvládne poprat s příšerami v hlubinách Karaku. Takže z tohoto pohledu musím tvůrcům uznat, že odvedli výbornou práci a vytvořili opravdu záživnou a zábavnou hru.

Chci zpátky své zoubky získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: