Čárydomky

Puzzle a rozšířené pexeso v jednom

Čárydomky od vydavatelství Granna v zastoupení firmou Pygmalino není vyloženě deskovou hrou, spíše skládačka, což upřesňuje již samotná krabice. Jedná se o produkt pro děti nejmenší, klidně od dvou let, jako hra pro více účastníků nebo i pro solitérní použití.

Vydavatel je známý díky nepoužívání plastů ve svých výrobcích, a jelikož se jedná o artikl pro malé děti, jsou dílky z celkem kvalitního a bytelného kartonu. Díky tomu by měla mít hra celkem slušnou životnost.

Základní komponentou jsou zde třídílné puzzle obrázky, jichž je celkem osm. Každý takový obrázek je vlastně kartou s ilustracemi – na jedné straně je nějaká pohádková postava, na straně druhé je nějaká lokalita, domeček, apod.

V balení najdete brožurku s návrhy pravidel hry. Ta vychází ze stejné premisy a liší se pouze v maličkostech. V základu se jedná o to, že některé či všechny skládačky složíte – ať už lícovou či rubovou stranu, a následně se je snažíte napárovat.

Každá postava na kartách má na opačné straně jiné postavy svůj “domeček” nebo nativní prostředí. Karty jsou napárovány tak, že jakmile je přiřadíte a následně otočíte, druhými stranami stejná dvojice opět pasuje k sobě.

Kamenem úrazu hry pro děti od dvou let je neznalost některých postaviček nebo prostředí. Zatímco pirát a pirátská loď jsou asi jasnou dvojicí, mořská panna a domeček na dně moře snad též, tak superhrdina se svou základnou mohou být hůře uchopitelná dvojice. Odlišit prince a princeznu a jejich hrady může být také nejednoznačný úkol a přiřadit čaroděje – zkrátka podobiznu založenou na postavě nejmenovaného hrdiny knih a filmů – k dalšímu domu připomínajícímu hrad, je pro tak malé děti asi nereálné, protože danou postavu prostě nemohou znát.

Ano, můžete konstatovat, že u většiny párů je možné postupovat i po barevných kombinacích – princeznin vějíř má podobný motiv jako kopule na věžích jejího hradu, superhrdinův kostým a jeho doupě využívají stejné barevné kombinace, ale to ne vždy bude fungovat. Dítě si jistě rychle zvykne a v dalších pokusech už bude vědět, půjde po paměti, ale přinejmenším první „partie“ bude tímto poznamenaná.

Na závěr nutno opět zmínit, že se nejedná o deskovou hru, ale skládačku. Tak je třeba k titulu přistupovat. Jedná se o sérii jednoduchých třídílných puzzle skládaček s oboustrannými motivy, které po poskládání můžete využít jako takové malé interaktivní pexeso. Pro malá dítka se jedná o zábavný produkt, který pomůže s vývojem jemné motoriky či slovní zásoby a připraví je na deskoherní svět.

Čárydomky získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Pygmalino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: