Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti

Od parketu ke stolu.

Jednou za měsíc, když se západ slunce spojil s nástupem večerního chladu, se elita Londýna scházela ve velkolepých sálech Bridgertonovského paláce. Byl to čas vyhrazený pro společenské události, kde se mladí muži a ženy představovali v naději, že najdou lásku a zabezpečí si svou budoucnost. Lady Victoria se na tento večer pečlivě připravovala. Cítila, že večer nese slib něčeho zvláštního. Oblekla si své nejlepší večerní šaty a její služebná ji upravila vlasy do dokonalých kudrlinek. Když vstoupila do sálu, všimla si ho hned. Lord Alexander, muž, jehož pověst byla stejně zářivá jako jeho úsměv, stál u okraje parketu. Když se jejich oči setkaly, pocítila okamžitou jiskru. Večer pokračoval v rytmu valčíku, a s každým tancem se jejich srdce spojovaly blíže a blíže. Ale nebyli sami v sále plném nadějí a snů. Další mladí aristokrati také tančili a doufali, že získají pozornost vhodných nápadníků. Přes všechny společenské překážky a rivalitu, Victoria a Alexander našli v sobě spojence, a možná něco víc. A tak, uprostřed společenského víru, plného nadějí a nejistoty, se začal psát jejich příběh, který by mohl být zpečetěn manželským slibem, pokud by obstáli ve zkouškách a nástrahách britské smetánky, která neočekávala nic menšího než dokonalost.

Tak nějak by se dala knižně ztvárnit tato desková hra nesoucí název Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti. Jak samotný název napovídá, tak je inspirovaná populárním seriálem z dílny Netflix s názvem Bridgertonovi, který se setkal s vřelým přijetím u veřejnosti. Titul byl vytvořen společností Mixlore a poskytuje hráčům možnost vstoupit do světa britské smetánky během regentského období. Hráči se stávají členy vysoce postavené společnosti, kde mají za úkol navazovat společenské kontakty a získávat přízeň potenciálních partnerů, s cílem získat manželský návrh. K jedné partii může usednou tři až šest hráčů s doporučený věkem od šstnácti let, a hra obvykle trvá okolo třiceti minut​​. A taktéž určitě stojí za zmínku, že do místních luhů a hájů nám ji přinesla v našem mateřském jazyce společnost Blackfire. Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti není jen jednoduchou deskovou hrou, ale nabízí také hloubku v interakcích a rozhodování, které mohou hráči během hry udělat, což je činí atraktivní volbou pro ty hráče, kteří hledají více než jen primitivní deskovou hru. Tímto způsobem hra usiluje o spojení emocionálního zážitku z příběhu s herními mechanismy, což vytváří unikátní herní zážitek.

Ještě, než se pustíme do zkoumání této deskové hry, pojďme si říci něco málo o seriálové předloze. Jak jsem zmiňoval, Bridgertonovi je televizní seriál, který diváky zavede do srdce vysoce společensky postavených jedinců v Londýně v 19. století. Seriál vytvořený Chrisem Van Dusenem a produkovaný legendární Shondou Rhimes, se rychle stal jedním z nejsledovanějších pořadů na Netflixu a získal si srdce diváků po celém světě. Děj se točí kolem rodiny Bridgertonových, zejména kolem Daphne Bridgerton, mladé dámy vstupující do společnosti a hledající vhodného manžela. V průběhu seriálu lze sledovat její románky, intriky a výzvy, kterým čelí. Kromě Daphne se setkáváme s řadou dalších postav, včetně tajemného vévody z Hastingsu, s nímž Daphne naváže komplikovaný vztah. Jedním z nejzajímavějších aspektů seriálu je tajemná postava Lady Whistledown, jenž pravidelně publikuje společenské klepy a odhaluje tajemství postav. Její totožnost je jedním z hlavních záhad seriálu. Seriál Bridgertonovi je známý svým bohatým vizuálním zpracováním, od nádherných kostýmů po impozantní lokace. Každý díl je vizuální hostinou, která diváky vtahuje do světa plného lesku, glamouru a intrik.

Ilustrace Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti se snaží působit elegantně a stylově tak, jak očekáváme od světa společenské smetánky 19. století. Barvy, písmo a ilustrace na hracích kartách a na kartonech jsou pečlivě vybrány tak, aby vytvořily atmosféru společenských sálů, bálů a důležitých rodinných setkání. Vše vypadá tak nevinně – bělostně, jak čerstvě padlý bílý sníh, zakrývající skandály a nechutnosti, které se dějí na pozadí. Grafické zpracování je působivé a přitahuje hráče do světa hry. Porovnáme-li design hry Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti s jinými deskovými hrami inspirovanými televizními seriály, například Hra o trůny: Desková hra nebo Stranger Things, můžeme vidět, že každá z těchto her se snaží věrně zreplikovat atmosféru a estetiku svého televizního protějšku. Nicméně, zatímco některé hry se mohou spolehnout na tmavší a dramatičtější estetiku, tato hra se drží lehké, elegantní a romantické stránky svého seriálového zdroje.

Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti je nejen vizuálně poutavá, ale také nabízí hlubokou a promyšlenou hratelnost, která hráče vtahuje do světa Bridgertonových. Hlavním cílem hry je získat co nejvíce bodů tím, že hráči budou sbírat prestižní postavy a uzavírat výhodné sňatky. Hráči mohou ovlivnit výsledek hry pomocí různých karet, které jim umožňují tancovat s postavami, odhalovat tajemství nebo dokonce způsobovat skandály.

Nechci, aby tato recenze byla opisem pravidel, která jsou poměrně jasně napsaná a jejich přečtení nezabere více jak dvacet minut. Každý hráč si na začátku hry vybere jednu postavu s níž prožije osm kouzelných večerů, resp., osm kol. Uprostřed celého dění jsou objekty zájmu, resp., postavy, které mají skryté dvě vlastnosti, které je mohou posunout v prestižním žebříčku nahoru nebo dolů. Zároveň tyto vlastnosti jsou číselně ohodnocené. Vašim cílem je ideálně se zasnoubit s osobou, která má největší prestiž s nejvíce plusovými body na vlastnostech.

Každé kolo se sestává z několika postupně navazujících částí. V první části si přečtete zvyklosti rodiny, která v tomto kole (dni) pořádá ples. Obvykle jde o hrátky s výše zmíněnými osobami zájmu – kupříkladu, že nejvýše postavený objekt zájmu tento ples mešká a není tak možné si s ním zatančit apod. Posléze si každý hráč tajně vybere jednu kartu tance a následně si je všichni odhalí. Jednak se tím určí v jakém pořadí mohou hráči tančit (vybírat si své osoby zájmu) a taktéž každá karta obsahuje i nějakou tu událost, která se projeví v následující fázi – tančením. Což v praxi znamená, že si hráč umístí svoji postavu vedle některého objektu zájmu a tak s ním tančí. Teď je důležitá věc, že hráč se může podívat tajně na vlastnosti objektu zájmu. Pokud jednu z nich odtajní ostatním, dojde k posunutí objektu zájmu žebříčkem prestiže nahoru nebo dolů. Navíc se na tuto osobu umístí žeton náklonosti. V případě, že už jsou na některém objektu zájmu dva tyto žetony, může dojít ke sňatku. Předposlední část hry patří lady Whistledownové a jejím „drbárně“. Tuto kartu hráč, který zahrál na začátku kola kartu s nejnižší hodnotu, tzn., ten, který by měl tančit až jako poslední, tedy vybírat si svůj objekt zájmu poslední, což se v průběhu kola může i změnit. Což jsou v praxi velmi silné gamechangery typu výměna utajených vlastností objektů zájmu, odhalení jakékoliv skryté vlastnosti nebo výměna plesů apod. Poslední fáze patří závěrečnému uklízení a přípravě na další den (kolo).

Super je, že hra bere v potaz i rodinné vazby. Tzn., můžete si vybrat objekt zájmu takový, s kterým jste v nějakém rodinném vtahu, což má za následek, že blokujete ostatním hráčům možnost si s touto osobou trsnout, ale pochopitelně k náklonosti nedojde. To samé se děje v případě, že se vám povede zasnoubit dříve, než dojde ke konci hry, tak si můžete tancovat s kým chcete, protože váš vysněný partner je již váš a tak se jej snažíte dostat co nejvíce na výši a to třeba i tak, že odhalujete negativní vlastnosti osob, které jsou v prestiži nad ním a tak i možnost blokovat výběr pro ostatní. Princip je fakt jednoduchý, ale za to na parketu může dojít k hodně divokému dění, které se mění s každým dalším a dalším plesem. Pochopitelně může nastat i taková situace ve stylu, že jsme na sebe zbyly, ta se děje až v posledním kole, kdy nezasnoubení si vyberou ty objekty zájmu, co zůstaly na ocet. Což se mimochodem taktéž hodnotí, zda je to láska jako trám (svého vysněného partnera jste získali postupným přidáváním žetonů náklonosti) jedním bodem v závěrečném hodnocení anebo to byl sňatek z rozumu (k zasnoubení došlo až v posledním kole, kdy na vás objekt zájmu zbyl), což v závěrečném hodnocení nepřinese nic navíc.

Jedním z klíčových aspektů hry je interakce mezi hráči. Hráči mohou spolupracovat, aby dosáhli svých cílů, nebo se mohou snažit sabotovat své soupeře. Tato dynamika dodává hře další rozměr a činí ji více strategickou a napínavou. Kromě interakce mezi hráči je také důležité plánování. Hráči musí pečlivě plánovat své tahy, aby maximalizovali své šance na výhru. To může zahrnovat výběr správných postav, správné načasování karet nebo dokonce vytváření aliancí s ostatními hráči.

Hra také odráží atmosféru a postavy ze seriálu Bridgertonovi. Postavy, lokace a události ze seriálu jsou zahrnuty do hry, což fanouškům seriálu umožňuje ponořit se hlouběji do světa Bridgertonových. Ať už jde o tajemnou postavu Lady Whistledown, která odhaluje společenské klepy, nebo o románky mezi postavami, hra dokonale zachycuje atmosféru a charakter seriálu. Vztah mezi hrou a seriálem je neoddělitelný, protože zážitek z hraní je silně ovlivněn atmosférou a charaktery, které seriál představuje. Hra se snaží zachytit esenci regentského Londýna a společenské dynamiky, které jsou jádrem seriálu, a poskytuje hráčům možnost prozkoumat tuto dobu a kulturu prostřednictvím svých herních rozhodnutí a interakcí. Ačkoli hra může nabídnout bohatý a autentický zážitek fanouškům seriálu, může se stát, že hráči, kteří nejsou s Bridgertonovími seznámeni, nebudou plně chápat některé kontextové nuance nebo nedokáží ocenit tematické prvky hry stejně intenzivně. Nicméně, solidní herní mechaniky a atraktivní design mohou nabídnout dostatečné pouto pro hráče bez předchozího znalosti seriálu.

Co říct závěrem

Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti je zajímavá kombinace elegantního designu, promyšlených herních mechanik a bohatého narativu, který hráče ponoří do romantického a intrik plného světa anglické smetánky 19. století. Hra přenáší atmosféru a charakter úspěšného seriálu známého z Netflixu na deskovou hru a nabízí hráčům šanci prožít vlastní společenské dobrodružství. Zároveň je potřeba zmínit, že pravidla jsou poměrně jednoduchá i pro deskoherní začátečníky, ale umí nabídnout velké spektrum možnosti, které budou bavit i po absolvování několika desítek plesů. Svoji oblibu najde především u milovníků tohoto seriálu, kde se mohou stát některými postavami a prožít tak nejeden ples plný zásnub, intrik a tajemství. Všichni ostatní si k této hře mohou najít cestu taktéž a neznalost příběhového pozadí vůbec nebude vadit, ale přeci jen „nasáklost“ atmosféry seriálu dodá hráčům to pravé ořechové.

Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: