U nás příběh známý od pradávna –Kanec a Bivoj. Nyní v krabici a tak trochu jinak.

Protentokrát se mi dostala do rukou krabice, která mě svým vizuálem ihned zaujala. Pod zlatým nápisem Bestie stojí neohrožený lovec shlížející na děsivou bestii Raaga. Možná právě art krabice napomohl úspěchu v kickstarterové kampani, která vybrala potřebné peníze během šestnácti minut. V pravém dolním rohu krabice pak můžeme spatřit logo vydavatelství Tlama Games, které se chopilo lokalizace české verze. Za tímto temným fantasy počinem stojí bratři Aron a Elon Midhallovi, přičemž první z dvojice se postaral též o ilustrace. Hru vydali pod záštitou svého vydavatelství Studio MidhallBestie staví na skrytém pohybu, draftu akčních karet a asymetrických schopnostech lovců a bestií. Pojďme si ji představit blíže.

Útroby Bestie

Nyní zvednu víko krabice a podíváme se, co se uvnitř nachází. První mi do ruky padl návod. Ten popisuje pravidla hry na osmnácti stranách a nutno podotknout, že to dělá velice dobře. Je zvolen dostatečně velký a dobře čitelný font, všude je spousta návodných obrázků a některé mechanismy a pravidla jsou vysvětlena tak podrobně, že by neměly vyvstat žádné otázky nebo slepá místa. Jedinou chybou, které jsem si v pravidlech všiml, tak zůstává překlep na poslední straně pravidel. V úpravě pravidel pro začátečníky je mezi kartami popsána karta „Přepadení“, ale žádná taková karta ve hře není. Je v ní ale karta „Výpad“. Po několika přepočítáních karet a jejich důkladné kontrole jsem na to konečně přišel a mohli jsme začít hrát. Tato úprava pravidel první hry, která je shrnuta právě na poslední stránce, je ale jinak velice užitečná a díky ní by mělo být započaté dobrodružství podstatně jednoduší. Někdo také přemýšlel při řazení stránek a herní obsah s přípravou hry jsou na jedné dvoustraně. Nebývá tomu tak, a je to super! Už nemusíte listovat, aby jste zjistili jak že vypadají třeba žetony prastaré síly. Co se týče náročnosti pravidel, jedná se rozhodně o ta jednodušší pravidla. Rychle se je naučíte a rychle je vysvětlíte nováčkům. Nejedná se sice o úplně vstupní hru, ale pro lehce pokročilého hráče nebudou představovat žádný problém.

Jako podnos pro sešit s pravidly slouží složený herní plán. Řadí se mezi ty s většími rozměry (687×458) a skládá se z šesti čtvercových dílů, které jsou téměř stejných rozměrů jako krabice (279x279x93). Musím říct, že herní plán je jedna z nejhezčích věcí co v krabici najdeme. Je krásně ilustrovaný a navíc má prvky s parciálním lakem. Ty krásně vystupují, lesknou se a rozdíl je cítit pouhým přejetím prstem. Nevzpomínám si, jestli jsem vůbec kdy viděl hezčí herní plán. Tohle se opravdu povedlo!

Herní plán leží na plastovém insertu, který je navržen chytře. S minimálním počtem přihrádek dává místo všem komponentům hry a zároveň nic v krabici necestuje. Nicméně pro mě je jako drtivá většina všech insertů nepoužitelný. Zapomeňte na to, že se do insertu vejdou obalené karty. Ani omylem. Opět jsou to přihrádky tak malé, že sotva pojmou karty neobalené. Takže karty napytlíkovat a pohodit do jiného fochu jako u devadesáti pěti procent her. Třeba se ale jednou dočkáme doby, kdy bude každá hra počítat s obalením karet. Když už jsem u karet, tak vězte, že v balení je sto dvanáct karet o rozměrech 63,5×88 a čtyřicet osm o rozměrech 44×63. Ty větší slouží hráčům k vykonávání všemožných akcí a ty menší slouží bestii k zaznamenávání pohybu. Karty mají nižší gramáž a už jsem viděl kvalitnější, ale není to nic, co by se v kvalitních obalech neztratilo. Viděl jsem už ale i horší. Je to takový zlatý střed.

V krabici najdeme také nespočet potištěných dřevěných figurek a žetonů. Především jde o zvířata, osadníky a ukazatele vylepšení. U posledně jmenovaných jsem shledal také jistou závadu. Je na nich vyobrazený lísteček, ale měl by na nich být symbol podobný tomu, co představuje zášť. Na hru to ovšem nemá absolutně žádný vliv.

Figurky a žetony jsou ale i z kartonu. Vypadají moc hezky a klasická standees karton/plast byla nahrazena standees karton/karton, kdy se oba díly sesadí křižmo do patřičných výseků. Při vyloupávání žetonů se karton poměrně dost trhal, ale téměř vždy na úkor nosiče a ne komponentů. „Téměř“ kvůli žetonům prastaré síly. Meče mají zkrátka moc tenký jílec a právě v tomto bodu se papíry jednotlivých vrstev kartonu třepí.

Poslední odstavec věnovaný herním komponentům zasvětím všemožným deskám. A´t už jde o ty pro lovce, bestie anebo zástěnu pro bestii. Většina desek je z dvouvrstvého kartonu a díky tomu disponují výřezy pro žetony vylepšení nebo pro zasazení záštity. Desky jsou opravdu kvalitní a moc mě potěšilo, že se na nich nešetřilo. Vypadá to skvěle a je to navíc opravdu praktické. V balení je také látkový pytlíček se symboly terénu. V návodu o něm není jediná zmínka, ale pravděpodobně slouží k uskladnění žetonů terénu. Je v celku pevný a dá se uzavřít zdrhovadlem.

Obaly na karty a herní doplňky

Na obalení větších karet jsem použil – jak jinak – ty tlamácké obaly. Konkrétně Diamond green rozměrů 63,5×88 a kartám skvěle padnou. K obalení menších karet vydavatel doporučuje obaly Diamond azure, které jsou poněkud větší. To se dá řešit zastřižením obalu, popřípadě objednáním obalů Paladin Hazel rozměrů 44×63,5, které menším kartám padnou jako ulité. Navíc jich je v balení padesát pět, takže vám zbude sedm plonkových obalů, což není tak hrozné, jako kdyby jich v balení bylo obligátních sto kousků.

zdroj: Tlama Games

Dalšími doplňky mohou být plastové stojánky pro standees nebo kniha plná krásných ilustrací. Jedná se o oficiální Artbook, ve kterém si můžete detailněji prohlédnout ilustrace pana Arona Midhalla.

Naostřete nože

Provést setup hry Bestie je opravdu jednoduché a krátké. Až mě překvapilo, jak moc. Vždyť krabice je plná bestií, lovců, karet, žetonů, disponuje oboustranným herním plánem, nějaké ty smlouvy… Ve finále ale jen postavíte figurky na stranu herního plánu, který určuje počet hráčů, připravíte zásobu žetonů a ukazatelů, zamícháte tři balíčky karet, každý hráč si vezme svou desku se speciálními kartami a je to. Příprava Bestie zabere opravdu jen chviličku a můžete se okamžitě pustit do hledání té potvory, co se úlisně skrývá ve stínech. Nebo jsou úlisní lovci, kteří se roztahují v jejím domově? No, tuto polemiku raději přenechám hráčům. Každý jistě dojde ke svému výsledku.

Vyražme na lov

Tah hráče je snad ještě jednodušší, než samotná příprava hry. Kola představují denní fáze a jsou rozdělené na tři konkrétní fáze – úsvit, den a noc. Během první fáze budou hráči draftovat karty. Od sousedícího hráče vždy dostanou několik karet, z kterých si jednu vyberou a zbytek pošlou dál. Takto se rozeberou všechny karty vylosované do draftu a hráči mohou přejít do druhé fáze. Ve fázi den, počínaje bestií, odehrají hráči až dvě karty. Odehrát je mohou pro dodatečný pohyb anebo využití akcí na nich. Hraní karet je omezeno pouze speciálními symboly, kdy hráč v jednou tahu smí zahrát pouze jednu kartu s červeným symbolem a jednu se zeleným. Pokud nechce, nebo nemůže zahrát kartu – pasuje. Jakmile pasovali všichni hráči, přejdou do třetí fáze kola nazvané noc. Jedná se o jakési vyhodnocení kola, kdy je třeba provést obsluhu hry, získat odměny za předchozí kolo a nakoupit vylepšení lovcům a bestii. Za vylepšení zaplatí žetony zášti, které bestie získává požíráním osadníků či zvířat a lovci je získávají převážně z akčních karet a karet předmětů. Vítězství a konec hry určují podmínky uvedené na jednotlivých smlouvách. To je vše. Opravdu se nejedná o nic složitého.

V čem je tedy jádro pudla, pardon vlka…

Bestie disponuje opravdu jednoduchými pravidly, ale přesto nabízí řádnou dávku herních zážitků. Co za tím tedy stojí? Bestii dělá to čím je právě skrytý pohyb a interakce mezi hráči. Nějaké hry se skrytým pohybem tu máme, ale není jich tolik. Na BGG jich je dvě stě šedesát pět, přičemž například her postavených na worker-placementu přes tři tisíce, nebo více jak čtyři tisíce her postavených na deck-buildingu. Jinak řečeno, skrytý pohyb není tak častý a už jen to, dělá z Bestie velice originální záležitost. Připočtěte draft karet, během kterého se hráči musí rozhodnout nejen ve svůj prospěch, ale musí přemýšlet i nad tím, aby neumožnili nepříteli profitovat díky tomu, co mu poslali. Navíc hra opravdu hezky plyne. Mezi herními mechanismy není žádný, který by hru nějak zadrhával. Souboje jsou vyhodnoceny v podstatě ihned, textu na kartách je minimum a těch šestnáct akčních karet se za chvíli stejně naučíte nazpaměť. Abych to tedy shrnul. Skrytý pohyb je zábavný sám o sobě. Připočtěte strategický prvek v podobě draftu, živou interakci mezi lovci, škodolibou radost bestie ale také nádherný art a produkci celé hry.

Lovecká smečka a doba lovu

Ve dvou hráčích hru určitě nedoporučuji. Odpadá tak totiž jeden ze stěžejních prvků hry – tedy komunikace mezi lovci. Odpadají dohady lovců o tom, kde by mohla bestie být, díky čemuž bestie přichází o škodolibou radost popřípadě strach z odhalení. Navíc ve dvou hráčích hraje jeden za bestii a druhý za dva lovce. Díky tomu je u stolu celkem ticho. Lovec mlčí, protože toho má až nad hlavu s dvěma balíčky karet obou lovců. Bestie pro změnu nechce nijak reagovat, protože by mohla lovci napovědět, kde se skrývá. Ideální je za mě počet tří hráčů. Ke komunikaci mezi lovci už dochází, ale hráči nemají takové prostoje mezi tahy jako při hře čtyř hráčů.

Co se týče herní doby, tak ta se nedá moc dobře specifikovat. Hrozně moc záleží na zvolené smlouvě, počtu hráčů, bestii a štěstí v kartách. Někdy může hra skončit v prvním kole a jindy až po třech. Bestie může brzy splnit svou podmínku výhry, stejně jako může předčasně zemřít. Pokud vám ale jde o něco hmatatelného, pak vězte, že vydavatel uvádí půl hodinky na hráče. Podle toho, co jsem u stolu s Bestií zažil, to zhruba tak nějak vychází.

Plusy

Mezi pozitiva deskovky Bestie rozhodně patří produkce. Nádherný herní plán, dvojité desky hráčů, pytlíček s ikonografií hry, potištění dřevění meeplíci nebo nádherně ilustrované karty. Tahle hra vypadá zkrátka skvěle a myslím si, že se musí líbit. Hratelnosti bez pochyb pomáhají i kvalitně sepsaná pravidla, která mi opravdu sedla. Všechny pojmy dostatečně osvětlují. Vše co bylo třeba dohledat, jsem snadno našel a krom jednoho chybně přeloženého slovíčka, jsem v nich nenašel žádnou chybu. Popravdě kvůli nim přemýšlím nad tím, že vytvoříme ocenění dokonale napsaná pravidla. Herně musím ocenit herní dobu, neuvěřitelně jednoduchý setup hry, obrovskou variabilitu díky množství bestií, lovců a také smluv. Kvůli krátké herní době si klidně střihnete několik partií za večer a díky skvělé variabilitě bude každá partie jiná.

Mínusy

Jak jsem psal již několikrát, s chválou přichází i kritika. Je třeba být objektivní a i přes to, že se mi hra moc líbí, bych měl upozornit na možná negativa. Opět bych začal u produkční stránky hry. Některé detaily nejsou dotaženy úplně do detailu. Například již zmíněný chybný potisk ukazatelů pro vylepšení lovců a bestií. Stejně tak mohu jmenovat chybu tisku na minimapce, kde chybí jedna lokace. Také tu máme problém s trhajícími se žetony. Nejhorší to bylo u mečů. Možná by tento problém vyřešil širší jílec meče. Nevím, nejsem odborník na ražbu kartonových žetonů, ale trochu mě mrzí, že mi nešly vyndat bez poškození. Problém mám i s insertem. Jde o to, že nepočítá s obalováním karet. Nutno podotknout, že to dělá málokterý insert a pokud karty neobalujete, můžete tento zádrhel vypustit.

Herně bych pár výtek také měl. Za bestii jsem měl dost často pocit beznaděje. Pokud jsem měl během draftu smůlu, nemohl jsem toho moc vymyslet. Většinu dne jsem se pak někam přesouval a když jsem tam s velkou námahou dorazil, nemohl jsem zaútočit. Buď jsem neměl kartu pro útok, byl limitován dvěma symboly a nebo mi lovci změnili terén a já útok vázaný na terén nemohl použít. Dost často jsem tak měl pocit, že nemám moc co rozhodovat a přišlo mi, že hra spíš hraje mě. Zkusil jsem svou taktiku přenést i na zplozence, ale jakmile se někde objevili, prakticky ihned zemřeli. Navíc karet, které by je aktivovaly, také není tolik, kolik by bylo potřeba. Zkrátka hrát za bestii pro mě nebylo úplně komfortní. Pro úplnost bych doplnil, že bestie během našich partií několikrát zvítězila, takže vše zmíněné jistě neznemožňuje její vítězství. Za lovce to byl jiný případ. Mohl jsem se s někým poradit o dalším postupu, měl jsem pocit že v tom nejsem sám a byl tu i pocit, že hraji „na straně dobra“. Bavilo mě i počítat a přemýšlet, kde by tak bestie mohla být. Za bestii jsem také zažil velice nepříjemný pocit bezmoci. Někdy se stane, že si dokážete spočítat, že už nemůžete vyhrát, ale je před vámi ještě celé kolo. Například v jedné hře jsem musel zabít osadníka, ale karty mi stačily tak na to k němu dojít. Osadník byl šlechtic, který má více životů, a podle mých možností a karet na ruce bylo evidentní, že nemám šanci ho porazit. Bylo tedy jasné, že prohraji, ale měl jsem před sebou dalších dvacet minut hry. Jistě vám je jasné, že ne moc zábavných.

Výřad a halali

Bestie přináší ne tak častý herní mechanismus skrytého pohybu ve spojení s draftem karet a asymetrickými postavami/bestiemi, za což si určitě zaslouží ocenění Originální počin. Použitý art je famózní a dává mi právo udělit ocenění Umělecké dílo. S čímž souvisí i ocenění Hodně muziky za málo peněz. Takhle krásnou hru s obrovským množstvím herních komponentů a dvojitými hráčskými deskami bych prostě čekal o pětistovku dražší. No a poslední ocenění Žádný multiplayer-solitér je nutností, vzhledem k opravdu silné interakci mezi hráči.

Bestie má samozřejmě své mouchy. Je ale rychlá, zábavná a vše podporuje skrytý pohyb, který přináší ten správný šmrnc. Za bestii si zahraji jen pokud budu muset a určitě tuto roli nevyhledávám. Za lovce si zahraji moc rád. Pokud by mi někdo ale řekl, že už můžu hrát jen za bestii, už se do hraní nejspíš nepustím. Hra je totiž silně asymetrická ze stran nároků na hráče. Hrát za bestii vyžaduje úplně něco jiného, než hrát za lovce. A to může hráče rozdělit na stoupence a odpůrce hry. Mám to podobně třeba i s Descentem. Za pána zla hraji nerad. Pořád dostávám od hrdinů klepec a nebaví mě hrát toho zlého, být v tom sám a proti všem. V Bestii to bude něco podobného. Jsou ale i kamarádi, kteří budou za bestii hrát rádi a není jich málo. Na konec jen zmíním, že jsem s Bestií suma sumárum spokojen. Klady rozhodně převažují zápory.

Bestie získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: