Batman: Návrat temného rytíře – desková hra Deluxe edice

Temný rytíř se vrací – desková hra, která oživuje Gotham.

Ve stínech mrakodrapů Gotham City, kde síly noci šeptají příběhy hrdinství a zrady, se odehrává epická bitva mezi dobrem a zlem. Toto je svět, kde se legendy narodily a padly, kde se každá temná ulička může stát dějištěm pro největší zápas. A v srdci této metropole se znovu objevuje postava, která je stejně tajemná jako noční obloha – Batman. Tento strážce Gotham City se vrací z důchodu, aby čelil novým výzvám, které přináší rostoucí vlna zločinu. Jeho příběh, který byl nesčetněkrát vyprávěn ve filmech, komiksech a všech možných i nemožných podobách přichází pochopitelně i do světa deskových her. Tentokrát s titulem Batman: Návrat Temného rytíře, který hráčům nabízí šanci prožít legendu na vlastní kůži. Tato hra, inspirovaná kultovním románem Franka Millera, vás zve do hlubin Batmanovo psyché a do nekonečných nočních ulic Gotham City, kde každý váš tah může znamenat rozdíl mezi vítězstvím a katastrofou.

Příběh, který se před vámi rozvine, není jen o boji proti zločinu. Je to příběh o oběti, o hledání spravedlnosti a o tom, co to znamená být hrdinou ve světě, který hrdiny často odmítá. Hráči tak mohou vstoupit do světa Batman: Návrat Temného rytíře, kde se každý hráčův tah stává součástí většího příběhu a kde se mohou stát legendou, jenž zachrání Gotham před temnotou, která ho ohrožuje. Připravte se na cestu plnou nebezpečí, strategických rozhodnutí a nečekaných zvratů. Na cestu, na které se hráči mohou stát skutečným temným rytířem. No a vzhledem k tomu, že do místních luhů a hájů nám tuto hru přinesla v našem mateřském jazyce společnost Blackfire (a to rovnou vytuněnou Deluxe Edici) a měli jsme možnost si hru vyzkoušet, tak si pojďme o hře říci něco víc.

Pro pořádek zmíním, že toto opulentní dílo je vhodné pro samotáře, resp., maximálně dva hráče, s dobou jedné partie pohybující se okolo šedesáti až devadesáti minut, v závislosti na zvoleném příběhu a s doporučeným věkem od čtrnácti let. Nicméně musím říct, že je to fakt ideální hra pro samotáře, nebo pro dva nadšené kamarády tohoto univerza, anebo ideální hra táta s odrostlejším synem okolo dvanácti let, kdy společně prožíváte dobrodružství. Jak jsem zmínil téma této hry (a asi i ještě několikrát budu zmiňovat, protože je tím nejvíce fascinujícím, co tato hra nabízí) je neodmyslitelně spjato s duchem původního díla Franka Millera. Hráči se ujmou role Batmana, který se po letech vrací z důchodu, aby čelil rostoucí vlně zločinu v Gotham City. Atmosféra hry je mimořádně poutavá a dokonale zachycuje temný pocit z komiksu. Je to cesta plná nebezpečí, kde každé rozhodnutí má váhu a dopad na průběh hry.

Herní mechaniky Batman: Návrat Temného rytíře jsou stejně tak inovativní, jak by se od takového titulu očekávalo. Hra nabízí směs strategického plánování, boje a řízení rizik umožňující hráčům ponořit se do role městského netopýra. Bojový systém, založený na hodech kostkami, přináší element nejistoty a napětí, který je v kontrastu s pečlivým plánováním akcí a pohybů po obrovské herní desce zobrazující město Gotham. Unikátní je i koncept kreslení na herní desku, což hráčům umožňuje přímo ovlivňovat geografii města.

Nechci opisovat pravidla hry, ale pojďme si ve zkratce říci něco málo o tom, jak probíhá samotné hraní a popsat některé zajímavé prvky. Hra začíná výběrem akčních karet, které určují možnosti a zdroje dostupné pro nadcházející kolo. Následuje rozmístění nepřátel po mapě, což hráčům klade otázku, jak nejlépe čelit rostoucí vlně zločinu šířící se městem. Každá událost, která následuje, přináší nové výzvy a komplikace. Od příchodu nových nepřátel po speciální mise, jenž je třeba splnit. Prostě takový klasický zmar. Pohyb Batmana po mapě hráči musí pečlivě zvážit. Kdy se pustit do boje s nepřáteli a kdy raději zvolit úkryt nebo útěk. Každá lokace na mapě nabízí unikátní akce nebo bonusy, které mohou Batmanovi pomoci v jeho misi. Aktivace spojenců a využití jejich schopností přidává další možnosti hraní.

Boj, který je zásadním prvkem každého tahu, je realizován prostřednictvím systému hodu kostkami, kde úspěchy a neúspěchy rozhodují o výsledku střetu. Jasně, euro nadšenci a milovníci analytického myšlení budou nadávat, že to není spravedlivé, že je dokáže „podělat“ náhoda, ale tak už tomu u her tohoto typu bývá. Mimochodem, když už jsem u těch kostek, tak musím zmínit, že jich je řada typů a jsou velmi vysoké kvality. Přidání nových nepřátel na konci každého tahu udržuje hráče v neustálém napětí a vyžaduje neustálé přizpůsobování strategie.

Prvek kreslení po herní mapě (žádné obrázky, ale pěkné taktické plánování) nejenže dodává unikátní interaktivní dimenzi hraní, ale také umožňuje hráčům vytvořit a přizpůsobit herní prostředí podle svých strategických rozhodnutí, čímž se každá hra stává jedinečným zážitkem. Herní deska zobrazuje mapu Gotham City, rozdělenou do různých regionů a lokací, které jsou klíčové pro průběh hry. Na začátku hry jsou některé lokace a cesty mezi nimi již předdefinovány, ale mnoho dalších spojení a cest je ponecháno na hráčích, aby je v průběhu hry vytvořili. K dispozici je mazatelná fixka a kreslení na herní desku je umožněno díky speciálnímu povrchu. Hráči mohou v průběhu hry kreslit nové cesty a spojení mezi různými lokacemi, čímž se mění možnosti pro pohyb po mapě a přístup k různým misím a úkolům. Tato mechanika také umožňuje hráčům upravovat a „vylepšovat“ určité lokace tím, že k nim přidají speciální symboly nebo značky, které indikují nově získané schopnosti či bonusy. Například, po úspěšném dokončení určité mise může hráč přidat značku zvyšující hodnotu určité lokace pro budoucí kola. Díky tomuto konceptu se Gotham City stává živoucím organismem, který se s každým tahem a rozhodnutím hráče rozvíjí a mění.

Ve světě deskových her přichází Batman: Návrat Temného rytíře s zajímavým přístupem k příběhovému hraní, kde se jednotlivé scénáře odehrávají v rámci knih odpovídajících kapitolám románu Franka Millera. Každá kniha představuje novou část Batmanova boje proti zločinu v Gotham City a s každým novým scénářem jsou hráči postupně uvedeni do dalších příběhů a postupně „bobtnajících“ herních mechanik, což vytváří plynulý a postupně se rozvíjející zážitek. Osobně tento princip mám moc rád a hodí se určitě u náročnějších her, kdy nejsou na hráče vrženy všechna komplexní pravidla, ale postupně se hru hráči učí.

Hra začíná zavedením základních pravidel, která pokrývají základní mechaniky pohybu, boje a dalších pár prvků, umožňující hráčům rychle se ponořit do hry. Jakmile se hráči pustí do dalších knih, jsou představena nová pravidla a herní prvky odrážející specifika dané části příběhu. To může zahrnovat zavedení nových typů nepřátel, speciálních úkolů, nebo změn ve způsobu, jakým se hráči mohou pohybovat po herní desce. Tyto prvky nejenže rozšiřují možnosti hry, ale také udržují příběhovou linii v souladu s atmosférou a napětím originálního díla.

Batman, jako hlavní postava, prochází v průběhu hry vývojem, který umožňuje hráčům získávat nové schopnosti, vylepšení a vybavení, jež odrážejí jeho postupný rozvoj v příběhu. Tento evoluční prvek umožňuje hráčům se ještě více vcítit do postavy a jejího osudu. Herní zážitek je stále výzvou, když hráči musí přizpůsobovat své plány v reakci na nově zavedená pravidla a příběhové zvraty, což zajišťuje, že hra zůstává dynamická a poutavá. Tedy alespoň mě to tak připadá.

Znovuhratelnost je dalším klíčovým prvkem, který stojí za to určitě zmínit, protože Batman: Návrat Temného rytíře je v této oblasti opravdu na vysoké úrovni, díky rozmanitosti scénářů a možnostem, jak každou kampaň prožít jinak. Tato hra je pěkným příkladem v oblasti příběhových deskových her, kde každá hra se stává jedinečným dobrodružstvím, naplněným řadou rozhodnutí, příběhovými zvraty a postupným rozvíjením příběhu v temném a nebezpečném světě Gotham City.

No a ještě určitě stojí něco málo zmínit o komponentech nacházejících se v poměrně velké krabici vážící úctyhodných tři tisíce gramů. Pochopitelně nechybí již zmíněná rozsáhlá herní deska zobrazující temné a zakroucené ulice Gotham City, rozdělené do několika regionů a lokací, každá s vlastními unikátními možnostmi a výzvami. Tato mapa slouží jako bojiště, na němž se odehrává nekonečný boj proti zločinu. Součástí hry je také množství pečlivě navržených plastových figurek, které ztělesňují Batmana, jeho spojence a řadu nechvalně proslulých padouchů, proti kterým se musí postavit. Jejich provedení je opravdu detailní a jestli rádi malujete figurky, budete opravdu nadšení. Kromě miniatur hra obsahuje i velké množství karet, které jsou rozděleny do několika balíčků, včetně akčních karet, karet událostí a bojových karet. Tyto karty jsou nezbytné pro plánování a provádění akcí v průběhu hry a přinášejí prvek náhody a strategie do každého tahu. Každá karta je navíc hezky ilustrovaná, což přispívá k celkové atmosféře hry a ponoření hráčů do temného světa Batmana. Dalším komponentem jsou speciálně navržené kostky, které jsou používány při bojových střetnutích a dalších klíčových momentech hry. Tyto kostky, společně s různými herními žetony a markery, slouží k zaznamenávání postupu hráčů, jejich zdraví, síly a dalších důležitých statistik. Součástí balení je také podrobná příručka pravidel, která hráčům poskytuje veškeré informace potřebné k pochopení a hraní hry. Mimochodem, ta jsou napsaná velmi citlivě a intuitivně, doplněná o řadu názorných příkladů, resp., knihy pravidel jsou v balení hned čtyři, které na sebe postupně navazují.

Grafický design hry je poctou originálnímu uměleckému stylu Millera. Každá karta, každý herní prvek je navržen tak, aby evokoval pocit čtení románu. Tento vizuální jazyk hry je klíčový pro vytvoření imerzivního zážitku, který hráče nejen vtahuje do herního světa, ale také jim připomíná, že jsou součástí něčeho většího ‒ dědictví Batmana. Jasně, vše je subjektivní, ale na mě osobně to takto působí.

Herní zážitek je nesmírně poutavý a věrný duchu původního díla. Hra dokáže vyvolat pocit naléhavosti a bezvýchodnosti, který je tak charakteristický pro Millerův příběh. Každý scénář, každá mise je cestou plnou výzev, kde hráči musí čelit nejen vnějším nepřátelům, ale také vnitřním démonům Batmana. Tato hra je dokonalým příkladem toho, jak desková hra může rozšířit a prohloubit příběh, na kterém je založena. A že příběh je asi tím úplně nejlepším z celé hry je potřeba vyzdvihnout, stejně tak i takový fakt, že je zapotřebí pochopit, že není úplné možné se soustředit na výhru, ale zůstat naživu, aby celý Gotham nespadl.

Pro fanoušky původního románu je Batman: Návrat Temného rytíře nejen poctou, ale i možností prožít známý příběh novým a interaktivním způsobem. Pro deskoherní komunitu je to příležitost objevit, jak hluboko může být téma integrováno do herního designu. Ačkoliv hra může být pro některé hráče náročnější kvůli své komplexitě a množství pravidel, její inovativní přístup a silné téma ji staví do pozice jedné z nejzajímavějších her současné doby.

Osobně jsem byl hrou hluboce zasažen. Je to zážitek, který zůstává s vámi dlouho po tom, co se karty a figurky uloží zpět do krabice. A víte co je na tom nejlepší? Vůbec jsem to od této hry neočekával, resp., nečekal jsem vůbec nic a o to víc jsem byl mile překvapen tím o jak dobrou hru jde. Možná je to i tím, že kvůli tomuto titulu nebyla nijak velká marketingová akce a s tím možné spojené očekávání. Batman: Návrat Temného rytíře je důkazem, že deskové hry mohou být více než zábavou ‒ mohou být uměleckým dílem, které nás nutí přemýšlet, cítit a snad i chápat naše vlastní hrdiny trochu hlouběji.

Podtrženo sečteno

Batman: Návrat Temného rytíře představuje nejen pěknou adaptaci ikonického románu Franka Millera, ale také vynikající příklad toho, jak může být bohatý a komplexní příběh přetvořen do interaktivní deskové hry. S každým otevřením krabice se hráči ponoří do temné atmosféry Gotham City, přičemž komponenty hry ‒ od detailně zpracovaných miniatur a rozsáhlé herní desky až po rozmanité karty a kostky ‒ přispívají k příjemnému zážitku ze hry. Mechaniky tahu, které zahrnují plánování, boj, a adaptaci na neustále se měnící situace na herní desce, nabízejí hráčům intenzivní zážitek, který vyžaduje promyšlené rozhodování a přizpůsobení se nečekaným událostem.

Troufám si říct, že hra může oslovit nejen fanoušky původního komiksu, ale i širokou deskoherní komunitu díky své inovativní integraci tématu a herních prvků. Přes svou komplexnost a výzvy, které přináší, Batman: Návrat Temného rytíře zůstává přístupnou a poutavou hrou nabízející řadu možnosti pro opakované hraní a prozkoumávání různých možností a přístupů. Osobně ji považuji za jednu z nejlepších solitérních her nebo parádní zážitek pro kámoše, kteří se pravidelně scházejí a přitom milují Batmana.

Batman: Návrat temného rytíře ‒ Deluxe edice získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: