Babylonia

Kdo ovládne bájné a úrodné územi kolem řek Eufrat a Tigris?

A zase ty hexy. Babylonia je další v řadě her, jež ukazuje, že v hexech je budoucnost deskových her. Aspoň tak to zatím vypadá, neboť je-li v deskovce skládána krajina, město nebo jiné herní pole, hexy jsou způsob, jak zaručit dostatečnou variabilitu. V případě Babylonie od Tlama Games je to určitě krok dobrý. Nutno říct, že jsou však ve vedlejší roli, pouze pro rozdělení pevné herní desky na jednotlivá pole, další hexy se používají pro speciální lokace – pole a města – což je celkem 32 šestihranných destiček. Je jasné, že jde o variabilitu, šestihran má více ploch, jež mohou sousedit s více dalšími lokacemi či dílky, než třeba čtverec.

Ale pojďme se na Babylonii podívat jako na celek. Jedná se o relativně rychlou hru – s jednou partií se pohodlně vejdete do hodiny, užijete si ji ve 2 až 4 hráčích a budete potřebovat smysl pro strategii. Herní prostředí Vás zavede do okolí řek Eufrat a Tigris v období cca. 7. století př.n.l. Ano, jak již název napovídá, do Novobabylonské říše. Vězte, že Váš průvodce, tvůrce Reiner Knizia, není žádný greenhorn. Za sebou má vývoj mnohých her různého rozsahu, mezi jinými třeba Abandon Ship, Amun-Re, Carcassonne: Hrad, Hra o trůny: Intriky Západozemí, LAMA, Ztracená města, Medici nebo různé variace na Tolkienovské příběhy, a ani babylonské prostředí mu není cizí díky dřívějším hrám Eufrat a Tigris a Tower of Babel.

Krom zmíněných šestibokých lokací na Vás čekají kulaté žetony klanů (30 ks každé barvy), kartonové karty zikkuratů, hrací plocha a dřevěné ukazatelé bodů, 4 stojany na žetony klanů a 5 dřevěných zikkuratů. Netradičně zvolené jsou barvy pro jednotlivé hráče – bílá, bledě modrá, šedá a čisté-nebarvené dřevěné žetony. Pozitivní je absence plastových komponentů, negativem jsou nedotažené stojánky, v nichž žetony klanů nejsou úplně stabilní, ale to stačí vyřešit podložením či podlepením stojánků. Jak už bývá v případě Tlama Games standardem, dostanete hru zároveň v české, anglické a navíc i španělské verzi – jde vlastně jen o pravidla, neboť hra je jazykově nezávislá.

Na herní ploše se nacházejí tři části pevniny oddělené již zmíněnými řekami. V případě 2 či 3 hráčů bude vždy jedna z krajních pevnin nedostupná, v plné verzi pro 4 soupeře budete potom využívat plnou plochu. Ta je rozdělena na šestistranná políčka, z nichž některá jsou zvýrazněna modrým či zeleným ohraničením. Na modrá rozložíte dřevěné zikkuraty a na zelená náhodně rozložíte žetony polí a měst, lícem vzhůru. Po obvodu herní plochy je umístěno počítadlo bodů.

Každý hráč si vybere barvu, dostane své žetony klanů, z nichž je 12 rolníků a 18 občanů rozdělených do tří stejně velkých skupinek obchodníků, úředníků a kněžích. Ve svém stojanu bude mít na výběr pětici náhodně tažených žetonů, jež jsou tímto skryti soupeřům, ale dostupní jeho pohledu bez potřeby jejich přebírání v rukou. Z těchto žetonů bude ve svých tazích umisťovat dva různé (nebo tři rolníky) na plochu dle vlastního výběru a následně si doplní nabídku do pěti pro další kolo.

Zikkuratů na ploše je minimum, určitě se o ně strhne závod s časem, jejich obklopením ze všech stran žetony klanů totiž získáte body a následně hlavní držitel i jednu z karet zikkuratů. Těch je 9, dvě přinášejí jednorázový bonus a 7 trvalý, z nich dvě jsou určené až pro pokročilejší hru, kdy už víte, co děláte. Vždy 7 z nich bude na výběr, jakmile je některý jednou zvolený jakýmkoli hráčem, není již dostupný pro ostatní.

Svá teritoria budete chtít však obsazovat i mimo sousedství zikkuratů, ideálně je budete chtít co nejvíce řetězit, protože z toho poplynou vyšší bodové zisky. Za každé obklopení měst totiž tato přinesou body za každý žeton stejného symbolu spojený s městem, kde symboly odpovídají třem druhům občanů. Nakonec žeton města dostane držitel nejvíce žetonů v sousedství města a za každý takový žeton města v průběhu dostává další body. Čím rozsáhlejší a nepřerušené teritorium poskládáte, tím lépe zhodnotíte každé sousední město. Krom měst na Vás čekají ještě pole, jež přináší další bodové zisky, ale musíte se k nim dostat – než zaberete pole a získáte jednorázový příjem, musíte obsadit alespoň jedno ze sousedním políček.

Hra díky rychlým tahům, kdy hráči pokládají pouze žetony klanů a maximálně vyhodnocují, jsou-li některá města, pole či zikkuraty uzavřeny, ubíhá a nebude moc času na sáhodlouhé spřádání plánů a taktik. Hra skončí, pokud někdo vyčerpá všechny své žetony, nebo pokud na ploše zbývá již jen poslední město. Díky omezené (a dobře propočítané) ploše je to opravdu boj o každé políčko, kde budete muset reagovat na tahy soupeřů, jež Vám budou chtít zabrat právě ta políčka, jež si vyhlédnete, protože i jim se hodí k propojení dvou jejich teritorií.

Hodnocení – 5 z 5

Babylonia je rychlá a zábavná bitva o území a body, již si užijete se svými náctiletými potomky, stejně jako s kamárady či příbuznými. Vysvětlit pravidla a začít hrát je celkem rychlé, takže je to ideální hra jak pro pokročilejší hráče, tak pro začátečníky. Jen se nenechte vtáhnout do hry natolik, abyste se kvůli tomu poslednímu zabranému políčku pohádali a nemluvili spolu ještě po skončení partie. To už si raději zahrajte odvetu. Za jeden večer jich pár stihnout můžete.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Hru je možné koupit zde.

Tags:

One Reply to “Babylonia”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: