Archeologic

Archeologem na vlastní kůži.

Hluboko v horách bylo objeveno město… Ale nikdo se ho neodváží prozkoumat, dokud nebude zmapováno. Konečně mise hodna archeologa s vysokým stupněm logického myšlení jako jste vy. Při plnění úkolu se můžete spolehnout na Archeoskop, jediný výzkumný nástroj, který dokáže rozluštit kódované karty zanechané prastarou kulturou.

Ve hře Archeologic se stáváte výše zmíněným archeologem, který se za pomoci archeoskopu a svých dedukčních schopností snaží zjistit rozložení městských budov včetně nástrah, které se ve městě nachází. Archeologů při jednom bádání může být maximální počet čtyři s doporučeným věkem od dvanácti let a jedna hra by měla zabrat okolo čtyřicet minut. Hru vydalo Ludonaute a na naše stoly ji s českým překladem přináší TT Games, od kterých jsme vám přinesli již recenzi na Zahradní říše a v blízké době se můžete těšit na recenzi jejich další aktuální novinky Ecos: První kontinent.

Co na nás čekalo v krabici?

Pod víkem nacházíme desku hráče s žetonem hledáčku, jedno ozubené kolo počátečních nápověd, dvacet osm kódovaných karet a Archeoskop. Dále jsou to komponenty pro hráče, mezi kterými jsou různě velké budovy, žetony pastí, zástěny, žeton času a deska mapy. Samozřejmě nechybí i poznámkový blok, protože je třeba si zjištěné informace dobře zapsat.

Příprava hry samotné je jednoduchá. Každý hráč dostane své herní potřeby. Vybere se náhodně jedná kódovaná karta a pomocí ozubeného kola počátečních nápověd si můžeme vypomoct třemi až pěti nápovědami. Záleží na tom, jestli to chceme mít jednodušší nebo naopak těžší. Protože čím méně do začátku víte, tím více musíte dokázat zjistit než vaši spoluhráči.

V každém kole máme možnost posunout žeton na ose času podle toho, co chceme zjišťovat a v jakém sloupci či řádku. Je tu možnost i bezplatně zůstat na políčku, kde se žeton času právě nachází, protože se po každém hráčském tahu automaticky po stupnici času o jedno pole posunuje. Pokud s ním však chceme posunout o jedno pole, musíme zaplatit jedno časové pole, nebo na jakoukoliv osu za dvě časové pole. Když máme vybraný sloupec či řádek, tak už jen zbývá hlavní rozhodnutí a to, na co se archeoskopu budeme ptát. Za jedno časové pole se můžeme zeptat, kolik do zadané oblasti zasahuje různých budov, nebo kolik je zde prázdných zón. Za dvě časové pole jsou otázky na konkrétní malé budovy a na pasti. Nejdražší, za tři časové pole je otázka na konkrétní velkou budovu. To kolik času utratíte, je pro vás velmi důležité, protože hraje vždy ten, kdo je na časové stupnici na posledním místě. Tedy pokud postoupíte dopředu o více polí, může se stát, že si ostatní hráči mezitím dopřejí více jednodušších dotazů a postoupí tak v bádání dále. Cílem je, aby hráči do své desky rozmístily budovy tak, aby splňovaly zjištěná kritéria a zapadaly na místa s určenými pastmi. Jakmile je hráč na začátku svého tahu přesvědčen, že má správné řešení, tak zvolá „myslím, že to mám“ otočí svůj kontrolní žeton na druhou stranu a posune ho o čtyři políčka dopředu. Hádat bude ve chvíli, kdy bude zase na stupnici poslední, a dostane se tak na řadu se svým tahem. Poté odhalí své řešení. Pokud to má správně, vyhrál. Pokud ne, tak je jeho hra u konce a ostatní mohou pokračovat.

Hra Archeologic pro mě byla velkým příjemný překvapením. Při použití archeoskopu si vážně připadáte jako nějaký badatel a ve chvílích, kdy utratíte drahocenný čas, a nic moc nezjistíte, je to k naštvání. Možností dotazu je hodně a důležité je, si vždy vše dobře zapsat. Nejednou u stolu někdo vyhořel právě na špatně zapsané poznámce. Ve hře se nevyplatí příliš spěchat. Může se stát, že si myslíte, že to máte, ale stačí mít dílek špatně otočený a celá vaše snaha přijde vniveč, takže raději jedno kolo počkat a být si jist, než zbytečně prohrát. Archeologic si můžeme dopřát i v sólo módu a lze k ní využít i dostupnou aplikaci. Aplikaci jako takovou nemohu posoudit, protože jsme hru hráli pouze bez ní.

Komponenty hry jsou vzhledově zajímavé, hra funguje velice dobře a při srovnání s např. s Turing machine Archeologic mnohem více zaujal svým vizuálem a atmosférou, která z této hry vychází. Pro ty kteří nevědí, tak Turing machine je další novinkou mezi deduktivními hrami a na české stoly ji nedávno přinesl MindOk. K čemu zde ale výtku přece jen mám, jsou hráčské zástěny, které velice špatně stojí a jejich použití není úplně praktické. Myslím si, že kdyby zástěny byly v jednom kuse s dvěma ohbími, tak by lépe na stole stály. Takhle nám hodně padaly a nedržely úplně jak měly, avšak nutno podotknout, že i tak svůj účel nakonec splnily.

Hra poskytuje i poměrně zajímavou znovuhratelnost, jelikož nabízí dvacet osm různých kódovaných karet a určitě se vám jen tak nestane, že byste si zapamatovali, jak mají být budovy rozestavěné. A také tím, že si můžete nastavit obtížnost tím, kolik si na začátku hry dáte nápověd. Díky tomu je každá hra jinak náročná. Můžete začít s lehčí variantou a až se do toho trochu dostanete, tak pokračovat s menším počtem nápověd. Cenovka hry se pohybuje aktuálně okolo osmi set korun a to se nemusí zdát každému adekvátní. Každopádně pokud jsou deduktivní hry u vás oblíbené, tak věřím tomu, že nejen za vyzkoušení rozhodně stojí.

A teď k oceněním. Vzhledem k tomu, že ve hře není ani kapka náhody a vše máte pevně ve vašich rukou (v hlavě), tak uděluji ocenění Nízký vliv náhody. Tím, že jsem se s podobně řešenou hrou nesetkala, tak za mě si určitě zaslouží i ocenění Originální počin a zároveň ocenění Propojení tématu a mechanismů. To, jakým způsobem se snažíte luštit hádanku a uspořádat místnosti na hráčskou desku tomu naprosto nahrává. Posledním uděleným je ocenění Skvělá znovuhratelnost, protože je v krabici dost různých karet k řešení a můžete zvolit různé stupně náročnosti a tím se ke hře vracet.

ARCHEOLOGIC získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TT Games.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: