Zombie koťátka

Karetní hra, ve které vybuchnete, oživnete, a pak možná vybuchnete znovu.

Hry s kočičí tématikou jsou u spousty hráčů velice oblíbené. A proč by taky ne, když jsou kočky jedním z nejoblíbenějších domácích společníků. A tak nejedna hra s kočkami měla úspěch. Výbušná koťátka jsou snad jedny z nejpopulárnějších a také už jich vyšlo několik různých variant. My se dnes podíváme na novinku s názvem Zombie koťátka, kterou nám v češtině přineslo ADC Blackfire.

Klasická Výbušná koťátka jsou karetní hrou, kde se snažíme co nejdéle udržet naživu, protože kdo vybuchne, tak ve hře končí. V čem jsou tedy Zombie koťátka tak specifická? Samozřejmě můžeme vybuchnout, ale neznamená to konec, může nastat ještě chvíle, kdy se do hry vrátíme a nakonec i můžeme vyhrát.

Příprava této hry je velice jednoduchá, to je i jeden z důvodů, proč se přímo v návodu píše „Kašli na čtení pravidel!“, protože samotnou hrou se to nejlépe naučíme. Základem je dát si bokem veškeré zombie a výbušná koťátka. Následně dáme každému hráči sedm karet + jedno zombie koťátko. Pak do zbytku karet, tedy do dobíracího balíčku, přimícháme výbušná koťátka v počtu o jedno méně, než je počet hráčů. Pak už se vrhneme na samotnou partii. Vyhrává ten, kdo zůstane naživu jako poslední.

V čem jsou tedy Zombie koťátka odlišná? Právě díky zombie koťatům, které nás před vybuchnutím zachrání. V případě, že zombie koťátko nemáme v ruce, tak sice vybouchneme, ale naše chvíle ještě může přijít. Ve hře je několik karet, které i v „mrtvé fázi“ můžeme zahrát (jsou označeny bleskem a nápisem „TEĎ“) a tak kazit hru ostatním. No a hlavně ve chvíli, kdy vybuchne někdo další a použije zombie koťátko, tak nejen že sebe zachrání, ale navíc jednoho dalšího hráče oživí a vrátí ho tak do hry. Takže nakonec ještě i po výbuchu máme možnost se do hry vrátit. Podstatné je, aby nám k tomu zůstaly v ruce alespoň nějaké karty a měli jsme s čím ve hře pokračovat.

Karty „TEĎ“

Nene – karta, kterou když zahrajeme, tak přerušíme jakoukoliv akci (kromě líznutí výbušného či zombie koťátka).

Zamíchej – díky této kartě můžeme zamíchat dobírací balíček. Ideálně po tom, co je vloženo výbušné koťátko, nebo třeba spoluhráč zahraje kartu „Pohlédni do budoucnosti“, a tak se podívá na tři vrchní karty dobíracího balíčku a my mu tak tuto informaci naprosto zkazíme. Tyto dvě můžete znát i z jiných koťátek.

Poté jsou s efektem „TEĎ“

Jasnozřivost – když ji zahrajeme, můžeme se dívat, kam do dobíracího balíčku spoluhráč vkládá výbušné koťátko.

Nakrm smrt – zvolíme mrtvého hráče, kterému všichni živí hráči musí dát nějakou kartu ze své ruky. Nelze zahrát, když není ve hře žádný mrtvý hráč.

Navíc jsou zde karty vyplývající ze zombie tématiky.

Vykradač hrobů – všichni mrtví hráči musí vybrat kartu ze své ruky a zamíchat ji do dobíracího balíčku.

Kopej hloub – můžeme se podívat na vrchní kartu z balíčku a rozhodnout se, jestli si ji chceme nechat. Pokud se rozhodneme, že ji nechceme, tak si lízneme kartu další a tu už si nechat musíme, ať je jakákoliv.

Útok smrti – obdoba karty zaútoč, ale protihráč musí zahrát tři tahy za sebou za každého mrtvého hráče.

Zombie koťátka svou tématičnost využívají naprosto skvěle. Hra je svižná a zároveň hráč, který brzy ze hry vypadne, nemusí být smutný, že bude jen čekat až vyhraje někdo jiný, ale má stále možnost škodit a do hry se vrátit. Ne-li ji nakonec i vyhrát.

Naprosto chápu, proč je skoro na každé deskoherní akci turnaj v koťátkách. Hry jsou rychlé, jednoduché a každý koťátka během chvilky pochopí. Navíc je na každé kartě napsáno, co dělá, a tak není nutné znát jejich vlastnosti z hlavy. Krabička je malá a tudíž i snadno přenositelná na jakoukoliv příležitost. Můžeme si ji zahrát takřka kdekoliv. Je to taková malá karetní ruská ruleta s roztomilými koťátky (i když mrtvými).

Hra je určena pro dva až pět hráčů, avšak ve dvou naprosto ztrácí svou schopnost vracet někoho do hry. Z tohoto důvodu doporučuji hrát alespoň ve třech, i když v plném počtu je o to zábavnější. Hry ze série Výbušných koťátek se dají různě kombinovat. Když k Zombie koťátkům přimícháme jinou verzi Výbušných koťátek, tak můžeme odemčít tzv. Zombie apokalypsu a hrát až v devíti hráčích. Zombie koťátka si najdou jak svoje příznivce tak i odpůrce, stejně jako jiné verze koťat. Za mě však musím podotknout, že se jedná o zřejmě nejzdařilejší variantu. Protože vybuchnout hned na začátku a mít i tak možnost hru vyhrát, je více než lákavé.

Samotná hra zabere maximálně patáct minut. Je tedy vhodná na opakované partie, či jako vykrytí času mezi náročnějšími hrami, a nebo prostě jen jako zpestření jakékoliv párty. Co bych však trochu vytkla je cena hry. Pocitově se tu jede „na oblíbenost značky“ a tak za balíček jednašedesáti karet aktuálně zaplatíte okolo pěti set korun. Cenu tady naštěstí vyrovnává zábavnost, kompaktnost a znovuhratelnost koťátek.

Zombie koťátka získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: