Velkoměsto: Rozšířené vydání

Architektem vlastní metropole budoucnosti v minimalistickém provedení.

Hru Velkoměsto: Rozšířené vydání (v originále Sprawlopolis) přináší vydavatelství REXhry. V krabičce kapesní velikosti se skrývá kooperativní karetní hra o celkem osmnácti kartách, plus dalších čtrnácti, jež tvoří celkem pět rozšíření – všechna součástí tohoto rozšířeného balení. Hráči se ve hře pustí do budování ideálního města dle daných kritérií. Toto budování je společným cílem, tudíž není problém si hru zkusit v sólo variantě, naopak se hra vyloženě hodí na solitérní hraní a procvičování mozkových závitů.

Titulní strana krabičky hry.

Základní hra

Všechny karty základní varianty hry mají z jedné strany kombinaci čtyř obdélníkových druhů městské zástavby, neboli území – oranžové obytné, modré obchodní, šedé průmyslové a zelené parky, jen v různých variantách. Skrze území na kartě (krom parku) prochází různými způsoby silnice, na každé kartě jí mohou být jeden či dva úseky. Z druhé strany má každá karta číslo od jedné do osmnácti (neboli skóre) a k tomu kritéria pro bodování.

Před počátkem si hráč(i) vybere/ou tři náhodné karty, které budou sloužit k bodování partie. Díky velkému množství kombinací je zajištěna atraktivita dalších a dalších partií. Ostatní karty budou sloužit k tvorbě města. První hráč dostane tři karty, všichni ostatní po jedné, jedna karta je umístěna doprostřed herního prostoru jako startovní a ostatní slouží jako dobírací balíček, který odměřuje čas do konce partie.

Kartičky základní hry.

Karty je možné napojovat jakkoli, stejně tak překrývat je částečně či úplně. Jednotlivá území nemusí nutně navazovat, stejně tak silnice nemusí navazovat, takže přikládání nemá veskrze žádná pravidla. Ta hráčům ukládají právě bodovací karty, které říkají, za co budou uděleny body. Strategie stavby je tedy pokaždé jiná, soustředění je pokaždé na odlišné elementy a kombinace. Autoři hry – Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka – zde odvedli neuvěřitelnou práci na tak malém prostoru, jakým je osmnáct karet!

Obsah balení hry.

Během hry aktivní hráč přiloží vždy jednu ze tří karet na plochu, zbylé dvě předá dalšímu na tahu, který tak bude mít na výběr ze tří karet, a sám si dobere jednu kartu. V sólo variantě hráč vždy vybírá ze tří karet. Hra končí ve chvíli, kdy je vyčerpán dobírací balíček a všechny karty z něj i z rukou hráčů jsou umístěny. Vždy tedy bude na ploše umístěno patnáct karet, které budou tvořit jedinečná a nenapodobitelná města.

V rámci finálního ohodnocení hráči dostanou body za každé největší území jednotlivých druhů (obytné, obchodní, průmyslové, parky), následně se odečte „silniční daň“, tedy počet jednotlivých vzájemně nepropojených úseků silnic. K tomu se vyhodnotí kritéria na třech bodovacích kartách. Hráči uspějí pouze, pokud je jejich bodový účet stejný nebo vyšší než součet hodnot/skóre tří bodovacích karet. Díky tomu je bodová hranice úspěchu pokaždé jiná a vyvažuje různou náročnost kritérií jednotlivých karet.

Celý obsah hry.

Rozšíření

Každé rozšíření přináší do hry jiné faktory a elementy, které zpestřují hru. Zároveň přináší i dodatečná kritéria bodování. Čtyři karty Dálnice přináší titulní hlavní cestu, která rozdělí herní plochu trojicí karet, zatímco poslední (náhodně vybraná) karta rozšíření určí dodatečná pravidla jak pro vykládání karet během partie, tak kritéria bodování.

Krajiny rozšíření.

Další čtyři karty, Staveniště, přinášejí probíhající stavbu na jednom svém území, jež bude třeba během hry překrýt. Jedna vybraná karta určí, jak staveniště použít a případný postih za nepřekrytí staveniště do konce hry. Ze čtyř karet Pláže jedna opět udává kritéria určující bodový zisk či ztrátu, ostatní při umístění na plochu vytvoří hranice moře, do něhož již město nemůže být budováno; omezují tedy prostor a zvyšují náročnost dalšího přikládání.

Jedna oboustranná karta Zajímavosti je použita jako počáteční a následnou kartou je její libovolná polovina překryta; na konci hry poskytne hráčům dodatečné body za propojení oblasti z karty Zajímavosti s ostatními územími stejného typu. Poslední karta Ničitele přináší příšeru, jež ničí stavby a území a komplikuje hru, není-li včas zničena.

Kartičky rozšíření.

Rozhodně doporučuji nějaký čas zůstat u základní hry, potrénovat různé kombinace kritérií, než se pustíte do nějakého rozšíření. Hry s nimi jsou jinačí a často náročnější, ať už na sledování dodatečných pravidel či kritérií, nebo i jen na plánování samotné stavby. Všechny varianty hry jsou použitelné pro sólovou hru, celé Velkoměsto je jako stvořené pro single-player variantu. Dálnice přináší i variantu kompetitivního hraní, jinak je totiž celá hra kooperativní, pokud se partie zúčastní více hráčů.

Dokončená partie základní hry.

Verdikt

Grafika je na první pohled jednoduchá, ale při bližším zkoumání si grafici Loïc Billiau, Dalton Cara a Danny Devine vyhráli s detaily jednotlivých území každé karty. Zde rozhodně platí, že co karta, to originál. Textová kritéria na kartách, stejně jako příkladová vyobrazení jsou veskrze jasná, takže nepotřebují ilustrativní příklady v brožurce pravidel. Ta si tak vystačí s čtyřiadvaceti malými stránkami, na nichž jsou obsažena pravidla i pro všechny varianty rozšíření.

Zadní strana krabičky hry.

Snad jediná škoda celého počinu je, že nikde není zmíněno možné kombinování více rozšíření. I bez nich sice hra nabízí přehršel variant hry, kdy snad nikdy nepotkáte stejná pravidla a nevytvoříte stejnou mapu, přinejmenším však tento fakt zamrzí.

Jinak totiž není hře moc co vytknout. Což je též důvod, proč si hra vysloužila nominaci na cenu Golden Geek v roce 2018 hned ve dvou kategoriích – Nejlepší karetní hra a Nejlepší sólo hra. Ačkoli se jedná o pět let starý titul, uplynulý čas hře nic neubírá. Velkoměsto je prostě nestárnoucí záležitost, kterou je jednoduché vzít s sebou kamkoli a rozložit téměř kdekoli.

Velkoměsto získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: