Ulož svoje knihy

Přerovnávání knihovny může být zábavné…

Ulož svoje knihy od Blackfire je spíše hlavolamová, než vyloženě desková hra. Je určená primárně dětem, doporučený věk je od osmi let, ale vyzkoušeli jsme na pětileté dcerce a hra má co dítěti dát, aniž by byla přespříliš těžká a demotivující. Teoreticky se dá hrát i ve více hráčích, ale pouze v případě zapojení komunikace a debaty, jinak se jedná o sólovku, jak už to u správného hlavolamu má být.

Krabice hry s průhledem na komponenty.

V krabici jsou uloženy veškeré komponenty – dvě dřevěné police, jedna černá kočička, jeden květináč s vodováhou a celkem dvanáct dřevěných knih různých rozměrů a barev, označených písmeny od A po L – v jednoduchém plastovém insertu. V dalším chlívečku insertu jsou pravidla a čtyřicet karet zadání úkolů.

Komponenty hry v praktickém insertu.

Jednotlivé úlohy jsou rozděleny do čtyř kategorií dle obtížnosti. Na jedné straně karty je zadání – vypsané barvy a písmena knih, jež mají být použity, případně obrázek kočičky, má-li být použita, nebo dodatečné instrukce k samotnému úkolu. Těmi může být určení některých knih, případně jejich počtu, jež mají být uloženy vertikálně či horizontálně, případně mají, či nemají-li být vedle sebe.

Karty úkolů, pravidla, kočička a květináč/vodováha.
Police a knihy.

Hráč si připraví komponenty dle karty úkolu, položí jednu poličku na rovný povrch a následně se snaží vyskládat knihy na poličku tak, aby následně mohl položit druhou poličku navrch tak, že se bude alespoň dvou knih dotýkat a bude naprosto v rovině. Má-li být umístěna i kočička, musí stát alespoň na jedné knize a zároveň stát mezi dvěma dalšími knihami.

Karta zadání a komponenty potřebné k dané úloze.
Finální řešení vyobrazené na rubové straně karty a v reálu.

Jakmile je hráč spokojen se svým řešením, položí na horní poličku květináč, který v sobě nese vodováhu. Tím může snadno zkontrolovat, zda je horní polička vyrovnaná a řešení je tudíž správné. Posléze stačí otočit kartu úkolu, aby hráč porovnal své řešení s tím vyobrazeným. Mnohé z úloh má více než jedno řešení, takže se může stát, že hráč vyloží komponenty v jiné formaci. Pokud je horní police rovná a jsou splněny podmínky z karty, hráč uspěl. Vyobrazené řešení je spíše pro kontrolu nebo pro případ, že by hráč sám nedokázal úkol vyhodnotit.

Správně vyhodnocený úkol (viz vodováha a řešení na kartě).

Hra je komponentně jednoduchá, ale pohledná. Dřevěné knihy vydrží nějaký ten pád, což je v případě určení pro děti příhodné. Jednotlivé díly opravdu připomínají poličky a knížky, takže vyskládané řešení úkolů působí pěkně, skoro by se dalo i použít na výstavku.

Nesprávně vyhodnocený úkol (vodováha indikuje nerovnost police).

Ulož svoje knihy rozvíjí prostorovou představivost a kreativitu dětí, úkoly jsou příjemně vzestupně seřazeny dle obtížnosti, takže se dítě postupně rozvíjí a učí chápat zadání úloh na kartách. Jedná se o výukovou a hlavolamovou hru, která dokáže potrápit nebo zabavit i starší děti či dospělé jedince. Body hra získává právě za svůj edukativní a rozvojový přesah, a pak také za své vizuální zpracování. Velice sympatické je použití více přírodních materiálů než plastů.

Ulož svoje knihy získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: