Pojďme se učit: Školní den

Školní den v domácím prostředí.

Jednoho slunečného rána, když ptáci zpívali a slunce se pomalu vyšplhalo nad obzor, mladý Tomáš seděl u snídaně a zíral na svůj oblíbený seriál. Jeho mysl byla plná dobrodružství a zvídavosti, typických pro osmiletého chlapce. Otec s úsměvem na rtech mu podal krabici s novou deskovou hrou Pojďme se učit: Školní den od Tactic Games. „Podívej Tomáši. Hra, ve které můžeš prožít svůj školní den ještě jednou, ale tentokrát budeš mít kontrolu nad vším!“ vyprávěl s nadšením. Tomášovy oči se rozsvítily jako dvě malé hvězdy. „To je jako mít školu doma?“ zeptal se s nedočkavostí v hlase. Jeho otec přikývl. „Přesně tak, a co víc, můžeš se učit a bavit zároveň.

Po snídani se Tomáš s otcem usadili ke stolu a rozbalili hru. Barevné herní díly, veselé postavičky a hrací deska s nápaditým designem rozvrhu hodin ihned přitáhly Tomášovu pozornost. Hra, která slibovala vzrušující školní den v bezpečí domova, se zdála být dokonalým dobrodružstvím pro mladého a zvídavého chlapce. Tomáš prožíval během hraní různé školní aktivity – od matematiky po přestávky na hřišti, až po hodiny tělesné výchov a výtvarky. Každá aktivita byla zábavná a vzdělávací zároveň, umožňující mu pochopit a prožít různé aspekty školního života. Hra nejenže odrážela realitu školního dne, ale také poskytovala platformu pro rozvoj dovedností a spolupráce. Jak den postupoval, Tomáš začal chápat, že Pojďme se učit: Školní den je více než jen hra. Byla to pro něj brána k objevování, učení a sdílení zábavných momentů s rodinou. A přestože školní zvonec znamenal konec školního dne, pro Tomáše byla to teprve začátek jeho dobrodružství.

Jak už jste si u mě asi zvykli, tak každou svoji recenzi začínám nějakou poetickou povídkou, která má připodobnit o čem je hra, jenž nám přistála v redakci na stole. A nejinak je tomu právě u hry, nebo možná lépe řečeno edukativním nástroji pro učitele prvních tříd základních škol – Pojďme se učit: Školní den. Asi chápu, že ne každé dítě má takové nadšení pro učení a školu obecně, ale tento titul by jim obvyklé „utrpení“ z pohledu dětí mohl zpříjemnit a ledacos naučit.

Navíc nejde o ojedinělou záležitost, jenž se v našich luzích a hájích objevila na pultech obchodů, protože nedávno jsem měl možnost vyzkoušet a přinést vám tak naše podrobné dojmy z hraní jiného titulu z edice Pojďme se učit nesoucí podtitul Dovednosti. Oba tyto tituly nám přinesla v našem mateřském jazyce společnost Blackfire a titul Školní den je určen dětem s doporučeným věkem od pěti let pro dva až pět nadšených malých školáčků a jeden školní den se dokáže „scvrknout“ do dvaceti minut, resp., troufnu si říci, že tak spíše půlhodinka je reálnější číslo. Nutno podotknout fakt, že ke hraní bude určitě zapotřebí jedna osoba, klidně dítko, které však umí číst a všichni ostatní budou muset umět psát. Což vzhledem k věku uvedeném na krabici hry, si nejsem jistý, zda všichni pětileťáci nebo šestiletá dítka umí.

Nejsem žádný školní poradce nebo pedagog, jsem jen obyčejný nadšenec do deskových her a táta od dvou dětí, pro něž by tato hra mohla být právě určena. Proto si dovolím pár poznatků ohledně vzdělávání dětí ve spojení s deskovými hrami. Edukace skrze zábavu je dle mého názoru klíčovým principem, kterým se Pojďme se učit: Školní den řídí. Tato hra zastává myšlenku, že učení může být a mělo by být zábavné. S touto filozofií přináší tato hra dětem možnost objevovat a učit se, aniž by si uvědomovaly, že se jedná o vzdělávací proces. Hra se zaměřuje na rozvoj základních dovedností jako jsou čtení, počítání a logické myšlení. Otázky a úkoly ve hře jsou navrženy tak, aby stimulovaly mysl dětí a podporovaly kreativitu a logické uvažování. Pojďme se učit: Školní den také podporuje sociální a emocionální učení. Hra povzbuzuje děti k interakci s ostatními, využívání řečových dovedností a rozvoji empatie. Díky tomu se děti učí důležitým životním dovednostem, jako je týmová práce, trpělivost a schopnost naslouchat druhým. Jedním z vynikajících aspektů hry je její přizpůsobitelnost různým věkovým skupinám. Otázky a úkoly jsou navrženy tak, aby byly vhodné pro různé věkové skupiny, což umožňuje hráčům různého věku učit se a hrát spolu. Tato flexibilita je obzvláště cenná v rodinném prostředí, kde děti různého věku mohou najít společný zájem a učit se jeden od druhého.

Ale pojďme se tedy podívat na to, co je vlastně pod víkem krabice, jak se to celé na stole hýbe a co je cílem. V balení je především herní plán s detailním zobrazením školního prostředí, figurka hráčů, sto karet s otázkami a aktivitami, které pokrývají širokou škálu předmětů odpovídající prvním třídám základních škol, moc hezké hodiny ukazující kolik je hodin a zda třeba nakonec hráči nebudou po škole, tzn., že neprohrají. Dále jsou v balení moc hezké popisovací tabulky (mazatelné – malá kulatá houba na mazání je v balení taktéž), kam budou žáci zapisovat své odpovědi na otázky přiloženými fixami. Za správné odpovědi v daných předmětech hráči obdrží od pana učitele vždy kartonový žeton předmětu a „zasadí“ jej do desky s dílky předmětů. Zde jedna poznámka pro klasické deskoherní nadšence ‒ pozor na vyhazování punchboardů. Desku s dílky předmětů rozhodně nevyhazujte, žáci si do něj dávají právě vyloupnuté žetony. Tento fakt neberte jako výtku, ale spíše jako poznámku, abyste jej pak nehledali ve tříděném odpadu s papíry. Náhoda je zde zastoupena šestihrannou kostkou určující pohyb hráčů, vlastně žáků a jaký předmět bude následovat. No a nechybí podrobný návod ke hře, který vysvětluje pravidla a postup hry na čtyřech stránkách.

Cílem hry je procházet různými školními aktivitami a sbírat body (žetony předmětů) za úspěšné dokončení úkolů a výzev. Jakmile se žákům povede nasbírat tyto žetony ze všech předmětů, vyhrávají a mohou si dát nějakou sladkou odměnu. Pokud se jim to však nepovede do tří hodin (myšleno na kartonovém ukazateli hodin, který se postupně posouvá podle špatných odpovědí), jsou za trest všichni po škole a prohrávají. Jak jsem zmiňoval výše, tak Pojďme se učit: Školní den obsahuje karty úkolů z různých předmětů, které znáte všichni z prvních tříd základních škol jako je: matematika, český jazyk, přírodní vědy, výtvarka, tělocvik, hudebka a další.

Samotné herní mechanismy jsou navrženy tak, aby byly intuitivní a zábavné pro děti. Hráči si na začátku hry vyberou, kdo bude v roli učitele a kdo budou žáci. Učitel čte úkoly z karet, jenž odpovídají tematicky políčku na kterém se právě v daném kole vyučuje – resp., na němž skončila figurka na hracím poli. Žáci pak píší své odpovědi na stíratelné tabule, což je praktické a ekologické řešení. Pokud hráči odpoví správně, získají z předmětu onen žeton, pakliže někdo odpoví špatně, ručička na hodinách se posune o jednu hodinu kupředu. Hra také zahrnuje „přestávkové karty“, které povzbuzují děti k fyzickým aktivitám a odpočinku mezi učením. To pomáhá simulovat reálný školní den a učí děti důležitosti rovnováhy mezi studiem a odpočinkem. To je celé. Ano, opravdu je tomu tak, je to velmi triviální a uchopitelné pro každého.

Školní den je u konce

O hře Pojďme se učit: Školní den lze říct, že je to primitivní desková hra, která se zaměřuje na vzdělávání a zábavu. Tento titul je ideální pro rodiny hledající způsob, jak podpořit edukaci svých dětí doma, nebo pro učitele hledající inovativní přístupy k výuce. Jednou z hlavních výhod hry je, že pomáhá dětem se učit v přirozeném a hravém prostředí. Hra nabízí alternativu k tradičnímu vzdělávání a může být využita jako doplňkový nástroj pro domácí učení nebo jako zábavná činnost ve třídě. Veškeré herní komponenty přinášejí v moc hezkém vzezření školu do domovů, od školních hodin, karet úkolů pokrývající všechny předměty prvních tříd základní školy, až po sešity v podobě mazatelných tabulek a mnoho dalších.

Pojďme se učit: Školní den získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: