Mlsné medvědí příběhy

Medvědí dobrodružná výprava plná lesních dobrot a zábavy pro ty nejmenší.

V hlubokém lese, tam kde stromy šeptají tajemství starých časů a kde každý list nese příběh, žijí dva neobvyklí přátelé. Miška a Nedvěd, hrdinové naší povídky, jsou medvědi sdílející nejen lásku k dobrodružství, ale také neukojitelný apetit na všechny lesní, ale i jiné pochoutky. Každý den je pro ně novým začátkem dobrodružství, plným výzev a nespočetných chutí, které les nabízí. Jednoho jarního rána, když poslední kapky rosy ještě zdobily trávníky, se Miška a Nedvěd vydali na průzkum. Přestože byli velmi rozdílní – Miška byl veliký a silný, zatímco Nedvěd malý a mrštný – dokonale se doplňovali. Miška sice mohl dosáhnout na nejvyšší větve, ale byl to Nedvěd, kdo objevil nejzajímavější skrýše. Vždy byli připraveni pomoci si navzájem, ať už šlo o dosažení medové plástve na vysokém stromě, nebo o vytažení jednoho z nich z nesnází.

Jako všichni medvědi, i naši hrdinové věděli, že zima se nezadržitelně blíží, a s ní i čas, kdy bude potřeba mít dostatek zásob. Jejich cesta tak nebyla pouze hrou, ale i důležitou misí – naplnit jejich spižírnu tím nejlepším, co les nabízí. Tato mise je nejen příběhem o přátelství a spolupráci, ale také o tom, jak důležité je myslet dopředu a být připraven na budoucnost.

Miška a Nedvěd, ačkoliv vymyšlení, jsou postavy ožívající v deskové hře Mlsné medvědí příběhy. Tento titul se na pulty obchodů dostal díky společnosti Albi, nabízí hráčům možnost prožít dobrodružství v lese a přitom doma v teple u stolu. Týmová práce a samozřejmě mlsání (a to lze i doma u stolu). Hráči se mohou stát součástí příběhu Miška a Nedvěda a společně prozkoumat taje herního plánu, plného skrytých dobrot.

Hra Mlsné medvědí příběhy je inspirována stejnojmenným animovaným seriálem vyprávějícím děj o dvou medvědech – Miškovi a Nedvědovi (jak už jsem nejspíše v úvodu této recenze dost zřetelně naznačil). Tento seriál, vytvořený v mezinárodní koprodukci s Belgií a Německem, je dílem oceňovaných režisérek Alexandry Májové a Kateřiny Karhánkové a výtvarníka Filipa Pošivače. Miška a Nedvěd jsou nejlepší kamarádi, kteří bydlí v útulném lesním domečku a mají společnou vášeň pro jídlo. Jejich příběhy jsou plné humoru, vynalézavosti a dobrodružství, jenž často končí šťastně, ale někdy i s malým poučením​​. Můžeme už mluvit téměř o univerzu, protože nejde jen o animovaný seriál, ale Česká televize na svých webových stránkách věnovaných dětským hrám Déčko hry má na seznamu možných zábav i tuto povedenou dvojici roztomilých chlupáčů.

Ve hře Mlsné medvědí příběhy jsou tato dobrodružství přenesena do světa deskových her. Hráči se mohou vcítit do rolí medvědů, shromažďovat potraviny a užívat si vzájemnou spolupráci. Hra tedy nejenže rozvíjí fantazii a kreativitu, ale také posiluje týmového ducha u těch nejmenších dětí, protože tento titul jde na trh s doporučeným věkem od čtyř let. Neměl jsem možnost mít čtyřletého parťáka u sebe, abych posoudil, zda je hra natolik jednoduchá, aby ji zvládl, ale vzhledem k tomu, že hra je kooperativní, dokážu si představit, že je to velmi proveditelné, když děti znají příběhové pozadí těchto parťáků. S o to větším nadšením se do hry pustí.

Já měl k dispozici šestiletou pomocnici, jenž se mnou odehrála hodně partií a musím říct, že si hru užívala a bavila ji, ale především ji sama několikrát donesla na stůl, abychom si ji s ní zahráli. Druhý můj pomocník, osmiletý syn už odehrál jen jednu partii, aby vyzkoušel, co že je to nového v domácí sbírce deskových her, ale k dalším partiím už nechtěl jít se slovy, že je to na něj příliš jednoduché a nebaví ho to.

Abych doplnil informativní faktografické věci, tak hra je určená pro dva až čtyři hráče a jedna partie zabere okolo dvaceti minut. Osobně si myslím, že asi by úplně nebyl problém, kdyby ke hře usedly čtyři děti a jeden dospělák, protože by to šlo úplně v klidu hrát, ale je zase pravdou, že by se z toho mohl stát takový „nedobře ochucený guláš“, kde by se tříštila pozornost dětí. A samotná délka dvacet minut je reálná, troufnu si říci, že se dá vše zvládnout ještě o nějakou tu minutku rychleji.

Herní mechanika je jednoduchá, ale zároveň nabízí dostatečnou variabilitu (v rámci možností k danému věku), aby byla hra poutavá a vždy trochu jiná. Ono je to ve své podstatě takové dobrodružné pexeso a je důležité si pamatovat odhalené žetony jídla. Hráči ovládají dvě figurky medvědů, přičemž každá figurka nepřísluší žádnému konkrétnímu hráči. To umožňuje všem hráčům podílet se na rozhodování. Jejich úkolem je prozkoumávat les znázorněn na pěkném herním plánu, shromažďovat potravinové zdroje (otáčet žetony jídel) a využívat schopnosti obou medvědů k dosažení cíle​​.

Na začátku hry hráči připraví herní plán obsahující různé lokace v lese, a rozmístí na něj žetony jídla a medvědích kamarádů. Akční karty jsou rozděleny do tří hromádek podle ročních období – jaro, léto a podzim. Každý hráč začíná s dvěma akčními kartami v ruce. Tyto karty určují, jaké akce mohou hráči provést – pohybovat s medvědy po lese a prozkoumávat lokace, nebo při shodě stejného symbolu na kartách odhalit další kartu jídla, jenž mají za úkol sehnat do své spíže. Ta je znázorněná pěknou, pevnou kartonovou destičkou na níž se dávají malé žetony z herní plochy, tedy za předpokladu, že se hráčům povede najít konkrétní žeton s jídlem shodný s odhalenými kartami jídla.

Hráči vyhrávají nebo prohrávají společně a musí spolupracovat, aby splnili úkoly a nasbírali potřebné žetony jídla, resp., přesně všech deset druhů pochutin. Během hry se hráči střídají v tazích. Když se jim podaří nasbírat všechny potřebné žetony před koncem podzimu, vyhrávají hru. V opačném případě hra končí jejich prohrou. Zároveň mají hráči k usnadnění několik pomocníků, kteří jim usnadní hraní a mohou se na některé zakryté žetony podívat nebo posunout některého z medvědů na jiné políčko. Stejně tak po vyčerpání akčních karet z daného ročního období mohou hráči využít některou z karet pomocníků, jenž hru taktéž usnadňují, aby hráči dosáhly vítězství. U Mlsné medvědí příběhy jsem měl stejný pocit, jako u hry Příšerky ze skříně. A to, že jsme v tom s dětmi spolu. A když se náhodou povede (a to je fakt velká náhoda), že prohrajeme, tak prohru nesou statečně. Tedy alespoň moje malá pomocnice.

Co říct závěrem

Desková hra Mlsné medvědí příběhy od společnosti Albi je skvělým příkladem, jak může hra přinést radost a zároveň podporovat týmového ducha již u těch nejmenších dětí. S její jedinečnou kombinací příběhového vyprávění, zábavných herních mechanismů a esteticky příjemných komponent, nabízí hráčům nejen zábavu, ale i možnost rozvíjet důležité dovednosti. Hra je vhodná pro hráče rodiny s opravdu malými hráči od tří let, do troufám si říct sedmi let. Nicméně toto opravdu záleží na individuálním posouzení vašich dětí. Mému osmiletému pomocníkovi to přišlo příliš jednoduché a nelákalo jej titul hrát. Zato moje šestiletá pomocnice hru miluje a neustále ji nosí na stůl, abychom si ji zahráli. Je pravda, že tomu dost napomáhá znalost animovaného seriálu Mlsné medvědí příběhy a počítačové hry, jenž přinesla Česká televize na svých Déčko webových hrách.

Mlsné medvědí příběhy získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Mlsné medvědí příběhy”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: