Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Falešné peníze a pravá popularita – to je oč tu běží

Vítejte na trhu krásných věcí. Je libo jemnou látku, elegantní šperky nebo pozlacený kalich? Je zapotřebí mít plný měšec mincí a pak už jen vybírat z rozmanité nabídky přítomných obchodníků tak, jak to dělají ostatní obyvatelé slavného Mercada.

Dnes před námi leží krabice celkem běžných rozměrů (cca 33×33 cm) s názvem Mercado. Dílo, které vytvořil Rüdiger Dorn a v našich končinách za něj vděčíme společnosti Piatnik. Jedná se o jednoduchou hru pro 2-4 kupce s doporučeným věkem od 10 let a dobou trvání jedné partie okolo 30 minut.

Veškeré herní komponenty

Co najdete uvitř?

Pod víkem čekají pravidla ve 3 jazykových provedeních; kromě slovenských a maďarských samozřejmě také v češtině. Dále jedna oboustranná hrací deska a 4 látkové pytlíky (no dobře, můžeme je asi považovat za měšce), na které lze připevnit kartonové přívěsky s obrázky jednotlivých hráčů. Z dřevěných komponent tu máme 4 barevné indikátory postupu a 140 mincí v různých barvách (konkrétně 22 zlatých, 22 stříbrných, 22 vínových, 22 tyrkysových, 38 černých a 14 bílých). Dále najdeme kartonové destičky k vyloupání a ty obsahují 36 karet zboží (24 cenných předmětů a 12 okouzlujících vůní), 2 tržní karty (dozorce trhu a směnárnici mincí), 4 oboustranné osobní karty a k nim již výše zmíněné přívěsky, 18 privilegií, 15 pečetí a 1 startovní dlaždici.

Příprava hry je rychlá a jednoduchá: dle návodu v pravidlech rozložíte obchodní plochu, která se skládá ze 4 karet cenných předmětů, 2 karet vůní a 2 tržních karet. Mezi nimi necháte dostatečný prostor, kam se budou pokládat mince. K herní desce umístíte hromádky karet zboží a bílých i černých mincí a na příslušné místo položíte startovní dlaždici, privilegia a hromádku pečetí. Každý z hráčů pro začátek obdrží 1 pečeť a měšec s mincemi po 5 kusech od každé barvy (kromě bílé). Černé mince budou představovat padělky.

Přichystáno a jde se hrát

Hráč, který je zrovna na tahu, smí vždy před provedením nějaké akce vyložit jednu svou kartu privilegia (tedy pokud nějakou má, získávají se totiž v průběhu hry). Poté si může vybrat jednu ze dvou akcí. První akcí je, že si hráč vytáhne 3 mince z měšce a ty položí vedle jedné či více karet na stole. Obětuje-li jednu pečeť, může si z měšce vytáhnout o dvě mince víc a může jich tak využít celkem 5. Pokud by však některou z nich nechtěl přiložit k žádné kartě, musí ji vrátit do měšce. Padělky se vykládají na osobní kartu hráče a budou mimo oběh, dokud si nezvolí akci druhou.

Ukázka rozehrané hry po prvním kole

Druhou akci hráč musí použít v případě, kdy mu v měšci zbývá méně než 3 mince, případně ji může zvolit dobrovolně, má-li na své osobní kartě vyloženou alespoň jednu minci. Během této akce si aktivní hráč do svého měšce sesype všechny již použité mince, které do té doby měl uloženy na své osobní kartě.

Přichystaná herní deska

Souhrn aneb jaký na nás slavné město udělalo dojem

Mercado je velice jednoduchá hra, která vám opravdu nezabere více než půl hodinky vašeho drahocenného času a mohla by se vám líbit, pokud vám nevadí značný vliv náhody, protože nemůžete nijak ovlivnit jaké mince se vám z měšce podaří vytáhnout. Ilustrace jsou hezké a komponenty vypadají kvalitně, i když názvy barev mincí v některých případech příliš neodpovídají reálným barvám. Hra díky svému vzezření sugestivně navodí kupeckou atmosféru, i když vám je ve finále jedno, jaký objekt na kartě kupujete, protože důležité pro vás je pouze to, jak se díky němu posunete dál na herní desce. Vzhledem k jednoduchosti a nenáročnosti pravidel si troufám tvrdit, že by Mercado hravě zvládlo i mladší dítě; stačí několik partií, aby si zažilo jednotlivé funkce a principy, na kterých při hře záleží.

Herní žetony. Kdo najde vínovou barvu?

Mercado asi nebude hra na vyplnění celého deštivého odpoledne, protože trvá vážně jen krátkou chvíli. Díky snadné přípravě a slušné hratelnosti se zabaví i mladší hráči nebo vám alespoň budou neodbytně radit, jakou kartu byste si měli pořídit. Průběh partie nemáte jak ovlivnit, záleží pouze na štěstí a pokud při vás štěstěna nebude stát, tak vás hra možná brzy přestane bavit. Tahat z měšce pouze černé padělky a i díky krokům ostatních účastníků jich dostávat čím dal více do své zásoby, je takřka nervy drásající. Co na mě dále nepůsobí úplně dobře, je cena za tuto herní záležitost, která se pohybuje kolem osmi stovek, což tak docela nemusí odpovídat tomu, co byste mohli očekávat. V podobné cenové relaci je docela velký výběr i ze zajímavějších deskovek.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Piatnik.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: