Záhady a intriky: Jak hra Mafie oživuje mafiánský žánr.

V zapadlém městečku Spehova, ukrytém mezi vrcholky tajemných hor a neproniknutelnými lesy, vládla po mnoho let tichá a poklidná atmosféra. Obyvatelé městečka, zvyklí na svůj klidný život, si nic netušíc užívali každodenních radostí a malých starostí. Avšak toto klidné období nemělo trvat věčně. Jednoho dne se do městečka přivalila nečekaná vlna změn ve formě tajemných a záhadných cizinců. Tito nezvaní hosté, oblečení ve tmavých kabátech a kloboucích, stahujících stín přes jejich neprůhledné zrcadlové brýle, přinesli s sebou atmosféru nejistoty a strachu. Pověsti o jejich činech se šířily městečkem rychlostí blesku, ačkoliv nikdo nevěděl, kdo ti lidé jsou, nebo odkud přišli. Mluvilo se o skrytých schůzkách v pozdních nočních hodinách, o vydírání a o nelegálních obchodech.

Vzápětí se začaly objevovat první nevyřešené případy. Lidé začali mizet beze stopy, obchody byly vydírány a celé městečko bylo zahaleno tajemstvím a strachem. Místní policie, zaskočená rozsahem a drzostí těchto zločinů, se snažila situaci zvládnout, ale bylo to jako hra na schovávanou ve tmě. A tak začala v Spehově hra, ve které bylo těžké rozeznat, kdo je přítel a kdo nepřítel. Každý mohl být podezřelý, a každý mohl být obětí.

Tato atmosféra nejistoty, důvěry a zrady připomíná onu hru, kterou si zde představíme – deskovou hru Mafie.

Anebo spíše jinou veleúspěšnou zábavu, k níž není zapotřebí ani žádná desková hra nebo jakákoliv pomůcka. Stačí jen hromada lidí. Jasně, jak asi tušíte z úvodní tematické povídky, mám na mysli hru městečko Palermo, která se zaměřuje na role-play, strategii a sociální interakci mezi hráči. Ve hře přijímají hráči identity obyvatel malého města, které je infiltrováno mafiány. Každý hráč má svou tajnou roli, jako je občan, šerif nebo mafián, přičemž každá role přináší specifické schopnosti a cíle. Hra je založena na principech tajností a dedukce, kdy hráči musí odhalit, kdo se skrývá za jakou rolí a podle toho plánovat své strategie. Denní fáze hry je věnována diskusím, kde se všechny postavy setkávají, diskutují, vzájemně se obviňují a hlasují o tom, koho „zlynčují“. Tyto diskuse jsou klíčové pro odhalování identity mafiánů. Noční fáze přináší další úroveň napětí, kdy mafiáni potají vybírají své oběti, zatímco šerif může využít svých schopností k ochraně nebo získání dalších informací od průvodce hry. Konec je buď eliminací všech mafiánů, což znamená vítězství pro občany, nebo když se tajemnému podsvětí povede zlikvidovat všechny občany. Městečko Palermo je známé svou vysokou mírou interakce, schopností přesvědčování a potřebou manipulace. Je to hra plná napětí, podezřívání a nečekaných zvratů, která je ideální pro velké skupiny a zábavná večerní setkání s přáteli anebo pro účely školení soft-skillových dovedností apod.

No a přesně o to samé půjde v deskové hře Mafie. Resp., přesnější by bylo říct, zda ve hře Mafie půjde o to samé jako v Městečku Palermo či ne? Případně, pakliže ano, zda tuto klasiku nějak obohacuje? Pojďme tedy na to pěkně od začátku. Titul Mafie na celosvětový trh přinesla polská společnost Granna a jak tomu v místních luzích a hájích v našem mateřském jazyce přináší společnost Pygmalino.

Jak jsem nastínil v úvodní povídce, Mafie je zasazena do fiktivního městečka Spehova, kde gangsteři terorizují město a jeho obyvatele. Policie proti nim zasahuje a snaží se gang rozbít, přičemž do jejich řad začleňuje i tajného agenta. Hráči se stávají členy jedné ze dvou skupin: mafiánů a policistů. Přičemž každá skupina má své specifické cíle. Mafiáni se snaží eliminovat policisty, zatímco policisté se pokoušejí odhalit a zneškodnit mafiány. Mimo tyto dvě skupiny jsou ještě dvě postavy. Agent, který je de-facto jakýmsi šerifem známým z městečka Palerma a pochopitelně průvodce hrou utvářející atmosféru, koriguje případné spory apod.

V deskové hře Mafie se propojuje zajímavá mechanika, která klade důraz na psychologii, strategii a sociální interakci mezi hráči. Hra je určena pro skupinu sedmi až dvaceti dvou hráčů s průměrnou dobou hraní okolo třiceti minut. Nicméně tento čas se může někdy výrazně protáhnout díky dlouhým diskusím o tom, koho během dne pošlete mimo hru. Nicméně tento fakt výrazně závisí na herní skupině a jejich chtění se vžít do svých rolí a bojovat co nejvíce za svoji stranu.

Je určitě fajn, že tato verze má hned několik možností, jak k hraní přistupovat. Pochopitelně tou nejklasičtější verzí je téměř totožná se známou klasikou městečko Palermo. Jen určení rolí je náhodné díky přiloženým žetonů, které po jejich otečení určují hráčům jejich roli. A herní mechanismus noční a denní fáze (resp., fáze policie a mafie) je téměř totožný. Resp., drobným odbočením je, že ve fázi policie hlasují všichni hráči o dvojici, kterou se rozhodnou vyřadit, resp., po zvolení této dvojice se hlasuje ještě jednou o tom, kdo bude v daném kole finálně vyřazen. Nicméně to jsou opravdu jen drobnosti.

Co je na této variaci asi nejzásadnější jsou speciální akční karty přinášející další strategické možnosti a variabilitu. Tyto prvky obohacují zážitek ze hry a umožňují hráčům projevit své taktické dovednosti a schopnost předvídat kroky ostatních hráčů. Jestli vaše deduktivní schopnosti v základní verzi, tedy bez použití těchto karet, jelo na maximální obrátky, tak s použitím těchto karet, je téměř cokoliv analyzovat nemožné, díky rychle se měnícím rolím a nastalým situacím. V balení je těchto karet hned třicet, tzn., zabezpečují zajímavou zábavu na dlouhé večery.

Abych uvedl pár příkladů, tak základní nastavení paradigmat hrdinů může být měněno ve všech směrech. A to i u takových maličkostí jako je vyřazení hráče, který má možnost se díky použití karty Neprůstřelná vesta zachránit alespoň jednou. Nebo mafiáni mohou během své fáze najmout některého z policistů do svých řad, což samozřejmě jde i obráceně. Policisté mající kartu Odposlech, se mohou během své fáze podívat na žeton některého z protihráčů, aby se ubezpečili, za jaký mančaft kope. Díky kartě Zatčení není možné o hráči, jenž tuto kartu použil, v této fázi hlasovat o vyřazení ze hry. Těch možností je zkrátka hodně a vzhledem k tomu, že každý hráč může mít jen jednu kartu a použít ji jednou za hru, je to zkrátka dost masakr na dedukci.

Kromě toho je v sadě obsažena i zjednodušená verze hry pro mladší hráče, což Mafii činí vhodnou pro široký věkový rozsah účastníků. Není divu, protože je určená pro hráče s doporučeným věkem od osmi let. Tato varianta vynechává fázi šerifa, resp., agenta, tedy možnost ověřit si identitu některého z hráčů. Vyřazený učiní poslední výstřel, který eliminuje ještě jednoho hráče tak, aby došlo ke svižnému docílení závěru hry kvůli udržení pozornosti. Důležité je, aby zde průvodce hrou dokázal zaujmout děti.

Unikátnost hry Mafie spočívá v její schopnosti přizpůsobit se širokému spektru hráčů a situací. Její jednoduchost a přístupnost ji činí vhodnou pro nové hráče nebo rodinné či firemní prostředí, zatímco rozšířená pravidla a strategické možnosti uspokojí zkušenější hráče, hledající hlubší herní zážitek. Tato flexibilita a široká škála možností hry ji odlišuje od mnoha jiných her na trhu.

Tak jak?

Mafie je hra, která v sobě kombinuje elementy dedukce, tajných identit, strategického plánování a sociální interakce. Díky flexibilnímu počtu hráčů a variabilní délce hry se jedná o univerzální zábavu pro široký okruh hráčů. Ve své podstatě jde o vylepšenou a mnohem variabilnější hru městečko Palermo. Co ji od této klasiky odlišuje, jsou například akční karty přinášející opravdu velkou variabilitu hráčských možností měnit základní paradigmata rolí a herních mechanik. Hra je vhodná pro rodiny, přátelské skupiny, i pro teambuildingové aktivity v práci. Její jednoduchá a intuitivní pravidla jsou rychle pochopitelná pro nováčky, zatímco zkušenější hráči ocení možnost strategického a taktického hraní. A myslím si, že cena kolem tří set korun, je více než přívětivá.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Pygmalino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: