Když vám konkurence hází klacky pod atrakce.

Hra Lumpark je letošní novinkou vydavatelství REXhry. V původní anglické verzi vyšla již v roce 2017 a jejím autorem je Joel Finch. Jak už z originálního názvu Unfair vyplývá, tato hra bude vzbuzovat emoce a nebude úplně pro každého. Pokud totiž čekáte suché euro o klidém budování zábavního parku, budete na omylu. Tady bude muset být vítěz i tak trochu lump.

Insert pojme i případná rozšíření

Hra Lumpark mě na první pohled zaujala zpracováním a povedeným insertem. Bavit jsem se začal už u čtení pravidel. Ta jsou doplněna o různé čáranice a texty dopsané „rukou“. Působí to velmi svěžím dojmem a Rexíci si dostatečně vyhráli i s tím, aby to bylo zároveň vtipné.

Kromě pravidel najdete v krabici velké množství různých karet, žetony, lama karty, dvě kostky, bodovací zápisník, (ořezanou) tužku a oboustranný herní plán. Jedna strana je uzpůsobená, pokud oba hráči sedí na stejné straně stolu, druhá naopak pro hráče, kteří jsou proti sobě. Tomu říkám dobrý nápad.

Karetní budování vašeho parku

Jak je již jasné, celý zábavní park budou prezentovat vaše karty. Ty jsou rozděleny do šesti tematických balíčků s názvy Gangsterka, Džungle, Nindžové, Piráti, Upíři a Roboti. V každé hře si vybíráte jejich kombinaci, za každého hráče jedno téma. Každý z balíčků obsahuje různé typy karet, které budete potřebovat k hraní a také informace o tom, co vám který balíček nabídne. Některý se specializuje na interaktivitu mezi hráči a různé lumpárny, některý na vydělávání peněz a podobně. Hru si tedy můžete už tímto dost přizpůsobit. Navíc ve hře existují tzv. karty naprosté změny, které mění pravidla v celé partii. Můžete si tak vybrat zkrácenou variantu, nebo hru bez škození. Ta má taky své kouzlo, ale Lumpark je dle mého založen právě na interakci mezi hráči. Každopádně je hra velmi variabilní a můžete si ji přizpůsobit dle svých preferencí, což je jednoznačně plus.

Standardně máte ve hře osm kol, během kterých musíte postavit park, který bude v závěru hry odměněn co největším počtem bodů. Atrakcí můžete mít maximálně pět, ale můžete je různě vylepšovat. Dále najímat zaměstnance, plánovat, což vás na konci hry může přijít draho, pokud plán nesplníte, nebo vám to naopak pomůže bodovým ziskem k vítězství, pokud budete úspěšní. Nejvíc vás ale asi bude bavit škodit ostatním pomocí karet událostí. Karty událostí ale můžete hrát i tak, že nebudou mít vliv na ostatní, ale především na vás. Pravidla nejsou složitá a Lumpark zvládne i jen mírně zkušený hráč.

Pokud nejste trochu lump, raději koukněte jinam

Pokud máte rádi hry jako jsou například Setleři: Zrod impéria, ale chybí vám v ní více dynamiky a interakce, budete v Lumparku jako doma. Hra nenabízí žádné přelomové mechaniky ani originální principy, ale to co dělá, dělá dobře. Tahy celkem příjemně odsýpají a kvůli interakci vás zajímá i to, co dělá váš soupeř, třeba i proto, abyste mu jeho snahu v příštím kole zničili. Velkým plusem je také vysoká variabilita a velké množství kombinací, které můžete ve hře zkoušet.

Interakce je v této hře trochu dvousečná. Na jednu stranu je velmi zábavná. Baví vás přemýšlení, jak někomu uškodíte a jak mu překazíte jeho plány. Ty můžete ale opravdu zničit natolik (i když to není tak časté), že váš soupeř bude prakticky ze hry a to ho bavit určitě nebude. Pokud se rozhodnete hrát variantu bez škození, pak zase nenabídne Lumpark nic převratného, aby mezi ostatními tituly nezapadl.

Variabilní tableau-building, kde rozhodují i protihráči

Doporučil bych ho tedy těm, kteří si rádi trochu potrápí mozek při snaze o budování co nejvíce prosperujícího parku, ale hraní jako takové neberou tak vážně, aby je nějak moc rozzlobilo to, že jejich nejvýdělečnější atrakci rozbije za pomocí najatých kumpánů jeho protihráč. Dovolím si tvrdit, že hru si užijete ve všech počtech hráčů a ani ve čtyřech se příliš neprotáhne a dohrajete ji v pohodě do dvou hodin, spíše dříve. Bonusem ke všemu je v deskovkách ne příliš ohrané téma a hezké provedení. Pokud ve vás dříme duše lumpíka, novinku od REXher určitě vyzkoušejte. Pokud chcete držet šance na vítězství pouze ve svých vlastních rukou, raději zvolte jinou hru.

Lumpark získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti  REXhry

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: