Velká hra v malém formátu.

Úvod

„Aby oslavil svá vojenská vítězství, nechal car Ivan Hrozný postavit katedrálu, která bude později známá jako Chrám Vasila Blaženého. K tomu pozval mnoho slavných stavitelů, ale jen jeden z nich se může stát tím nejlepším. Budete to právě vy?“

Vydavatelství BoardBros na české pulty dovezlo dlouho očekávanou Katedrálu, což je eurovka postavená na mechanice rondelu. Vyšla původně v roce 2020 pod španělským vydavatelstvím Devir. Pod hrou jsou podepsané dvě dvojice autorů – designéři Israel Cendrero a Sheila Santos a grafici Chema Román a Pedro Soto. Výstavby se může účastnit jeden až čtyři stavitelé starší deseti let, z nichž každý bude potřebovat zhruba třicet minut pro své tahy.

Ústřední mechaniky tvoří rondel v podobě trhu poskytujícího suroviny a výhody karet cechů, plnění zakázek v podobě stavění částí katedrály a nabývání převahy v jednotlivých věžích katedrály pro závěrečné bodování. Zvláštností je koncept dvou druhů bodů – uznání a prestiže, který bude vysvětlen později.

Katedrála je hrána na předem nestanovený počet kol a končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dokončí svou šestou část katedrály. Poté ostatní hráči odehrají po tahu a jde se vyhodnotit převaha ve věžích.

Hra vícero hráčů

Rondel je rozdělen do osmi částí, z nichž každá nabízí jednu ze surovin náhodně rozmístěných v počátku partie a z každých dvou lze vždy aktivovat přináležící kartu jednoho ze čtyř cechů. Ve svém tahu se hráč rozhodne, zda si pořídí z rondelového tržiště zdroje, kterých je ve hře šest (dřevo, cihly, kámen, zlato, smaragd, ametyst), zda si zamluví část katedrály, anebo zda bude na katedrále pracovat. Jako volnou akci se může kdykoliv vzdát jednoho bodu prestiže a výměnou za to získat rubly či přehodit některé kostky.

Na rondelu si hráč vybere jednu z pěti kostek (čtyři jsou v barvách hráčů a pátá je žolíková/společná) a tu posune po obvodu rondelu o hodnotu dané kostky. Její umístění určí, jaké suroviny hráč získá. Je-li v sekci, kam je umisťována kostka, již kostka jiná, hráč získá zdroje navíc i za ni. Barva kostky je provázaná s možným ziskem bonusových akcí vázaných na barvu kostky na desce hráče. Po dobrání surovin a případné aktivaci karty, hráč na konci tahu kostky z cílové výseče přehodí.

Rozhodne-li se hráč zamluvit část katedrály svým lešením, musí na jednu z destiček položit svou vlajku. Poté si z destičky vezme bonusový žeton vylepšení a ten položí na svou hráčskou desku – buď lícem dolů bez bonusu, anebo lícem nahoru po platbě v rublech. Lícem nahoru je ukázaný bonus, který získám kdykoliv při pohnutí po rondelu kostkou stejné barvy. Hráčské desky jsou oboustranné a nabízí základní a pokročilé možnosti hry právě skrze odlišná bonusová políčka. Pokud však soupeř postaví vyšší část katedrály ve stejné věži dříve než hráč, je za to zpožděný hráč meškající se stavbou ve spodních částech stavby potrestán ztrátou bodů.

Má-li dojít k práci na katedrále, hráč musí zvolit mezi stavbou a zdobením. V každém případě však během svého tahu může dodat maximálně tři suroviny, což na základy katedrály stačit nebude. Stavba tak může trvat i více kol, po která na zamluvenou destičku hráč dodává žádané zdroje. Jakmile je daná část postavena, hráč získá příslušné body uznání, rubly a poté kartičku otočí. Kterýkoliv z hráčů smí později na postavenou destičku umístit dekoraci, čímž jsou myšleny dveře, okno či kříž. Dle typu dekorace musí zaplatit dřevem, kamenem či zlatem. Pokud přitom dodá navíc jeden z drahokamů, získá bod prestiže. Dodá-li při dekorování namísto jednoho drahokamu pár sestávající z ametystu a smaragdu, získá tři body prestiže.

Body uznání jsou běžné body udílené na stupnici od nuly do sedmdesáti devíti. Body prestiže se podél stupnice těchto základních bodů vyskytují v různých intervalech a hráč za každý získaný bod prestiže pohne z jednoho pole prestiže na další. Příkladem budiž začátek stupnice, kdy první pole prestiže odpovídá pozici pěti bodů uznání, druhé pole prestiže pozici devíti bodům uznání, třetí třinácti bodům, čtvrté šestnácti bodům atd. Na konci stupnice se body prestiže a body uznání v poměru slévají a pole korespondují. Je tedy důležité se vyšvihnout a poté již rozhoduje každý jeden bod.

Solitérní varianta

V solitérní variantě hráč připraví hru pro dva hráče a střetne se s původním architektem katedrály Postnikem Jakovlevem. Jakmile si hráč dvou stránkové sólo nastuduje a přejde mu do krve, je to mechanicky jednoduché. Velmi oceňuji nepotřebnost desky hráče pro automu a její fungování díky pětici karet, které jsou pro každou partii seřazeny náhodně a jejichž pořadím si lze nastavit obtížnost, byť v pravidlech se o tom nedočtete. Podle žetonu vylepšení automa posune kostkou určené barvy po rondelu a následně provede akci uvedenou na kartě. Zdroje z rondelu nesbírá, dostává je díky jedné z pěti karet. Také při stavění záleží pouze na množství a nikoliv druhu materiálu. Po pěti tazích, kdy je zahráno všech pět karet, Jakovlev umístí jednu z ozdob a hráč promíchá a znovu ke kartám přiřadí žetony vylepšení zobrazující rondelové kostky.

Sólová varianta je dobře vymyšlená, byť mě osobně nebavila tolik, abych ji označil za solitérní zážitek. Nutno říci, že solitérně hraji výjimečně.

Důvodem bylo rozstřelení pozornosti mezi obsluhu Jakovleva a promýšlení vlastních tahů a také přehazování kostek v jeho tahu. Vyzdvihuji to, že zdejší solitérní varianta skvěle přenáší zážitek ze hry více hráčů do sóla. Jen mi to z hlediska pozornosti přišlo náročnější s automou, než s živými hráči. Neužíval jsem si to, že jsem obsluhoval hru, která v daném momentu hodu kostkou byla o náhodě a důsledkem této náhody byla proměna rondelu pro můj vlastní tah, nikoliv výrazný efekt pro Jakovleva, za kterého jsem v tu chvíli hrál. A navíc Jakovlev dle pozice kostky z karet cechů čerpá pouze body z karty kněze, jinak ignoruje efekty karet i zdroje rondelu.

Zhodnocení hry

Osobně jsem moc rád, že se této poměrně nenápadné eurovky někdo z místních vydavatelů ujal, neboť nabízí na poměrně malém prostoru nespočet možností, jak kombinovat a jak získávat body. Hru je snadné se naučit a těžší v ní se sobě rovnými zvítězit.

Katedrále jsou všechny mechaniky dobře provázané a jejich zapojení, rovněž jako fyzické ztvárnění hry, podporuje téma velkého budování. Pravidla jsou dobře napsaná a jedinou kostrbatou výjimkou je příklad s dokončením vrchní části katedrály bez dostavěných spodních pater. Komponenty jsou kvalitní a hru i rychle vysvětlíte nově příchozím. Jen je třeba se připravit na neustále se proměňující možnosti rondelu díky přehazování kostek. A s omezeným inventářem, kde lze suroviny skladovat a jež je uvolňován s každým dalším postaveným lešením, a nutností sledovat akce svých soků, nechcete-li přijít k ostudě pro pomalou stavbu, vyvstává role taktiky a přizpůsobivosti, které rychle strategii zastíní.

Hráč čelí volbě, kterou kostkou pohnout na základě její hodnoty, pozice, množství kostek na případném finálním úseku jejího pohybu a také dle přítomné cechovní karty v něm a jejího efektu. Musí zvážit, zda se mu nevyplatí zamluvit si část stavby a zdroje nabýt efektivněji díky bonusovému žetonu spjatému s pohybem konkrétní kostky. Ale jaká bude její příští hodnota? Velké dilema vyvstává i ve zdobení, neboť v závěrečném hodnocení se mezi hráče rozděluje bodová hodnota věže – každá postavená kartička zvyšuje cenu o dva body a každé zdobení o jeden bod. Hráč s nejvíce přítomnými prvky (lešení/praporek a zdobení), získá celou bodovou hodnotu věže, druhý hráč v pořadí polovinu, další čtvrtinu atd. Hráč má pouze čtyři zdobící prvky a musí dobře zvážit, kdy a do jaké věže je včlenit.

Hra se nám osvědčila v jakémkoliv počtu hráčů, ale pro zvykání se na provázanost je nutné se připravit na počáteční paralytické prostoje. Hra dvou hráčů se tak může vyšplhat klidně na dvě hodiny, tedy dvojnásobek udávané herní doby. Rovněž tak partie v plném počtu čtyř hráčů se může zdát mentálně znavující, neboť se při čekání hráče na svůj tah rondel třikrát promění.

Katedrála je velká hra nabízející mnoho přístupů a strategií k vyzkoušení, přesto se vejde do krabice lehce přesahující formát A5 a po rozložení ji lze přehledně vměstnat na standardní kuchyňský stůl pro čtyřčlennou rodinu. Doufám, že se této vynikající hře bude dařit a my se dočkáme i lokalizovaného rozšíření Contractors z roku 2022. Jeho obsah se vám však již do základní krabice opravdu nevejde. Buďme tak vděční za zpřístupnění proma Cech zlodějů, které není součástí krabice a je dostupné pro včasné objednávky. Zloději na desce tržiště nahradí kněží a umožňují větší interakci mezi hráči a vzájemné škození.

Tak ať vám to staví!

Katedrála získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti BoardBros.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: