
Wednesday: Hyde útočí
Stíny nad akademií, aneb když se temnota probouzí.
V temných koutech starých akademií se vždy skrývaly příběhy, které mrazí na zádech. Tajemné chodby, zažloutlé svitky zapomenutých knih a šeptané legendy o tvorech, jež nikdy neměly spatřit světlo světa. Ať už jde o gotické romány, hororové povídky nebo moderní mysteriózní thrillery, fascinace záhadami a nadpřirozenými silami přetrvává napříč generacemi. Atmosféra tajemna, v níž hranice mezi realitou a noční můrou splývají, přitahuje čtenáře i diváky toužící po dobrodružství. A když se k tomu přidají zvláštní hrdinové s neobvyklými schopnostmi, schopní čelit temnotě s ironií a inteligencí, vzniká svět, do něhož se chceme neustále vracet.
A přesně takovým je i známé univerzum Wednesday, které přichází na pulty obchodů s nedávno vydanou deskovou hrou s podtitulem Wednesday: Hyde útočí. Tento titul vznikl jako adaptace populárního seriálu od Netflixu, který si fanoušci oblíbili pro jeho tajemnou atmosféru, bizarní humor a podmanivé postavy. Vydavatelství Mixlore tak navázalo na úspěch Bridgertonových či Squid Game a přineslo další licencovaný titul, který ovšem tentokrát nestaví hráče proti sobě, ale naopak vyžaduje jejich spolupráci. Představte si studenty akademie Nikdy víc, kteří se musí společně postavit hrůzostrašnému Hydeovi. Cílem je ochránit pět bezejmenných cílů, jež představují potenciální oběti tohoto záhadného monstra. A to vše navíc díky společnosti Asmodee v našem mateřském jazyce.

Hráči se v rolích svých oblíbených seriálových postav snaží odhadnout, v jaké lokaci Hyde zaútočí, a podle toho se snaží co nejlépe rozložit síly. Každá postava, kterým se ve hře říká vyvrhelové, je vybavena jedinečnou schopností. Wednesday má kupříkladu možnost vyměnit již zahranou kartu s určitým symbolem, Enid přidává bonus, když čelí útoku, Yoko si dokáže dobírat karty navíc, Bianca přichází se silnějšími kartami a tak podobně. Všem vyvrhelům přitom pomáhá také Věc, ikonická Addamsovic ruka, s jejíž pomocí mohou hráči přenášet karty mezi sebou, aniž by naplno prozradili, co mají v ruce. Právě omezená komunikace je pro hru klíčová a dokáže vybudovat atmosféru nejistoty a napětí.

Komponenty, které najdete v krabici, nejsou nijak bohaté, ale pro krátkou párty kooperaci bohatě stačí. Těšit se můžete na šest destiček lokací, z nichž jedna představuje centrální akademii Nikdy víc, pět žetonů cílů a pytlík s žetony Hydea. Dále tu najdete karty představující moc vyvrhelů, karty cílů se speciálními efekty, oboustrannou kartu úrovně obtížnosti, papírové stojánky pro postavy a samozřejmě pravidla ve formě malého sešitu. Pro většinu fanoušků seriálu může být pozitivní, že na kartách se nenacházejí pouhé fotky z předlohy, nýbrž stylizovaná grafika. Převládají zde temné barvy, zejména černá a fialová, jenž doplňují světlejší tóny na kartách moci. Výtvarný styl zachovává jistou dávku tajemna, byť je pravda, že tvůrci mohli tvářím ohrožených postav (tedy cílům) věnovat více péče, aby hráči získali silnější motivaci k jejich záchraně.

Průběh hry se dělí na pět kol a v každém z nich proběhne útok Hydea na jednu konkrétní lokaci. Hráči se ve svých tazích mohou přesunout do vedlejší lokace či zůstat tam, kde jsou, a následně potají vyloží jednu kartu moci lícem dolů. Na kartě najdete číselnou hodnotu a symbol, obojí důležité pro vyhodnocení útoku i uplatnění speciálních pravidel lokací a cílů. Zároveň mají své místo i schopnosti postav. Jakmile hráč zahraje kartu, dobere si novou do plného počtu tří. Je tu i možnost využít Věc, která ruku s vyloženou kartou přenese k jinému spoluhráči, anebo se rovnou zahraje její karta, ovšem stále se vše řeší v náznacích bez konkrétního prozrazení hodnot či symbolů.
Když každý hráč ve svém tahu odehraje svůj krok, vytáhne se z pytlíku žeton Hydea a položí se k jedné z lokací. Až jsou z pytlíku vylosovány všechny žetony, nastává okamžik Hydeova útoku. Ten proběhne v lokaci, kam padl poslední žeton. Všechny karty, které se v ní za dané kolo nashromáždily, se otočí a sečtou. Pokud jejich součet s bonusy z cílů a schopností postačí na hodnotu uvedenou na kartě obtížnosti, cíl přežije. V opačném případě je zraněn. Při ztrátě tří cílů nastává konec hry.

Jedním z nejpoutavějších prvků hry je právě mechanika Věci. Ta představuje jakýsi nástroj, který vám pomůže mírnit dopady „smůly“ na ruce. Když se vám nedaří dobrat vhodné karty, Věc může posloužit jako tichý posel, jenž donese potřebné hodnoty na tu správnou lokaci, případně si s ní můžete vyměnit kartu, která lépe sedí do taktiky. Nabízí to zajímavé herní momenty, kdy doufáte, že spoluhráč pochopí vaše náznaky a opravdu zahraje silnou kartu tam, kde tušíte další žetony Hydea. Přispívá to k pocitu nejistoty, jelikož nevíte, co přesně mají ostatní na ruce a co doopravdy zahrají.

Co se týče znovuhratelnosti, nenarazíte zde na nic příliš variabilního. Lokace a cíle sice můžete různě prohazovat dokola, ale v jádru je pokaždé princip stejný, jen s mírně odlišným rozložením symbolů a pravidel. Postav je šest, obtížnosti dvě. Ačkoliv prvotní nadšení ze seriálového tématu či z atmosféry v prvních několika partiích nechybí, větší trvanlivost by hráči mimo úzkou fanouškovskou základnu mohli začít postrádat. Herní doba je ovšem krátká, většinou nepřesáhne dvacet až třicet minut, takže se hodí zejména na odlehčené večery, nebo jako startovní hra na rozjezd herního setkání.

Pochvalu si zaslouží především to, jak tvůrci dokázali zachovat ducha seriálu. Ačkoliv by se dala grafická stránka rozvést ještě víc a cílům by slušela konkrétnější identita, temná nálada akademie Nikdy víc je přítomna, černá a fialová barva jasně dominují a díky variacím vyvrhelů se setkáte s dobře známými jmény. Schopnosti postav hezky reflektují seriálové dovednosti, i když se v rámci párty kooperace nejedná o žádné složité kombinace. Hra tak zůstává lehce přístupná pro hráče, kteří si od strategických titulů slibují spíše nenáročnou zábavu. Nejvíce prostoru ke zlepšování vám dává ona omezená komunikace, při níž se snažíte z nepřímých náznaků a synergie s ostatními odhadovat nejlepší možné řešení.

Wednesday: Hyde útočí je příjemná, avšak jednoduchá kooperativní záležitost, která se opírá především o popularitu seriálu a sází na to, že fanoušci budou nadšeni atmosférou a rychlou herní dobou. Pokud chcete sobě nebo někomu blízkému, kdo je zamilován do podivínského světa Addamsovy rodiny, udělat radost, určitě se u hry na několik partií dobře pobavíte. Jestliže však nejste součástí cílového publika a neholdujete „temným“ seriálovým adaptacím, možná vás po pár kolech přestane bavit a sáhnete po komplexnější deskové hře. Přesto se jí nedá upřít, že je na českém trhu malou osvěžující kapkou mezi dalšími licencovanými tituly. Vyznačuje se totiž skutečností, že jde o plně kooperativní párty hru, a podobných konceptů stále není na pultech obchodů mnoho. Pokud máte rádi Wednesday a hledáte krátký koop pro dva až čtyři hráče, je Wednesday: Hyde útočí rozhodně titulem, který stojí za to alespoň vyzkoušet.
Wednesday: Hyde útočí získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Asmodee

Hru můžete zakoupit přímo zde.