
Virtù – Umění vládnout
Od Benátek po Neapol: Cesta k moci.
Na sklonku patnáctého století se Itálie ocitla v období hlubokých proměn. Společnost se vzpamatovávala z krize středověku, zatímco politická scéna byla rozdělená v důsledku oslabení císařské moci. V této éře se formovaly základy moderní diplomacie a vojenství, které byly provázeny velkým kulturním rozmachem díky obnovenému zájmu o antické autory a nové umělecké trendy. Toto období bylo také svědkem rozmachu vzdělanosti, což přispělo k nárůstu kulturního významu a náboženského vlivu regionu.

V kontextu tohoto historického období se odehrává desková hra Virtù – Umění vládnout, která hráče zavádí do této bouřlivé éry. Hráči se ujmou role jednoho z dominantních politických celků, jako jsou republiky Benátek a Florencie, vévodství Milán, království Neapol, nebo papežský stát s hlavním městem v Římě. Hra je založena na stejnojmenném principu „Virtù“, tedy termínu, který v italštině může znamenat ctnost, schopnost nebo kladnou vlastnost, a který byl klíčovým konceptem v politické teorii Niccolò Machiavelliho. Machiavelli definoval schopnosti vládce, jenž jsou nezbytné pro konání velkých činů, budování státní moci a přizpůsobení se novým poměrům. Hráči v této hře mají za úkol nejen upevnit svou moc a nadvládu, ale také rozvíjet kulturu, vědu a vojenskou sílu, aby se stali opravdovými pány renesanční Itálie.

Tak nějak takto by se dala hra Virtù – Umění vládnout uvést po stránce tématické. Ale pojďme si postupně říci něco málo o tomto titulu, který na pulty místních obchodů před nějakou dobou přinesla společnost Albi v našem mateřském jazyce. Pro úplnost zmíním, že jde o titul vhodný pro dva až pět hráčů s doporučeným věkem od čtrnácti let a jedna partie zabere podle ikony na přebalu hry minimálně šedesát minut. K tomuto údaji si však dovolím poznámku, že důležitý je ten dovětek „+“ nebo-li minimálně. Reálně se partie pohybují okolo dvou až tří hodin. Což rozhodně nevadí, spíše jen abyste si udělali představu, kolik si vyhradit času na toto tažení za slávou.

Jak jsem v úvodu naznačil, hráči se stávají ve hře Virtù – Umění vládnout významnými protagonisty, kteří zanechali svou stopu v renesanční Itálii. Ztělesňují aragonskou dynastii v Neapoli, rod Medicejských ve Florencii, rod Sforzů v Miláně, dóžata v Benátkách nebo rod Borgiů v Římě. Cílem hry je upevnit svou moc a nadvládu a stát se pánem Itálie. Body prestiže představující plody „umění vládnout“, jsou klíčem k vítězství a získávají se různými způsoby, jako je ovládání měst, patronát nad uměním a vědou, vlastnictví karet a destiček, náboženský vliv, válečné trofeje a spojenectví s okolními velmocemi.

Než se však pustíme do toho, jak se tento titul hraje a jaké z něj máme pocity, pojďme si říci něco málo o tom, co se nachází pod víkem krabice. Trochu jsem rozmlsán všemi těmi praktickými inserty, které jsou už přímo uvnitř krabice a trochu jsem rozmrzelý, kdykoliv je uvnitř jen volno a komponenty všemožně v krabici mohou lítat a jejich jediným uskladněním jsou pytlíky. A právě Virtù – Umění vládnout patří k těm titulům, jenž insert uvitř krabice nemají, ale tento fakt je asi malichernost. Jen moje a několika dalších nadšenců. Nicméně po stránce produkční hodnoty patří komponenty k velmi kvalitním. Kromě oboustranného herního plánu (každá strana pro určitý počet hráčů) znázorňující mapu Itálie tamější doby, akčních desek hráčů, dřevěných žetonů a figurek obsahuje hra více než sto karet s tematickými ilustracemi. Samotnou kapitolou jsou destičky měst, titulů, cechů a katedrál, které jsou jednak z velmi pevného kartonu a grafické ilustrace velmi věrohodně doprovází téma hry. Tyto komponenty jsou použitelné pro variantu hry tři až pět hráčů a variantu „duel“, nazvanou Válka o Itálii, pro dva hráče. Pochopitelně nechybí ani česká pravidla, která jsou vcelku obsáhlá, resp., jde o dva sešity, jeden pro hru tří až pěti hráčů a druhý pro hru dvou hráčů. Nicméně vše je vhodně doplňováno ilustracemi a praktickými příklady. Navíc použitý papír na omak působí velmi luxusně a dokresluje tak můj pocit z celkové produkční hodnoty výrazně vysoko. Podrtrženo sečteno: vše je vytvořeno s důrazem na grafický design a zpracování, což přispívá k historickému tématu a nabízí originální stylizaci. Za mě osobně je hra vizuálně působivá a evokuje historické prostředí, v němž se odehrává.

Nerad bych, aby tato recenze opisovala pravidla, tak si pojďme říci jen základní kostru toho, jaké mechanismy hra využívá a jak se hraje. Každý hráč má svůj palác, jenž je centrem jeho mocenských ambicí. Palác se skládá z pěti akčních polí, zvaných komnaty, a pěti polí dvořanů. Hráči posouvají svůj akční žeton mezi komnatami, čímž určují, kterou akci provedou. Tato struktura umožňuje různé strategické možnosti a způsoby, jak vylepšit své akce pomocí karet a destiček. Mně osobně se tento mechanismus velmi líbí a navíc je vše na první pohled přehledné. Nicméně ve větším počtu hráčů už je zapotřebí větší stůl, protože vše rozložit zabere místo. Vždyť samotný palác je přibližně o veliksoti formátu papíru A4, k tomu připočtěte velkou centrální herní mapu, rozložené karty postav a všechny ty destičky titulů, které nepatří k těm nejmenším a mnoho dalšího. Ano, určitě by se dalo využít nějakého minimalismu, ale to by zase nebylo tak přehledné jak je tomu v současné podobě, za což mají autoři ode mě palec nahoru.

Ale to jsem si trochu odskočil od paláce, tak se pojďme k němu vrátit a řekněme si, jaké akce lze pro vádět. Hra obsahuje šest základních akcí: Vláda, Mecenát, Obchod, Anexe, Tažení a Intriky. Každá z těchto akcí má specifický význam a způsob, jakým přispívá k dosažení cílů hráče. Například akce Vláda umožňuje hráčům obnovit vyčerpané zdroje a získat bonusy za uzavřená spojenectví, zatímco akce Mecenát posunuje hráče na stupnici patronátu pro zisk odměn a bodů. Při využití akce Obchod hráči získávají finanční prostředky pro další akce, zatímco akce Anexe umožňuje rozšíření území bez nutnosti boje. Naproti tomu akce Tažení umožňuje hráčům přesouvat vojenské jednotky a ovlivňovat kontrolu nad městy. Poslední akci jsou Intriky a nabízejí možnost sabotáže plánů soupeřů. K tomu všemu dopomáhají karty a destičky představující důležité postavy, města a tituly, které hráči mohou získávat a využívat pro své akce. Většina karet a destiček má cenu, jenž je třeba zaplatit, a symboly na spodní části karet a destiček určují zdroje dostupné pro akce a nákupy.

Ve hře Virtù – Umění vládnout je průběh hry rozdělen do let, přičemž každý rok se skládá ze dvou fází: jaro a zima. Každá fáze má svá specifika a pravidla určující dynamiku hry. V jarní fázi si hráči vybírají a provádějí akce, které jsou základem jejich strategie. Akce zahrnují vše od správy a expanze svých území po diplomatické manévry, resp., výše popsané na desce paláce. Zatímco zimní fáze je zaměřena na vyhodnocení a přípravu na další rok. Hráči platí žold svým jednotkám, reorganizují svůj palác, verbují nové jednotky a nakupují karty a destičky. Tato fáze také nabízí příležitost k uzavírání spojenectví a posilování pozic. Hra končí, pokud některý hráč dosáhne určitého množství bodů prestiže, nebo ovládne všechna města na herním plánu, což symbolizuje jeho dominanci nad Itálií. Důležitou součástí strategie je také správné načasování. Hráči musí pečlivě zvažovat, kdy provést kterou akci, aby maximalizovali svůj zisk bodů prestiže a současně minimalizovali možnosti svých soupeřů. Flexibilita a schopnost přizpůsobit se měnícím se okolnostem hry jsou klíčové. Hráči by měli být vždy ostražití a připraveni reagovat na strategie a taktiky svých soupeřů. Zásadní je správné rozhodování o investicích do vědy, umění, vojenských tažení nebo diplomacie a udržování rovnováhy mezi těmito aspekty hry.

Tedy takotvé to klasické, co udělat dřív a v jakém pořadí. A tím se dostávám oslím můstkem k tomu, pro koho je hra určená. Asi bych ji určitě nedoporučil nováčkům ve světě deskových her. To by je mohlo odradit, ale rozhodně deskoherní matadoři, co už mají ledacos nahraného a mají rádi analytické rozhodování budou nejspíše nadšení. Obvzláště máte-li rádi historii. Protože ta je výrazným elementem, který je tu znát. Otočením mince tedy musím podotknout fakt, který z toho vyplývá, že tento titul je poměrně náročný na naučení pravidel a ovládnutí ho. Rozhodně jsem hru nehrál úplně správně po první, ani druhé partii. Určitě to znáte sami, že rozehrajete hru a nejste si jistí, jak to hrát, tak to s domluveným pravidlem dohrajete (a to i po konzultaci s pravidly) a po hře, kdy ji hodnotíte nad šálkem lahodného moku zjistíte, že by to šlo jinak a znovu si přečtete dvakrát danou pasáž pravidel a zjistíte, že je to úplně jinak a dává to i větší smysl. Tak toto je přesně tento případ, kdy snad až při třetí partii došlo k přesnému hraní podle pravidel. A teprve snad u sedmé partie došlo k tomu, že jsem si ji začal užívat i z hlediska strategického uvažování nad každým tahem. Ale, jak jsem toto překonal, musím říct, že jsem Virtù – Umění vládnout přišel na chuť. Téma renezanční Itálie miluji, ale prvotní partie mě pomalu odrazovaly, a to i navzdory velmi hezkému grafickému ztvárnění. Prostě to všemožně drhlo. Ale jakmile jsem hru ovládl, tak se to ve mně celé zlomilo a moc rád ji na stůl zase přinesu. Když jsme se o tom bavili se svými spoluhráči, měli to velmi podobně a úplně se jim na začátku do dalších partií nechtělo. Nyní však s tím už problém nemáme. Ale to je to, co jsem psal o pár řádek výše, tzn., že je náročné nastudovat správně veškerá pravidla.

Jdeme do finále
Virtù – Umění vládnout je desková hra, která v sobě kombinuje historické zasazení, hlubokou strategii a komplexní herní mechaniky. Své hráče zavádí do turbulentního období renesanční Itálie, kde se snaží ovládnout politickou scénu a stát se pánem Itálie. Hra nabízí poutavý herní zážitek, jenž je obohacený o krásný grafický design a tematické prvky. Co však může být drobným mínusem, je vysoká náročnost na pochopení všech herních pravidel a záludností herních mechanismů. Rozhodně bych tento titul nedoporučil pro nováčky v deskových hrách, ale určitě může být skvělou volbou pro zkušené hráče hledající výzvu a kteří se chtějí ponořit do bohaté historické atmosféry.
Virtù – Umění vládnout získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Hru můžete zakoupit přímo zde.