Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě

Už na jaře prozkoumáme v Northgardu Země nepoznané

Vydavatelství TLAMA Games oznámilo práci na lokalizaci hezky vypadající vikingské „4X“ strategie Northgard: Země nepoznané. Námět, vizuál, i některé herní mechanismy vycházejí z videohry, která v roce 2018 úspěšně oživila skomírající žánr RTS strategií.

Videohra Northgard

Desková podoba Northgardu má za sebou úspěšnou kampaň na Kickstaretru, kde ji podpořilo přes osm tisíc backerů. Hra je určena dvěma až pěti hráčům ve věku od dvanácti let. Herní doba se pohybuje podle počtu hráčů mezi 45-90 minutami. Těšit se můžeme především na sedmdesát devět detailně zpracovaných figurek jednotek a monster, dále pak na sto třicet akčních karet a variabilní díly mapy.

Stejně jako ve videoherní předloze se hráči ujmou několika vikingských klanů, se kterými budou objevovat, rozvíjet a obsazovat území nového kontinentu. Hra je rozprostřena do časového úseku sedmi let, ve kterém se každý rok skládá z pěti fází.

Vítězství lze dosáhnou ovládnutím tři území s velkými stavbami na konci libovolného roku, nebo ziskem nejvíce vítězných bodů v závěru roku sedmého.

Rozložení hry na jejím začátku.

Hru pohání karty s mechanikou deckbuildingu (budování balíčku). Všichni hráči mají na začátku totožný dobírací balíček základních karet a jednu kartu, která je pro každý ze sedmi klanů unikátní. Na kartách jsou různé akce, které mohou hráči ve svém tahu provádět.

Princip práce s balíčkem karet.

Hráči si na začátku herního roku ze svého balíčku líznou čtyři karty. Následně se střídají v tazích, kdy ve svém tahu mohou zahrát kartu z ruky a spustit její akci, mohou kartu nahradit, vylepšit, či úplně odstranit ze hry, ale také mohou vyčkávat nebo pasovat. Pořadí, v jakém karty zahrají, je na jejich strategii, a také na tom, jak hodlají reagovat na úmysly a akce soupeřů.

Upoutávka na Northard: Země nepoznané.

Akce na kartách umožňují například verbovat nové jednotky, budovat stavby, dobírat nové karty, zkoumat nová území, nebo pohybovat jednotkami. V důsledku akcí pohybu se jednotky různých klanů na některých polích střetnou, což vyvolá souboje.

Jakmile hráčům dojdou karty v ruce, nebo pokud pasují, nastane fáze Sklizeň, kdy hráči ze získaných území sesbírají slávu (VB) a zdroje. Zdroje mají podobu jídla, dřeva a znalostí a jsou zapotřebí pro budování staveb či údržbu jednotek. Po Sklizni totiž přichází Zima a hráči musí zabezpečit své jednotky, tj. zaplatit zdroje v závislosti na tom, kolik jednotek mají na mapě. Pokud hráči nemají dostatek zdrojů, musí si „zaplevelit“ svůj dobírací balíček kartami nepokojů, které maří akce, ubírají vítězné body, a co hůř, nelze je ze hry odstranit. Po Zimě přichází další rok.

Monstra Northgardu v celé své kráse.

Hra disponuje variabilitou v podobě odlišných klanů, kromě toho pravidla zahrnují další varianty hry pro ozvláštnění (např. prodloužení hry na deset let nebo týmovou hru). Největší změnu však přináší modul Monstra, který je součástí hry a tvůrci jej doporučují zahrnout až po několika odehraných partiích. Při průzkumu území klany narazí na doupata monster a budou si s nimi muset umět poradit, ať už budou stát proti medvědovi, draugovi, vlkům či padlé valkýře. Chování monster řídí hra. Některá monstra žijí s klany v míru, ale jejich přítomnost a trvalé efekty klanům znepříjemňují život. Jiná monstra brání svá území a vyhledávají boj. Jejich porážka nebude snadná, přinese však Vikingům slávu a vytoužené vítězné body.

Zájemci o Northgard: Země nepoznané si mohou již nyní prolistovat lokalizovaná pravidla, případně si hru předobjednat na Tlamě. Hra by měla dorazit na pulty českých obchodů na jaře 2023.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: