
Takenokolor
Zakreslovačka s pandou.
Vydavatelství REXhry si získalo mnoho fanoušků svou rodinnou hrou Takenoko. Nyní přichází s novinkou Takenokolor, která spadá do kategorie rodinných zakreslovacích her. K hraní potřebujete jen pandu, čtyři fixy s prstenci a list papíru.

Příprava hry
Nejprve si zvolte jeden ze čtyř listů. Jejich obtížnost je určena počtem pandích hlav. List se dvěma černobílými hlavičkami je ideální pro děti. Sami jsme ho vyzkoušeli s prvňáčky a zvládli jsme ho bez problémů. Naopak listy, kde je celé kvarteto pand, mohou vypadat složitě i pro dospělé hráče. Nemusíte se však bát, pravidla jsou velmi jednoduchá.

Jak se to hraje
Hráč se dřevěnou pandou hodí všechny fixy. Výsledkem hodu je konkrétní kombinace barvy a symbolu (čtverec, trojúhelník, kruh). Hráči si poté po směru vybírají jednu fixu se symbolem a následně vybarvují odpovídající sekci na svém listu. V pokročilejší fázi hry může nastat situace, kdy nebudete mít co zakreslit, a v takovém případě přeskakujete svůj tah. Když skončí kolo, panda se posune a opět se hází fixy.

Pokud vybarvíte políčko s beruškou, musíte ji také označit – můžete ji vybarvit nebo zakroužkovat. Když některý z hráčů vybarví tři berušky, dokončí se aktuální kolo a hra končí. A to je vše – házíte fixami, vybarvujete sekce a na závěr se obodujete. Hráč s nejvíce body vítězí.
Typy listů
Nejjednodušší list má velmi snadná pravidla. Bambusy musíte vždy vybarvovat odspodu. Pokud dokončíte vybarvování všech částí mraku, můžete si za odměnu vybrat libovolný bambus a modrou fixou vybarvit dvě oblasti. Sluníčko lze vybarvovat v libovolném pořadí a každý, kdo ho dokončí, získá pět bodů.
List se třemi pandami přidává další pravidla. Paprsky slunce můžete vybarvovat v jakémkoli pořadí, ale jakmile jeden hráč slunce vybarví celé, ostatní už nemohou. Řeka se vybarvuje zleva doprava a po jejím dokončení dostanete odměnu v podobě vybarvení tří odlišných symbolů na třech různých bambusech stejné barvy. Ryby můžete vybarvovat, až když máte vyplněnou odpovídající sekci pod nimi.
Teď se dostáváme k nejsložitějším listům. Na listu se zahradníkovou zahradou vybarvujete řeku odshora dolů. V některých částech se řeka větví, přičemž každý hráč může vybarvit jen jednu z nich, což mu přinese odměnu v podobě vyplnění části lucerny, bambusu nebo jezírka. V této variantě hráči navíc mají časovou soutěž o lucerny – ten, kdo ji vybarví první, získá více bodů.

Poslední list obsahuje draka, lampiony a girlandy. Lampiony nemají speciální pravidla, girlandy se vybarvují shora dolů. Drak se začíná zleva a nesmí vedle sebe mít dvě stejné barvy. Pokud přeskočíte bonusové sekce, už se k nim nemůžete vrátit, proto doporučuji zaměřit se na tyto bonusy.
Hodnocení
Ráda bych se nejprve zaměřila na samotný titul. S předchůdcem, kterým je hra Takenoko, nemá Takenokolor nic společného kromě podobného názvu a pandího tématu. Tentokrát jde o roll-and-write hru zasazenou do grafického stylu svého předchůdce.
Jak se mi hra líbila? Moc! Od hry samotné jsem neměla velká očekávání. Přeci jen jde o rodinný titul, a jsem spíše hráčkou pokročilejších her. První list byl příliš jednoduchý, ale zase dobrý na naučení se principu hry. Po jeho zvládnutí jsme se pustili dále a musím uznat, že poslední list už rozhodně není taková jednohubka.
Člověk musí přemýšlet, co vybarví dříve, aby získal co nejvíce bodů. Zároveň jste ovlivněni tím, co padne na prstencích. Trocha náhody a trocha strategie. Nicméně musíme zůstat nohama na zemi a přiznat si, že se stále jedná o rodinnou hru, nikoli o těžkou strategii. Proto mohu titul doporučit rodinám, které chtějí mít možnost postupně zvyšovat složitost her, nebo jako relaxační hru pro dospělé – místo antistresových omalovánek si můžete zahrát pár partií Takenokolor.
Takenokolor získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Hru můžete zakoupit přímo zde.