Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě

Smíšený les

Pod korunami stromů zpívá les.

Vlhký pach mechu a ptačí trylkování mezi kmeny dokážou člověka zavést hluboko do světa, v němž se příroda sama stará o dokonalou rovnováhu. Karetní hra Smíšený les navazuje na tento pocit a okamžitě láká nádhernými ilustracemi i sympatickou liškou, vyčkávající na víku krabice. Lákadlo je však jen prvním krokem. Za jemnými pastelovými barvami se skrývá důmyslná strategie, jenž dokáže okouzlit i ostřílené hráče, a přitom nenabízí snadné vítězství tomu, kdo by se chtěl jen kochat obrázky. Nicméně na druhé straně stojí naprosto triviální pravidla, která ovládne každý. Jestli o některé hře lze říct, že je lehké se ji naučit, ale těžké ovládnout, tak o tomto titulu to platí dvojnásobně.

Ale pojďme pěkně popořádku. Do místních luhů a hájů tento titul přinesla v našem mateřském jazyce společnost Asmodee. Hra je určená pro dva až pět hráčů, s doporučeným věkem od deseti let a jedna partie zabere okolo dvaceti až čtyřiceti minut, především v závislosti na množství hráčů. Krom této základní sady hry přineslo Asmodee v češtině i rozšíření Alpy, o němž si řekneme více zítra v naší recenzi. Slovy Horsta Fuchse lze říct, že to však není vše, a aktuálně Asmodee lokalizuje další rozšíření Pomezí.

Smíšený les je hrou o vytváření vlastního biotopu, v němž stromy poskytují útočiště živočichům, houbám a rostlinám. Balíček o sto osmdesáti kartách představuje pestrý ekosystém evropského i severně amerického lesa, v němž nechybí sovy, netopýři, červenky, vlci ani poletující motýli. Ale chybí moje oblíbená panda. Ta je k mání v rámci proma v čínské variaci, ale jasně, nemůžu mít vše. Každá karta nese jeden nebo dva z osmi listových symbolů a právě ty určují, jaké výhody lze získat, pokud hráč zaplatí vykládanou kartu sadou správně označených karet. V ruce jich může být nejvýše deset, takže stále balancujete mezi budováním budoucích možností a okamžitým ziskem.

Partie začíná rozdělením hlavního balíčku na tři přibližně stejné hromádky. Dvě zimní karty se zamíchají do jedné z nich, třetí leží navrchu a zaručuje, že se závěrečná třetina partie odehraje s tíhou blížícího se mrazu. Každý hráč obdrží šest karet a smí je jednou vyměnit, nemá‑li žádný strom. Bez stromu totiž nelze vyložit žádného dalšího tvora ani rostlinu, a tak strom bývá prvním kamínkem celé mozaiky. Hráči se střídají v krátkých tazích. Mohou buď vzít dvě karty z dobíracího balíčku či z veřejné nabídky z desky mýtiny, nebo zaplatit cenu jedné karty a vyložit ji do svého lesa. Cena vyložení karty je stanovená počtem karet, které se odloží z ruky lícem nahoru na společnou desku mýtiny. Jakmile se na ní sejde deset karet, příroda je nemilosrdně odfoukne stranou a nabídka se vyčistí.

Navzdory jednoduchému rytmu tahu proudí do rozhodování spousta otázek. Vyplatí se soustředit na stejnorodý háj sedmi buků, aby srny přinášely mohutný bodový příliv, nebo sázet na rozmanitost a přilákat pestrobarevné motýly? Hodí se vyčkávat, dokud se na mýtině neobjeví správná karta, nebo je lepší zaplatit víc, jen aby soupeř nedostal klíčový kousek dřív? Balanc mezi zisky a investicemi je o to napjatější, že vyložené symboly mohou spustit okamžité efekty. Někdy přidají bonusovou akci, jindy dovolí další tah či rychlé líznutí nové karty a bodový příliv může rozkvést dřív, než se okolní stromy nadějí. Resp., hráči se budou divit, že jim ujel vlak.

Stromy tvoří kostru bodovacího systému. Resp., každá karta stromu má čtyři strany, kam lze podsunout karty se zvířaty nebo rostlinami. Horní strana patří ptákům a motýlům, spodní obývají žáby, ježci a drobnější květena. Boky si přivlastňují větší savci, třeba jeleni nebo vlci. Některé karty vyžadují konkrétní sousedství, jiné bodují pouze při splnění podmínek typu jeden exemplář od každého druhu stromu, popřípadě přesně tři sovy pod jednou korunou. Díky tomu se partie nikdy neodehrává stejně. Jednou letí vzhůru hodnota netopýrů a zajíců, jindy suverénně vítězí stratég s pestrou sbírkou hub a květin.

Hra graduje spolu s přibližující se zimou. První zimní karta rozdává jen jemné pošťouchnutí, druhá už varuje, že není čas otálet. Jakmile se z dobíracího balíku vynoří třetí mrazivá vločka, vše se zastaví a přichází bodová sklizeň. V tu chvíli se naplno ukáže, zda hráč dovedně využil synergií listových symbolů, zda mu vyšlo riziko drahé karty nebo jestli dokázal soupeřům sebrat jejich klíčovou výhodu hned na mýtině.

Jak jsem již zmínil, délka partie kolísá podle počtu hráčů. Ve dvou se les rozrůstá pozvolněji a skóre stoupá výš, protože cesta k dokonalé sadě stromů či k taktickému číhání na mýtině bývá otevřenější. Ve čtyřech či pěti hráčích mizí karty z nabídky překotným tempem a partie získává větší spád i konfliktní nádech. Díky plynulým tahům a okamžité interakci udržuje Smíšený les pozornost všech bez dlouhého čekání.

Z produkčního hlediska potěší kompaktní krabička s funkčním insertem. Ideální je si karty obalit, protože jimi neustále listujete a často je zasouváte pod vyložené stromy, takže obyčejný papír rychle trpí. Co určitě stojí za vyzdvihnutí, jsou opravdu působivé ilustrace se snahou o realismus tvořící klíčovou část zážitku a s přehlednými symboly zároveň podporuje orientaci.

Pocity z partie se mohou lišit podle toho, co od hry očekáváte. Pokud toužíte po pohodovém kocháním se krásnými obrázky, možná vás překvapí ostře soutěživá povaha hry, v níž každá karta představuje potenciální bodový přísun a malá chybička v plánování se tvrdě trestá. Jestliže však milujete hledání komb a vychutnáváte si nápaditost z mnoha rozhodnutí, Smíšený les vás chytne a nepustí, protože vám nabídne dostatek variabilních možností, díky nimž jste schopní vyhrát pokaždé zcela odlišným způsobem i po desáté partii.

Smíšený les představuje zdařilý příklad karetní hry, která dokáže spojit lákavé přírodní téma s náročnější strategickou konstrukcí a přitom dokáže být pravidlově triviální. Hra vyžaduje plánování a neustálé sledování soupeřů, přesto zůstává přístupná díky jednoduchému schéma tahu. Určitě musím vyzdvihnout překrásné ilustrace a napětí z blížící se zimy. Radost z dokonale propojených kombinací dělají z této hry kousek, jenž se vyplatí vyzkoušet. No a třeba, až se příště ocitnete ve stínu javoru s ledem v zádech, možná zjistíte, že zpěv lesa nikdy nezněl tak hlasitě, jako ve chvíli, kdy jste právě otočili třetí zimní kartu.

Smíšený les získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Asmodee

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: