
Sky Team – Turbulence
Už v tom zase lítáme.
Vzpomínáte si na dramatické přistání v deskové hře Sky Team? Tehdy se pilot a kopilot ocitli v situaci, kdy silný boční vítr a komunikace s řídicí věží vyžadovaly dokonalou spolupráci a pevné nervy. Právě to je onen podmanivý moment, který ze Sky Team dělá jedinečnou kooperativní záležitost pro dva hráče. A musím přiznat, že tehdy to bylo pro mě jedno z největších překvapení loňského roku. Prostě hra, od níž jsem toho moc nečekal, a o to více jsem z ní byl nadšen. Ve své podstatě se soustředí na napínavé chvíle před samotným dosednutím na ranvej a na synchronizaci všech nutných procesů, jež pilot a kopilot musejí zvládnout, aby letadlo bezpečně dosedlo na zem.

Základní hra Sky Team, o které jsem se dopodrobna rozepisoval ve své recenzi, staví na vyvážené kombinaci komunikace a strategického umisťování kostek za paravánem. Jeden hráč převezme roli kapitána, druhý kopilota a společně bojují proti špatnému počasí, proměnlivému větru či nepředvídatelným situacím, jež mohou přistávání notně ztížit. Každé letiště představuje originální výzvy, a tak se každá partie stává unikátním simulátorem nervy drásajících okamžiků na hraně nebes a pevné země.
Rozšiřující balíček Turbulence lokalizuje opět Asmodee. Přichází na scénu ve chvíli, kdy si mnozí hráči Sky Team možná říkali, že po desítkách bezpečných a hladkých přistání na všech možných letištích světa, už znají každý detail kokpitu a dosavadní moduly nazpaměť. Jenže stejně jako je skutečné létání plné nečekaných situací, ani tato desková hra nehodlá usnout na vavřínech. Turbulence nabízí nové herní prvky, které promění již tak napínavá přistávání v ještě dobrodružnější kooperativní zážitek pro dva hráče. Tato expanze přináší navíc i několik nových letišť, takže místo, kde svůj let ukončíte, si můžete zvolit podle chuti a odvahy.

Samotné rozšíření se skládá z modulů, jež lze do hry přidávat postupně, nebo je kombinovat dle libosti. Díky tomu nenarazíte na složitý systém nových pravidel, ale spíše na pečlivě vypilované prvky, jenž každý svým způsobem znásobují dramatičnost i nepředvídatelnost hry. Pojďme začít třeba Alarmem. Modul simulující klasické „zkus vypnout a zapnout“ situace, které piloti jistě znají z reálného provozu. Pokud se na vaší dráze objeví symbol alarmu, otočíte příslušný žeton a tím dojde k zablokování jedné z důležitých funkcí letadla. Hráčům pak nezbývá, než obětovat jednu kostku a resetovat tento systém, aby jej mohli opět nahodit. Někdy se alarm projeví v okamžiku, kdy ho lze snadno ignorovat, jindy ale udeří ve chvíli, kdy je klíčová část stroje pro úspěšné přistání nezbytná. Právě tohle dodává každému hernímu kolu napětí, protože neustále přemýšlíte, jak rozložit své kostky v největší prospěch společného cíle.

Dalším modulem je Turbulence. Situace, jež byste v reálném letadle určitě zažít nechtěli, ale ve hře vám pěkně rozvíří kostky. Princip je takový, že po umístění jedné kostky musíte přehodit všechny zbývající. Tento prvek přináší do hry velkou míru nejistoty a nutí vás rychle měnit strategii. Pro někoho to může být frustrující, jinému to přijde jako příjemné okořenění základního titulu, který dříve dával více prostoru pro plánování během tiché fáze. Ve stejném duchu funguje i Špatná viditelnost. Modul omezující počet kostek, s nimiž v jednom okamžiku můžete počítat. Na startu každého kola hodíte jen dvě, jednu z nich umístíte, a až poté dostanete třetí kostku, načež si opět musíte poradit s novou situací. V základní hře jste měli větší představu o tom, co leží na stole za hodnoty, teď jste naopak nuceni dynamicky reagovat na nepředvídatelné podmínky, podobně jako v reálném provozu, kdy meteorologická situace může kdykoli změnit poklidný let v boj s vichrem.

V rozšíření Turbulence najdete také speciální letiště NZIR, kde se místo běžných letadel pletou do cesty tučňáci. Tuto scénářovou perličku nelze brát příliš vážně, i když autoři si jsou nejspíše vědomi, že tučňáci létat neumí. Ale právě díky roztomilým ilustracím a neobvyklému prostředí, nabývá hra nového nádechu a rozptyluje dojem, že jde jen o neustálé ztěžování. Tihle tučňáci vás sice mohou pořádně potrápit, ale pohled na ně dokáže vyvolat úsměv i v nejvypjatější chvíli.
Z hlediska obtížnosti je rozšíření Turbulence zaměřeno spíše na ty, kteří již mají se Sky Team bohaté zkušenosti a hledají nové výzvy. Základní hra je sama o sobě nabitá moduly a rozličnými letišti, takže i naprostý nováček v ní dokáže najít množství scénářů a pozvolně si zvykat na náročnější podmínky. Pokud patříte mezi ty, kdo už přistáli ve všech možných počasích, s různým množstvím paliva v nádrži a dokonce stihli provádět i výcvik stážisty, pak jsou Alarmy, Turbulence a Špatná viditelnost logickým dalším krokem, jak si zážitek z pilotování zkomplikovat a dodat mu novou dávku adrenalinu. Rozšíření se snaží vnést do hry větší pocit realismu a volnější strukturu toho, jak mohou kostky dopadnout, což dává každému letu punc jedinečnosti. Někdy je ale dobré si uvědomit, že to není balíček, který by přinášel usnadnění nebo nové způsoby, jak si život v kokpitu ulehčit, takže hráče, kteří si potrpí spíše na pocit pohody a klidné kooperace, může vyvolaná náhoda a nečekané alarmy místy brzdit.

Z uživatelského pohledu je rozšíření zpracováno s podobným důrazem na detail jako základní krabice. Turbulence do hry perfektně zapadne a nijak nenarušuje to, co dělá Sky Team tak unikátním kooperativním zážitkem. Pořád tu hraje hlavní roli souhra pilota a kopilota, především ta neverbální složka, kdy za paravánem přemýšlíte, jak s hozenými kostkami naložit, abyste se vyhnuli fatálnímu konci na ranveji. Zároveň vše zůstává jasné a přehledné, takže nevyvstane pocit, že se učíte úplně novou hru. Pokud jste se naučili, jak s letadlem přistát v základní verzi, jen se teď musíte připravit na to, že při tom možná budete muset jednou rukou vypínat rozsvícené alarmy a k tomu se vypořádat se silnějším větrem, jenž přihraje nečekaně špatný hod.

Podtrženo a sečteno, Sky Team: Turbulence je výborným doplňkem pro ty, kdo chtějí, aby jejich dvoučlenná posádka zažila opravdu turbulentní let a ocitla se pod ještě větším tlakem, než tomu bylo v základu. Rozšíření se netváří jako nezbytná součást, protože původní hra už sama o sobě poskytuje spoustu možností. Pokud vám ale základ připadá příliš snadný, a navíc vás láká představa zápasu s rozběsněným počasím nebo bláznivým panelem alarmu, je to přesně ta cesta, jak hru posunout dál. Jde o rozšíření, které dokonale vystihuje pojem „Turbulence“ a nezastírá, že jeho hlavní důraz spočívá v překážkách a nepříjemnostech. Pro hráče, jenž se již v základní hře cítí jako protřelí veteráni schopní hladce dosednout i s nepřízní kostek, to však znamená krásně přidanou výzvu a oživení. Zda si vychutnat tučňáky na zamrzlé ploše, nebo se pořádně zapotit pod tlakem alarmů, je čistě na vás. Pokud vás baví Sky Team a hledáte další stupínek napětí, Turbulence rozhodně přináší tu správnou dávku vzrušení i herní znovuhratelnosti.
Sky Team – Turbulence získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Asmodee

Hru můžete zakoupit přímo zde.