
Praga Caput Regni
Stavění z vajec a kamenů.
Úvod
„Karel IV. byl korunován králem zemí Koruny české a panovníkem Svaté říše římské. Z oken Pražského hradu může pozorovat výstavbu nových městských hradeb, mostu přes řeku Vltavu, univerzity i nové katedrály, jež bude stát přímo na jednom z hradních nádvoří. Praha je v té době jedním z největších měst Evropy. A král Karel z něj udělá centrum celé říše!
Hráči představují bohaté měšťany, organizující ve středověké Praze různé stavební projekty. Podílením se na výstavbě si rozšiřují své jmění a také získávají královskou přízeň. Hráči mohou vybírat ze šesti akcí, které jsou vždy dostupné, průběžně se však mění jejich náklady a výhody. Cílem každého hráče je chytře a ve správnou chvíli kombinovat zvolené akce s odměnami za danou stavbu. Na konci hry se vítězem stane ten hráč, který na krále Karla udělá nejlepší dojem.“

Praga Caput Regni byla vydána v roce 2020 jejím autorem Vladimírem Suchým a jeho rodinným vydavatelstvím Delicious Games ve spolupráci s Fox in the Box. Nedávno jsme publikovali recenzi Messiny 1347 a rozhodli jsme se při té příležitosti podívat i na předchozí hru Vladimíra Suchého. Přeci jen první náklad se rychle prodal a byla vysoká poptávka po dotisku, na který bylo nutno několik měsíců počkat.
Přijměte proto pozvání stát se ctihodnými měšťany a zhostit se vybudování Nového Města pražského. Přispěte na Karlův most, zúčastněte se postavení Hladové zdi či přebudování baziliky sv. Víta na metropolitní chrám hodný nově zřízeného arcibiskupství, rozvíjejte technologie a postupujte po stupnici Univerzity Karlovy. Praha je veliká a vy máte pouhých šestnáct tahů na to, abyste zaujali samotného vladaře.
Pod víkem

Krabice je těžká a napěchovaná k prasknutí, prosta insertu. Většina komponent je kartonových, ale nechybí ani dřevěné kostičky a čtyři dřevěné figurky postupu po Královské cestě. Dle přiloženého návodu si lze postavit 3D kartonové modely Karlova mostu, Hladové zdi a Katedrály svatého Víta. Modely slouží pouze k zpřehlednění hry a lze hrát i bez nich, neboť veškerý jejich obsah a ikonografii naleznete natištěnou i na hlavní herním plánu.
Hráčské desky vypadají jako z dvouvrstvého kartonu, ale to si je teprve hráči musí připravit ohybem dvojkřídlého kartonu a spojením stěn dohromady skrze plastové nýtky. Ty slouží také k postavení malých jeřábů, tedy počítadel zlata a kamení. Na herním plánu je třeba také zprovoznit velký otočný jeřáb představující nabídku žetonů akcí.

Pravidla
Hra opět nabízí nepřeberné množství kombinací jednotlivých mechanik a užití komponentů. Proto se podíváme na základní principy hry a pro bližší objasnění doporučuji shlédnout návod od Braňa.
Ve svém tahu si hráč z velkého jeřábu zvolí a vezme jeden ze šesti žetonů. Některé jsou zdarma, některé placené. Jejich cena se mění pootáčením kola nabídky. Žeton obsahuje dvě akce a je nutno si mezi nimi zvolit. Hráč při dobrání žetonu obdrží také odměnu z jeřábu z příslušné výseče. Poté provede zvolenou akci žetonu.
Akcí je šest. Pořízení si hexu budovy, hradby či vylepšení z nabídky nad Vltavou, postoupení figurkou po Královské cestě směr Karlův most, anebo provedení správy kamenolomu či zlatého dolu. V případě zvolení správy se hráč rozhoduje, zda si zvýší budoucí výtěžnost dolu a okamžitě obdrží jeden kus odpovídající suroviny, anebo zda bude těžit. V takovém případě získá počet kamenů či zlata dle výtěžnosti svého dolu a k tomu bonusy, tedy vše, co je zobrazeno nalevo od jeho kostičky horníka. Čím dále doprava po stupnici výtěžnosti hráč postoupí, tím při těžbě sklízí více bonusů.

Pokud si pořídí hexovou destičku budovy, hradby či vylepšení, musí za ni prve zaplatit náklady v kamení a zlatě. Destičku budovy umístí na herní plán a inkasuje zobrazenou odměnu v zeleném okně. To, kam na plánu budovu umístí, mu může přinést okamžitou odměnu podle symbolu na plánu či odměnu za přiložení hexu modrým symbolem v rohu k jinému modrému symbolu na plánu samotném či na něj dříve položené destičce jiné budovy. Za modré propojení hráč získá modrý žeton. Pokud destička obsahuje červenou budovu, smí postoupit do strany na Katedrále a tím zvýšit hodnotu všech svých červených žetonů.
Některé budovy umožňují umístit svou kostičku k jejich označení. Budovami jsou obestavována náměstí. Jakmile je náměstí uzavřeno řetězem budov, vyhodnotí se, komu z něj dle vlivu připadnou bonusy.
Obdobně to je s destičkami hradeb, kterými je však obestavována hráčova akční deska. Zde hráč získá buď červený žeton za potkání se rohových červených symbolů, anebo mu propojení jiných symbolů na hexové straně přinese žetony oken či mincí. V případě přítomné ikony modré hradby postoupí do strany po Hladové zdi a do závěru hry tak zhodnotí modré žetony. Zhodnocování je tu tak uděláno křížem a hráč musí alespoň trochu hrát na oba typy staveb.

Hráč si také může vybrat destičku vylepšení a tu položit na svou akční desku. Od této chvíle nadále získává nějakou výhodu při provádění příslušné základní akce. Destičky vylepšení nelze umístit kamkoliv, ale vždy pouze na políčko akce, které odpovídají a kterou vylepšují.
Hráč se může též vydat po Královské cestě, která má pět zastavení včetně vstupu na Karlův most. Při každém postupu získá jeden zobrazený bonus zdarma a druhý volitelně po zaplacení požadovaných nákladů, tedy vejce! A to není snadné získat.

Stejně tak je nedostatek stříbrných a zlatých oken. Pár stříbrných zaplatíte kdykoliv, kdy chcete stoupat po katedrále či zdi vzhůru a usilovat o zisk vícero bodů na konci hry. Pár stříbrného a zlatého okna zužitkujete tehdy, když potřebujete vykonat akci navíc. Neberete si žeton z velkého jeřábu a nedostáváte z něj výsečový bonus, ale i tak smíte vykonat jednu jakoukoli další základní akci, ta může být shodná i odlišná od akce prvé.
Nyní již znáte základ, co se jak kombinuje. Pro bližší představení hráčské desky s těžením kamení a zlata, zisk bonusů z Vltavy, možnosti získat pečeti poskytující další body navíc na konci hry při splnění určitých podmínek a postup po stupnici technologií a stupnici Karlovy univerzity se podívejte na návod od klubu Nithrania.
Zhodnocení hry
Jakmile hru rozchodíte, tak vás bude bavit. Pravidla jsou napsána dobře, byť osobně bych uvítal trochu jinou strukturu. Podstatné je, že v nich najdete vše. Základní ikonografie je srozumitelná, pro některé efekty nutno kouknout do přehledových listů v pravidlech – týká se zejména technologií a destiček Karlova mostu. Grafika moc pěkná, ale herní plán Nového Města pražského je nepřehledný a musíte si zkrátka zvyknout ostřit pro rozlišení destiček budov, náměstí a samotného plánu. Modely drží pohromadě, byť na Karlův most je lepší užít lepidlo namísto vajec. Hlavu zamotá na první pohled i Královská cesta, ale po přečtení pravidel a pochopení jejího dělení se stane nejsnadnější oblastí herního plánu.

V Praga Caput Regni není moc místa pro vzájemné škození či vysokou hráčskou interakci vyjma konzultace postupu dle pravidel. Ovšem pro ty, kteří si rádi něco budují, to je uspokojující kolos, v němž se nejednou zastavíte paralyzování zmenšujícím se počtem tahů a zvyšujícím se počtem kombinací a typů bodování na všech stranách. Je to bodová žeň, ale máte malé ruce a váš čas je neúprosně ukrajován velký jeřábem.
Hráč si musí zvyknout na křížové provázání Katedrály svatého Víta a Hladové zdi a nesmí zapomínat stavět, aby měl vždy dostatek oken a vajec či se stíhal posouvat po stupnici technologií. Baví mě zkoumat různé postupy hrou, kdy upřednostním vždy něco jiného, ale víceméně nelze ze své strategie nějakou oblast hry opomenout. Připravte se na prožitek toho, že kolem je spousta práce a město před očima roste, přesto váš příspěvek bude při nejlepší snaze nicotný – v každé partii stihnete udělat jen trochu.
Dobré je ještě zmínit, že hra neotevírá nové možnosti a akce. Vybíráte stále dokola ze šesti základních akcí, případně ještě uskutečníte akci sedmou – postup po zdi či katedrále při zaplacení okny. To, co se mění a vyvíjí, jsou vámi získávané bonusy a destičky zlepšující vám podmínky pro skórování na konci hry. Nestavíte tu stroj, spíše se ho snažíte promazat, aby již to postavené co nejlépe fungovalo, doplňovalo se.
Pokud se vypořádáte s uskladněním komponent pro zrychlení přípravy hry, která jinak může zabrat pět až deset minut, a nevadí vám odendávání zadní stěny Katedrály a Zdi pro uskladnění modelů v rámci krabice, pak není nad čím váhat. Eurohráči užijí Pragu i Messinu a ti ostatní si musí tituly prve vyzkoušet. Pokud máte někoho, kdo vás hru naučí, pak je to cesta, jak zmíněným titulům rychleji podlehnout. Tak jako tak ani s jedním neuděláte chybu.

Závěr
Zaujala-li vás Praga, možná uvítáte možnost dokoupit si minirozšíření s kartami pro sólovou hru a dřevěnými vejci namísto těch kartonových.
Pokud máte rádi eurohry a zejména počiny Vladimíra Suchého, nenechte si ujít jeho novou hru Woodcraft. Pracoval na ni s Rossem Arnoldem a nyní v říjnu ji prezentoval na Essen Spiel 2022. Fox in the Box by ji měla v české verzi Truhlaříci, s. r. o. vydat již letos v prosinci. Tématem hry je pěstování stromků (hracích kostek) a následně jejich zpracování v truhlářské dílně. Hru jsem měl možnost si vyzkoušet a rozhodně stojí za povšimnutí. Nechybí v ní ani několik stupnic a centrální otočný mechanismus, tedy prvky z Praga Caput Regni v pozměněné podobě.

.
Praga Caput Regni získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Fox in the Box.

Hru můžete zakoupit přímo zde.
One Reply to “Praga Caput Regni”