Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě

Možný duchovní nástupce deskové hry Na louce pomalu přichází. Připravte se na Pergolu!

Jen si představte rozlehlý kout přírody zalitý sluncem, kde rozkvetlé květiny lákají jemné bzučení včel a okouzlující barevné motýly. Ptáci se míhají nad hlavou a ve vzduchu voní čerstvá zeleň. Taková místa přinášejí klid, radost a inspiraci, a právě v nich může každý na chvíli zapomenout na starosti všedního dne.

Pergola je poutavá hra pro jednoho až čtyři hráče, v níž se vtělíte do role spokojeného zahradníka s cílem vytvořit vlastní kvetoucí oázu plnou hmyzu. Hra propojuje několik mechanismů, jako je draftování akcí, pokládání dílků a sbírání sad, a vyžaduje pečlivé plánování i cit pro estetické uspořádání zahrady. A přesně tuto hru vydá do místních luhů a hájů v našem mateřském jazyce vydavatelství Asmodee během pár týdnů, tak se na ní pojďme v kostce podívat.

,Každý hráč má svou herní desku, na kterou umisťuje květiny, hmyz a další doplňky podle určitých pravidel. Nástroje, které si hráči vybírají z akční desky, jim umožňují získávat nové komponenty a současně provádět různé akce, jako je pohyb kapek vody, skákání žabky po leknínech, létání ptáků za účelem získání listů, či přesouvání hmyzu na vhodnější místa v zahradě.

Každý hráč začíná se sadou základních komponent, mezi něž patří žabka, kapky vody, medové hrnce a ptačí budka. Žába dokáže během hry přeskakovat z jednoho leknínu na druhý v rybníku uprostřed stolu a umožňuje tak získat vážky nebo další hmyz podle splněných podmínek. Kapky vody se přesunují po kaskádě a po každém posunu lze získat zobrazený hmyz, nebo dokonce využít speciální bonus na dně kaskády, přinášející vítězné body za sady hmyzu či naplněné medové hrnce. Medové hrnce se naopak naplňují ve chvíli, kdy má hráč na pergole dostatek včel. Podle množství včel lze během partie otočit až tři hrnce, které následně poskytují body za různé věci, například za lucerny, motýly či berušky. Lucerny samotné nepřinášejí body, ale představují jednorázové pomocníky, díky nimž lze například vykonat určitou akci navíc.

Zahrada se zaplňuje květinami, jako jsou topolovky, magnólie, levandule či pryskyřníky. Topolovky se skládají do sloupků, jejich jednotlivá patra dokážou lákat motýly, což přináší různé bodové ohodnocení v závislosti na výšce umístění motýla. Magnólie zase rostou větvením a nabízejí místa pro berušky, jejichž bodová hodnota se zvyšuje podle počtu berušek na daném patře. Levandule se skládá z dvojic lístků, mezi nimiž může být umístěn fialový květ nebo malá vážka, a za každou dvojici lístků hráč dostává body na konci hry. Pryskyřníky jsou na pergole nad úlem a mohou hostit včely, jenž zde produkují med. Body za včely se udělují za zcela zaplněnou rostlinu, případně za plně obsazenou levanduli.

Hra končí ve chvíli, kdy každý hráč vybere patnáct nástrojů a umístí je do svého hrnce. Následuje závěrečné bodování, při němž se vyhodnocuje nejen rozmanitost a správné rozmístění květin a hmyzu v zahradě, ale také využité bonusy z kaskády nebo z medových hrnců. Díky různým způsobům, jak získávat body, nabízí Pergola rozmanité možnosti vedoucí k vítězství.

Vše je zasazené do malebného prostředí. A jestli si říkáte, že jste někde tento estetický rukopis už viděli, máte pravdu. Za ilustracemi stojí polská umělkyně Karoliny Kijak-Dzikońská, jejíž práci můžete znáte ze hry Na louce. Hra neobsahuje žádné negativní interakce, takže si u ní mohou oddychnout jak rodiny, tak milovníci poklidného hraní. Za zmínku stojí také sólový režim, v němž hráči plní různé úkoly a snaží se dosáhnout co nejvyššího skóre. Osobně jsem zvědav, zda tento duchovní nástupce Na louce bude fungovat stejně dobře, což zjistíme již za pár týdnů, kdy se hra naskladní na pulty obchodů.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: