Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě

Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu – Štychová karetní hra

Vydej se na cestu, kde každá karta rozhoduje o osudu Středozemě!

Svět Pána prstenů byl v deskových hrách zpracován už mnohokrát – od velkolepých strategických eposů jako Válka o prsten, přes kooperativní dobrodružné hry typu Pán prstenů: Karetní hraSpolečenstvo prstenu a Dvě věže, až po rodinnější záležitosti jako Hobiti nebo Similo. Tentokrát se ale středozemské téma dostává do žánru štychových karetních her. Pán prstenů: Společenstvo prstenu – Štychová karetní hra, vydaná česky společností Asmodee, slibuje propojení tradičního štychového karetního mechanismu s netradičním kooperativním designem a silným tématem. Jak se ale podařilo spojit karty a Tolkienovu legendu? Dokáže hra oslovit jak fanoušky štychovek, tak milovníky Středozemě?

Štychovka s tématem, nebo téma se štychovkou?

Hlavní otázkou u tematických karetních her je vždy to, zda je téma jen nalepené na mechaniku, nebo jestli se s ní skutečně prolíná. V tomto případě je to tak trochu napůl. Karty nesou ikonické postavy a události ze Společenstva prstenu a zároveň mají speciální schopnosti odpovídající jejich roli v příběhu. Frodo je nenápadný, Aragorn spolehlivý, Boromir se nebojí riskovat. Tyto vlastnosti dodávají hře atmosféru a zajišťují, že se každá partie bude trochu lišit.

Na druhou stranu – pokud očekáváte epické dobrodružství a vyprávění příběhu, budete zklamáni. Pán prstenů: Společenstvo prstenu – Štychová karetní hra je v jádru stále čistá štychovka, kde jde hlavně o sbírání karet a správné načasování tahů. Je skvělé, že schopnosti postav ovlivňují strategii, ale pokud by byly nahrazeny jinými efekty, hra by fungovala stejně dobře. Přesto si myslím, že atmosféra Pána prstenů zde funguje lépe než v některých jiných karetních hrách. Co se týká příběhu, pokud neznáte knihy, krátké úryvky na kartách vám asi nic neprozradí.

Jednoduchá pravidla, ale ne jednoduché rozhodování

Pravidla hry nejsou složitá a dají se rychle vysvětlit. Každý hráč dostane do ruky určitý počet karet dle počtu hráčů a ve svém tahu zahraje jednu z nich. Podle síly karty se určí, kdo získá štych (tedy kdo si vezme právě zahrané karty). Hráči mají povinnost ctít zahranou barvu, tzn. pokud mají kartu odpovídající barvy, musí ji zahrát, i když zuby nehty nechtějí štych vyhrát. Klíčem k úspěchu je nejen správné načasování, ale i efekt jednotlivých postav, který může dramaticky změnit průběh štychu.

To znamená, že nejde jen o obyčejné přebíjení vyšší hodnotou – správná karta ve správný moment může znamenat rozdíl mezi vítězstvím a prohrou. Jak jsem psala výše, mnoho proher jsme zažili kvůli povinnosti ctít barvu. Ačkoli jsem nutně potřebovala prohrát štych, musela jsem zahrát svoji jedinou zelenou lesní kartu – a tím hru ukončit, protože již nebylo možné vyhrát. Hra proto působí strategicky a dává hráčům dostatek prostoru k přemýšlení a taktice odhazování karet.

Komponenty – minimalistické, ale tematické

Hra obsahuje balíček karet, několik žetonů a pravidla – není to tedy nic rozsáhlého. Co ale musím ocenit, jsou ilustrace na kartách. Grafika působí atmosfericky a postavy jsou jasně rozeznatelné. Jde o nádherně kreslené přepracované filmové postavy. Barvy jednotlivých lokalit jsou dostatečně výrazné, aby se s nimi dalo snadno pracovat při hře.

Materiál karet je solidní a měl by něco vydržet, i když bych doporučila obaly, pokud hru plánujete hrát často. Celkově hra působí esteticky příjemně. To celé podtrhuje i barevně měnící se krabice, která je skutečně estetickým zážitkem.

Co mě bavilo?

Jedním z největších pozitiv je variabilita díky postavám a jejich schopnostem. Každá partie může být jiná, protože hráči musí neustále přemýšlet o tom, jak nejlépe využít své karty. Líbí se mi, že hra není jen o číselných hodnotách, ale že záleží i na správném použití efektů.

Zároveň hra nabízí zajímavý kooperativní mód doplněný skvělou a stále se ztěžující náročností kampaně. Dalším plusem je rychlá herní doba. Hra se vejde do třiceti minut, takže není problém zahrát hned několik partií za sebou. Díky tomu se hodí jako filler mezi delšími hrami nebo jako nenáročná zábava na celý večer, během které se budete snažit vypořádat s jednotlivými kapitolami.

Oceňuji i to, že hra dobře funguje v různých počtech hráčů, a to dokonce i ve dvou. Hra je totiž vyřešena karetní pyramidou, která představuje třetího hráče. Jeden z dvojice bude kontrolovat ruku imaginárního třetího hráče a bude vybírat hrané karty z pyramidy, které se postupně odhalují. Tato varianta není úplně ideální, protože pro splnění úkolu postavy budete potřebovat některé karty, které mohou být v dané době v pyramidě ještě skryté. Ačkoli vám to může partie lehce ztížit, nás tato varianta také bavila. I když stále budeme upřednostňovat hru ve vyšším počtu hráčů.

A co mi vadilo?

I když hra dobře kombinuje štychový mechanismus s tématem, nemůžu se ubránit pocitu, že by propojení mohlo být ještě hlubší. Ano, schopnosti postav se snaží reflektovat jejich charakteristiky, ale celkový pocit dobrodružství tu chybí. Hra tak působí spíš jako abstraktní štychovka s pěknou grafikou než jako skutečný přenos příběhu na stůl.

Dalším problémem může být vstupní bariéra pro úplné nováčky. Přestože pravidla nejsou složitá, efekty karet mohou být pro první hru matoucí. První partie proto často působí jako seznamování se s tím, jak hra vůbec funguje, a až další hry přinášejí skutečnou strategickou hloubku.

Verdikt: Stojí za to připojit se ke Společenstvu?

Pokud hledáte tematickou štychovou hru se zajímavými mechanikami a máte rádi Pána prstenů, tahle hra vás určitě zaujme. Nabízí zajímavé momenty, kdy musíte přemýšlet nad tím, jak zahrát jednotlivé karty, a přitom zůstává svižná a nenáročná na vysvětlení.

Na druhou stranu – pokud očekáváte epický příběh a napínavé dobrodružství, budete možná zklamáni. Hra je především štychovka s tématem, ne tematická hra se štychovým mechanismem. Jako karetní hra funguje velmi dobře, ale pokud byste odstranili téma Pána prstenů, stále by zůstala funkční a zábavná – což je důkaz její solidní mechaniky, ale zároveň lehké ztráty atmosféry.

Celkově bych ji doporučila fanouškům štychových her, kteří hledají něco nového, nebo těm, kteří chtějí rychlou karetní hru s krásným vizuálem. Rovněž se hodí pro hráče, kteří by si přáli zkusit štychovku s postupující obtížností. Pokud ale chcete skutečný příběhový zážitek ze Středozemě, budete se muset porozhlédnout jinde, ale nebojte, na výběr máte z celé řady možností. Zároveň hru oceňuji pro její variabilitu skrze postavy, kterou přináší hraní jednotlivých kapitol. Velkým pozitivem je i jednoduchá příprava.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu – Štychová karetní hra získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Asmodee.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: