Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě

Nelehká výzva v oblasti vodní energie

Představte si alternativní svět na počátku dvacátého století, kdy vodní energie byla klíčem k budoucnosti. V době, kdy se lidstvo snažilo získat kontrolu nad přírodními silami, začíná váš příběh, ve kterém se stanete průkopníkem v oblasti energetického průmyslu. Desková hra Přehrada (v originále Barrage) vás zavede do světa rivality a ekonomických rozhodnutí, kde každý váš krok může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Budete schopni ovládnout divoké toky řek a proměnit je ve zdroj neomezené energie? Pojďme se ponořit do tohoto nelítostného světa.

Přehrada je strategická ekonomická desková hra od italského vydavatelství Cranio Creations, která hráče zavede do světa energetického průmyslu v první polovině dvacátého století. Cílem je vybudovat vodní infrastrukturu, ovládnout vodní toky, a vybudovat výkonnou energetickou síť pomocí přehrad, elektráren a tunelů. Tato hra je určena pro jednoho až čtyři hráče a průměrná doba jedné partie se pohybuje okolo dvou až tří hodin. Pokud máte rádi výzvy, optimalizaci strategií a vysokou interakci mezi hráči, Přehrada by mohla být přesně to, co hledáte. A vzhledem k faktu, že je hra v místních luzích a hájích již ve skladu vydavatelství TLAMA games, pojďme si o hře říci pár informací.

Přehrada je komplexní ekonomická hra s velkou dávkou strategického plánování a konkurence mezi hráči. Hlavní mechanikou hry je worker-placement (umísťování pracovníků), v němž hráči využívají různé akce na herním plánu k získání zdrojů, stavbě infrastruktury a výrobě energie. Hra využívá také mechaniku otáčivého kola (rondelu) představující zpoždění a správu stavebních projektů. Nebo alespoň takto to chápu. Při každém projektu je zapotřebí umístit své stavební stroje na otočné kolo, a teprve když se otočí zpět do původní pozice, můžete tyto stroje opět využít. Tento prvek dodává hře realistický pocit časového zpoždění a nutí hráče plánovat velmi pečlivě.

Jednou z klíčových mechanik je správa vodních toků. Voda představuje vzácný zdroj, jenž se pohybuje po herním plánu mezi přehradami. Hráči se snaží získat kontrolu nad oblastmi a přehradami, aby mohli využít tok vody k produkci energie. Tento prvek nejspíše povede k intenzivní interakci mezi hráči, protože každý se snaží maximálně využít vodu na úkor ostatních.

Stavba přehrad, tunelů a elektráren je v Přehradě klíčovou součástí strategie. Každá z těchto staveb je navíc vázána na náročné požadavky ohledně zdrojů a pracovníků, což znamená, že hráči musí pečlivě vyvažovat své plány mezi budováním infrastruktury a výrobou energie. Správné načasování a umístění vašich staveb mohou mít rozhodující dopad na vaši schopnost generovat body za výrobu energie. Nebo alespoň takto to na mě působí na papíře.

Každý hráč má k dispozici svůj vlastní technický tým představující unikátní schopnosti a bonusy. Navíc je zapotřebí dávat pozor na vývojové smlouvy, které představují cíle, za jejichž splnění získáte odměny. Tyto smlouvy mohou podstatně ovlivnit vaši strategii, protože poskytují bonusové body za splnění specifických podmínek, jako například výroba určitého množství energie v daném období.

Vypadá to, že tento titul nebude hra pro každého. Přehrada působí, že je komplexní a náročná na naučení, a může trvat několik her, než se do ní hráči plně ponoří. Zas na druhou stranu by to mohla být skvělá volba pro hráče, kteří se nebojí náročných her, a hledají silný zážitek plný strategického plánování a dynamických rozhodnutí. Navíc tematické zasazení je zcela unikátní. Jak to vše nakonec bude fungovat, vám rádi přineseme v naší zevrubné recenzi.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: