
Minos – Úsvit doby bronzové
Bájná Kréta v ozvěnách starověku.
Pod žhnoucím sluncem se na ostrově vznáší odkaz prastaré civilizace, jež bývá pokládána za nejstarší v celé Evropě. Věže paláců se tyčí do výšky, zatímco v jejich stínech se šeptají příběhy o bájném králi, překrásné královně a býkovi seslaném rozhněvaným bohem. Tajuplné chodby labyrintu pamatují dávné hříchy i božské tresty a tajemství moří ukrývají odvážné výpravy do neznámých končin. Tak nějak by se dal tento svět poeticky či historicky popsat, kdybychom se ho pokusili převést do podoby deskové hry. A máme to štěstí, že nám v redakci přistál titul Minos – Úsvit doby bronzové, přinášející přesně tuto idylku na stůl.
Minos – Úsvit doby bronzové je velkolepá strategická hra od vydavatelství Board & Dice, kterou v našem mateřském jazyce do místních luhů a hájů přináší TLAMA Games. Už samotný název odkazuje k postavě bájného krále Mínoa, jenž byl podle řeckých mýtů vládcem Kréty a synem nejvyššího boha Dia a princezny Európy. Zajímavostí je, že ačkoli král Mínós – a společně s ním i Minotaur, labyrint, boje s Poseidónem a řada dalších slavných příběhů – tvoří ústřední prvek krétské mytologie, na obalu hry samotnou postavu krále vůbec nenajdete. Místo něj se na ilustraci objevuje královnin schod, býk, dary a schody paláce v Knóssu, zatímco sám Mínós chybí. Nic to ovšem nemění na tom, že téma zde sehrává silnou roli a prolíná se napříč celou hrou. Inspirace starověkou Krétou a mýty kolem Mínóa se odráží zejména v boji proti tzv. mořským národům a v motivu budování a rozvoje první známé evropské civilizace. Hráčsky řečeno, jde o pořádně hutnou euro záležitost.

Pod víkem krabice je k nalezení hromada herního materiálu. Kromě velkého, oboustranného herního plánu zde najdete sady dřevěných figurek pro až čtyři hráče, hromady karet výnosů a dekretů, sadu kostek hned ve čtyřech různých barvách a spoustu kartonových destiček – ať už jde o založení města, mořské národy, obchodní bonusy, vázy či další doplňky. Grafické provedení rozhodně potěší nadšence do antické estetiky. Barevná paleta ladí s antickým motivem, ilustrace zdobí karty i desku a ikonografie se snaží být co nejpřehlednější. Přesto lze při prvních hrách narazit na ikonky, které si budete muset dohledávat v příručce, protože jejich význam nepřijde vždy samozřejmý. Samotné hráčské desky jsou dvouvrstvé, takže do nich pohodlně zapadnou všechna města, lodě, věže i statky, aniž by se vám posunovaly při nechtěném ťuknutí do stolu. Špatnou zprávou však je jakákoliv absence insertu, tzn., je to jedna velká „pytličkovaná“, která vede k obrovským průtahům při přípravě hry a hledání jakýchkoliv komponent.

Kvalita komponent je na špičkové úrovni, což je pro Board & Dice typické. Velká a přehledná deska nabízí na jedné straně variantu pro vyšší počet hráčů, na druhé straně pro nižší, přičemž při hře ve dvou se navíc používají speciální překryvy na akčních polích či kartách, aby se herní plocha zmenšila. Masivní kostky mají jasné barvy a dobře se s nimi manipuluje. Dřevěné figurky vojáků, měst, věží, farem a lodí perfektně ladí s antickým motivem.
Jak jsem zmínil, příprava partie dokáže být dosti zdlouhavá a může odradit méně trpělivé hráče. Na hlavní desku je třeba umístit například obchodní cesty s příslušnými destičkami obchodních bonusů, hromádky zboží, mořské národy v každé z nepočátečních oblastí, destičky zakládání měst, vázy a mnoho dalších prvků. Vše je popsáno v pravidlech, která jsou poměrně dlouhá a detailní, nicméně většinu času se věnují vysvětlování jednotlivých mechanik a návazností, takže je potřeba mít jistou trpělivost s pročtením a pochopením. Nicméně vše je patrné na první dobrou, ale vyžaduje to čas. Ani výuka hry ostatních pak nepatří mezi nejrychlejší, pokud tedy nehrajete ve skupině, která se předem připravila, nebo má ráda komplexní eurovky.

Hra samotná trvá čtyři kola a v průběhu si postupně budujete svůj vlastní minojský klan. Každé kolo začíná tím, že se hodí všemi dostupnými kostkami a hráči si je postupně draftují. V tom tkví první a snad i nejzajímavější moment celé partie, protože vybíráte kostky nejen podle hodnoty (která vám určuje sílu a pořadí při provádění akce), ale také podle barvy, jež je spojená s určitými stupnicemi pokroku na hlavní desce. Pokud například poskládáte vyšší součet v rámci jedné barvy, můžete postoupit na odpovídající dráze pokroku. Kostka šedá je univerzální a poslouží jako žolík, přičemž její použití je ale omezenější. Nižší hodnota kostky vám zase zabezpečí silnější, tedy levější část akce. Vyšší hodnota naopak poskytuje případné bonusy a může vás posunout po stupnicích nahoru. Tohle dilema, kdy a proč zvolit jakou kostku, je klíčové a je zároveň zdrojem intenzivního přemýšlení a analýzy.

Jakmile máte vybrané tři kostky, umístíte je na vybraná akční pole na plánu. Následuje samotné provádění akcí, kterých je k dispozici hned několik. Můžete například dobírat karty, tyto karty vykládat do svého herního prostoru, stavět nejrůznější budovy na mapě Kréty, umisťovat a přesouvat své figurky válečníků, zabíjet mořské národy na obranu své země, nebo si zvolit žolíkové pole, které vám dovolí provést libovolnou akci z hlavní nabídky. Výstavba měst, věží, stavení farem a lodí otvírá cestu k dalším bonusům a také bodům – za vybudované stavby obdržíte výhody ihned, při dílčích bodováních po druhém a čtvrtém kole a nakonec i při závěrečném vyhodnocení. Vůbec si tu užijete pocit růstu od malého klanu až k rozvinuté civilizaci, která čelí nástrahám a současně hledá nové obchodní cesty. Významnou roli v partii hraje i dominance v daných oblastech mapy. Čím více válečníků v daném regionu máte, tím více bodů vás při bodování čeká, zejména, pokud si vybudujete i věž, jenž toto bodování ještě zvýhodní. Ostatní hráči vám sice nemohou přímo zničit figurky či města, ale mohou vám přebrat většinu tím, že do dané oblasti nasadí více svých vojáků. Neprobíhají tu tedy konfrontace v klasickém smyslu bitvy s protihráčem, spíše soupeříte o územní převahu.

Dalším zajímavým prvkem jsou samotné karty, které tvoří nezanedbatelnou složku hratelnosti. Existují tu dvě sady karet – jedna pro první dvě kola, druhá pro třetí a čtvrté kolo. Karty vám přinášejí okamžité efekty, vylepšují vaše budoucí akce, nebo se později částečně schovají pod desku hráče, kde se z nich stávají tzv. „královské atributy“. Ty vám při konkrétních situacích mohou přihrávat další bonusy nebo body. Každá zahraná karta tak má potenciál přinést v průběhu partie hned několik výhod, což vede k vyhledávání výnosných komb a chytrému řetězení efektů. Pro hráče milující důkladné plánování a hledání synergických propojení, je to zdroj velikého potěšení. Ovšem i zdroj možných záseků, pokud je někdo náchylný k takzvané analytické paralýze. Čím více partie postupuje, tím delší mohou být jednotlivé tahy, protože bonusy se řetězí a je nutné projít si v hlavě, co vše dokážete jednou akcí spustit.

V tom se skrývá asi největší kámen úrazu. Minos patří mezi komplexní euro hry s větším množstvím detailních pravidel, menší mírou přímé interakce a značným prostorem pro plánování a komba. Právě proto se však může herní doba u čtyř hráčů protáhnout klidně na čtyři, pět i více hodin, pokud se ve skupině objeví lidé se sklony k dlouhému promýšlení každého kroku. V takovém případě začíná být partie pro některé hráče úmorná, protože zatímco jeden hráč kombinuje karty a promýšlí, který válečník se kam přesune a jaké bonusy tím odemkne, zbylí tři čekají a čekají. Hra má přitom jasnou strukturu kol a do značné míry se opakuje. Znovu draftujete kostky, řešíte body na stupnicích a provádíte tytéž akce, pouze vaše osobní situace se vyvíjí a mění. Na druhou stranu, pokud jste ovšem typ hráče, jenž si užívá budování provázaných strategií, hledání silných efektů a komplexní eurovky vás jen tak neunaví, může Minos nadchnout. Nabízí velmi elegantní systém s čtyřmi barvami kostek a možností postupu na třech hlavních stupnicích (kultury, populace a vlivu), který hezky zapadá do tématu rozvíjející se minojské civilizace.

Kromě všech těchto větších mechanik obsahuje hra i spoustu drobných pravidel, přidávajících na komplexitě. Například při stavění rozličných typů budov pokaždé platí jiné podmínky, pro boj s mořskými národy (úrovně I a II) potřebujete nasbírat dostatek zbraní, máte dočasné a trvalé suroviny a také musíte průběžně spravovat své mince a body. Pro někoho je to bohatství možností, pro jiného zbytečná komplikace.
Samotné téma Minosu vám může připadat atraktivní, zejména pokud máte rádi antiku, starověké civilizace a chutná vám stavění ohromných říší, ovšem někdo může namítat, že ve hře občas působí spíše jako doprovod. Navzdory slavnému jménu krále Mínóa se tu jeho příběh přímo neodehrává. Hra se silně zaměřuje na euro mechanismy jako draft kostek, postup po stupnicích, komba přes karty, správa zdrojů a boj s neutrálními jednotkami. Díky tomu ji lze připodobnit k jiným komplexním titulům, kde se promyšlené strategie a dobře načasované akce vyplácejí víc než agresivní střet s protihráči.

Pokud Minos rozložíte a zvládnete všechna pravidla, čeká vás bezesporu pořádně hutný strategický zážitek. Můžete se vydat cestou silné dominance na herní mapě, masivního sběru a hraní karet, soustředit se na důmyslnou kombinaci obojího, případně si najít vlastní přístup, třeba přes maximální využití jednotlivých typů surovin a bodů z lodí či z věží. Herní systém vám toho umožní hodně, ale i ostatní hráči budou mít spoustu prostoru k vytváření podobně silných tahů.
Minos – Úsvit doby bronzové je bezesporu komplexní strategickou hrou, kombinující mechaniky area-majority, draftování kostek, vykládání karet, budování měst a vedení vlastního klanu k rozkvětu. Rozhodně zabere více prostoru na stole a i v herním čase to není nic krátkého, ale je zapotřebí si zarezervovat celý večer. Dále je z počátku zapotřebí velmi pozorné zvládnutí pravidel, která jsou sice dobře napsaná, ale vlivem opravdu velkého množství možností a všech těch mini pravidel chvíli trvá, než si vše osvojíte. Pokud ale toužíte po náročnější partii, kde se mísí fascinující antická atmosféra se sofistikovanými principy moderních eur, pak by vám Minos mohl být skvělým společníkem na dlouhé herní večery. Pokud naopak máte rádi kratší a svižnější zážitky, je dobré si uvědomit, že zde se čas opravdu protáhne a myšlenkový nápor je mnohdy značný. Záleží tedy čistě na vašem hráčském vkusu a na tom, jestli vás kombinace kostkového draftu, těžkého kombení a inspirace krétskou civilizací dokáže vtáhnout tak, že vám ani dlouhá herní doba nepřijde na obtíž.

Minos – Úsvit doby bronzové získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games

Hru můžete zakoupit přímo zde.