
Kvák a Žbluňk
Kachny, kvákání a vodní chaos.
Všude se rozlévá voda, gumové kachničky se sunou po hladině a pod vanou to šplouchá, jako by někdo právě vypustil rybník. Vítejte ve světě hry Kvák a Žbluňk, kde každá kapka vody rozhoduje o vítězství i porážce. Tahle hra se nebojí stavět na zcela absurdním základu a proměnit jej v překvapivě funkční a zábavný herní zážitek. Místo klasického štychování s kartami, nebo tahů po herním plánu, se tu hráči snaží zachránit vlastní kachní rodinu před tím, aby se utopila v cákancích. Ačkoli může koncept působit jako šílený výmysl z dětského pokojíčku, ve skutečnosti má Kvák a Žbluňk pevnou strukturu, jasná pravidla a herní rytmus, jenž vás strhne už během prvních minut.

Kvák a Žbluňk (v originále Duck & Cover) do místních luhů a hájů přineslo vydavatelství Asmodee. Už samotný název napovídá nadsazený tón, to znamená, že účastníci se ocitají u vany plné gumových kačen a musejí se vypořádat s přívalem vody. Nejde ale jen o bezcílné hraní, protože úkolem je udržet vše v suchu. V praxi to znamená projít třemi koly a nasbírat co nejméně tzv. „cákanců“, tedy mít na konci hry co nejnižší počet odkrytých bodovaných karet. Téma působí odlehčeně, což mě přimělo hru hned vyzkoušet, a moji dva malí pomocníci se toho zhostili se vší vervou.

Zahájení partie i samotný průběh partie je intuitivní a jasně uspořádaný. Každý hráč si vybere jednu z rodin kačen a zamíchá jejích dvanáct karet s čísly jedna až dvanáct, které následně náhodně rozmístí do mřížky 4×3. V každém kole jeden z účastníků zastává roli „Kapitána“, jenž otočí horní kartu z centrálního balíčku a nahlas přečte číslo. Všichni současně hledají u sebe kartu s danou hodnotou a ihned ji buď posunou na prázdné sousední místo, nebo zakryjí jinou v sousedním směru (tedy ji položí navrch). Pokud je karta už zakrytá jinou, musí hráč hlasitě zvolat „Kvák!“ a tah vynechá. Ano, obzvláště toto pravidlo se nejvíce líbilo mojí sedmileté dcerce. Ani ne tak, že by ona sama musela upozorňovat na tuto herní skutečnost, ale především kontrolovala jestli ostatní u stolu poctivě dodržují toto zvolání.

V balíčku se kromě číselných karet objevují i dvě speciální – Max, která přikazuje všem přesunout jejich nejvyšší viditelnou kartu, a Opakovat, která opakuje předchozí hodnotu – což výrazně proměňuje situaci na stole. V každém tahu tak hráči reagují na nové číslo a snaží se skrývat vysoké hodnoty, aby ke konci kola minimalizovali odkryté cákance.

Hra po vizuální stránce působí nanejvýš přátelsky a s výrazně kresleným stylem. Ilustrace karet jsou veselé a každá kachní rodina má vlastní tematiku. Lze narazit třeba na pirátské, čarodějnické nebo zombie varianty. Každá karta je snadno čitelná, s velkým číslem a malým piktogramem v rohu, označujícím konečnou bodovací hodnotu – resp., velikost cákance. V krabičce se nachází celkem osmdesát čtyři kachních karet (sedm sad po dvanácti), dvacet šest kapitánských karet a blok na zapisování výsledků. Komponenty působí solidně, tzn. karty nejsou příliš tenké, dobře se drží a pohodlně se s nimi manipuluje. Barevné ladění je syté a výrazné, grafika je zřetelná a okamžitě přitáhne pohled především dětského publika. Hra je evidentně navržena s cílem pobavit a rozpohybovat atmosféru, což se jí daří beze zbytku.

Dynamika hry je velmi svěží a neustále v pohybu. Vzhledem k tomu, že všichni hrají zároveň, nikdo nečeká, až na něj přijde řada. Jakmile kapitán zahlásí číslo, začíná akce. Tato simultánní fáze drží tempo vysoko a zajišťuje, že celá hra odsýpá. Výrobce uvádí, že partie trvá zhruba půl hodinky. V praxi jsme většinu kol zvládli i rychleji. I když jsou pravidla jednoduchá, rozhodně není prostor na nudu. Hra je neustále proměnlivá a napínavá, protože nikdy nevíte, jaká karta se objeví. Jak jsem již zmínil, nejvíce zábavy přinášelo hlasité kvákání. Často se stalo, že všichni najednou zvolali „KVÁÁÁK!“ u stejné karty. Tyto momenty sdíleného veselí výrazně přispívají k celkovému zážitku. Přestože hru táhne především rychlost a reakce, prostor pro plánování a předvídání rozhodně existuje. Například kombinace slabších karet vepředu a silnějších vzadu může být klíčem k úspěchu. Nicméně rozhodně to není žádné euro. Je to prostě velmi příjemný filler nebo zábava na cesty pro rodiny s dětmi.

Hráči spolu přímo nebojují, přesto je vzájemná interakce silná. Všichni reagují na stejné podněty a často zároveň, což vytváří pocit sounáležitosti. Díky tomu, že se hraje simultánně, celá skupina sdílí emoce z průběhu hry ve stejný okamžik. Tento společný průběh podporuje i znovuhratelnost. Sám jsem zaznamenal, že moje děti pochopily pravidla okamžitě a s chutí chtěly hrát znovu. I přátelé se zapojili s nadšením a zvládli několik kol za večer.

Kvák a Žbluňk je přesně ten typ hry, který dokáže v krátkém čase vyvolat silnou odezvu – smích, soutěživost i překvapení. Kombinace originálního námětu s intuitivními pravidly dělá z tohoto titulu ideálního kandidáta pro rodinné večery, nenáročné hraní s dětmi nebo lehký úvod či zakončení herního setkání s přáteli. Přestože nepřináší strategickou hloubku, překvapí, jak chytře dokáže využít prostor, paměť a schopnost sladit se s ostatními hráči v rychlém sledu tahů. Je to moderní filler v tom nejlepším slova smyslu – zábavný, rychlý, zapamatovatelný. Hledáte-li hru, která vás nezahltí složitými pravidly ani nekonečnými tahy, ale naopak nabídne živelnou atmosféru a okamžitou chuť pustit se do další partie, pak by vás Kvák a Žbluňk mohl příjemně překvapit. A je dost pravděpodobné, že po několika kolech i vy bez váhání přidáte své „kvák“ k ostatním kolem stolu – s radostí a pobaveným výrazem.
Kvák a Žbluňk získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Asmodee.

Hru můžete zakoupit přímo zde.