Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě

Kudy? Tudy!

Vzhůru do velkoměsta.

Představte si, že jste právě přistáli ve zcela novém velkoměstě, kde svěží vítr míchá vůně místních trhů a ulice pulzují životem neznámých kultur. Při procházce rozmanitými čtvrtěmi zachycujete zvuky, jenž jsou vám cizí, a snažíte se vyložit směsici slov a gest, aby vám pomohly najít cestu ke skrytým pokladům města. Každý roh ulice skrývá příběh, každá tvář v davu může být klíčem k odhalení tajemství, které město ukrývá. Tato vzrušující cesta za poznáním je sice plná nejistot, ale i možností nečekaných setkání a nových přátelství. Jak se ponoříte do této urbanistické džungle, brzy zjistíte, že klíčem k úspěchu je vaše schopnost komunikovat a spolupracovat s místními, jenž vás mohou provést skrze tuto dobrodružnou cestu.

A přávě přesně v tomtu duchu příchází do světa deskových her novinka, která nám přišla do redakce, abychom se ji podívali na zoubek. Titul se jmenuje Kudy? Tudy! a byl oznámen společností Office Dog, což je nové studio spadající pod Asmodee a následně ji tedy do zdejších luhů a hájů v našem mateřském jazyce přineslo místní vydavatelství Blackfire. No a ještě pro pořádek zmíním, že jsme na tuto hru doslova před pár týdny připravili naše preview popisující, co od tohoto titulu můžeme očekávat.

Tato hra hráče zve do role turistů snažících se prozkoumat nové město, avšak s komplikací, že znají jen pár slov místního jazyka. Právě zde nastupuje hlavní kouzlo hry – komunikace a spolupráce s ostatními hráči, kteří se ujímají role místních obyvatel a snaží se vyložit naše střídmé nápovědy tak, aby nás dovedli k zamýšleným památkám. K jedné partii může usednout dva až pět turistů, s doporučeným věkem od čtrnácti let a jedno dobrodružství zabere přibližně třicet minut. Co se týče času, musím potvrdit, že hraní je opravdu rychlé a svižné a do půlhodinky je vše odehráno a de facto i sklizeno. Teda za předpokladu, že nedojde k další partii. S věkovým omezením si troufám říct, že hru zvládnou i mladší cestovatelé než je čtrnáct let, ale rozhodně bych nepřivzal mladší děti jak deset let – ačkoliv moji malí pomocníci se snažili seč to šlo, nikdy jsme si neporozuměli.

Ono, samotným herním cílem není vyhrát a mít co nejvíce bodů za navštívené lokace či něco podobného, ale cílem je společnými silami spolupracovat a dosáhnout co největšího skóre a překonávat tak sami sebe. No a i navzdory velké snaze to obvykle nedopadlo dobře a děti se tak poeticky řečeno ve městě ztratily.

Kudy? Tudy! je tedy jednoznačně kooperativní hra, kde se každý hráč střídá v roli cestovatele a místních obyvatel. Každý hráč má svou tajnou mapu s místy, jenž chce navštívit, kterou má umístěnou ve svém tajném a zároveň stylovém cestovním pase. Zde může být umístěna i lama karta. Je příjemné, že těchto „nákresů“, resp., map s místy, které hráči chtějí navštívit je velké množství. Ve své podstatě se tyto tajné mapy liší jen v bodování toho, co hráči chtějí navštívit. Jednoho hráče zajímá více Eiffelova věž, jiného zase Louvre. No a když už jsem u těch turistických destinací, tak aby došlo k ještě větší znovuhratelnosti, jsou pod víkem hned dva hrací velké oboustranné plány symbolizující rozličná města – Tokio, Paříž, New York a Londýn.

Hra se točí kolem omezené komunikace a dedukce, kde hráči v roli cestovatelů dávají slovní nápovědy, které by měly ostatním pomoci určit správný směr jejích záměru cesty. Tyto nápovědy jsou však omezené a často mohou vést k nedorozuměním, což dodává hře prvek napětí a zábavy. A že těch kartiček je k dispozici pořádná kopa. Jsou oboustranné a jedna strana značí dané slovo a druhá strana jeho negativní konotaci.

Mechanika hry je navržena tak, aby byla snadno pochopitelná a rychle naučitelná, což umožňuje hráčům, i těm méně zkušeným s deskovými hrami, rychle se ponořit do hraní. Celá hra je rozdělena do dvou kol, resp., dvou dnů výletů, během nichž hráči navštěvují různá místa ve městě. První den mohou navštívit až tři místa, zatímco druhý den až pět. Každé správně navštívené místo přináší hráčům jeden nebo dva body. Po dvou kolech se body sčítají a i když hra nemá přesně definovanou prohru, nízké skóre může být pro některé hráče zklamáním.

V praxi to funguje tak, že každý hráč během příprav určí šipku, kterým směrem se vydá, určí pomocí nápovědných kartiček památku, kde by se rád zastavil. V prvním dnu tak utvoří hráči route book, jak jsem zmiňoval o třech zastávkách, a ve druhém dni až o pěti. Toto plánování je časově omezeno přesýpacími hodinami a v následné fázi se provádí samotné cestování jednoho turisty po druhém. Tzn., turista mlčí a doufá, že indicie určí správně, kde se chtěl zastavit.

Jedním z hlavních lákadel Kudy? Tudy!, jak jsem již zmínil, je variabilita. Hra obsahuje dvacet tajných map s destinacemi a čtyři různé herní desky (každá má dvě strany), což zaručuje, že každá hra bude jiná. Díky sto šedesáti pěti slovům, která lze využít jako nápovědy, je hra každým novým dobrodružstvím. Přesto doporučuji hru spíše pro nenáročné hráče, nebo skupiny nemající primárně za účelem dosáhnutí nejvyššího skóre, ale primárním cílem je se zasmát a pobavit se, než efektivní zkoumání jednotlivých tahů a akcí. Navíc je příjemné, že některé jedince, kteří tráví třeba až moc času u herního stolu (smích) se tak vydají do velkých měst, aby zjistili, kde ta či ona turistická destinace je. Mám na mysli, že je příjemné, že hra přináší i takový lehký nádech edukativního charakteru.

Hurá nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu!

Kudy? Tudy! je hra, která hráče může oslovit svou jednoduchostí a inovativním přístupem k jazykové bariéře v komunikaci. Ačkoliv nemusí nabídnout dostatek výzev pro hardcore hráče deskových her, pro ty, jenž hledají lehkou a zábavnou hru na večer, může být Kudy? Tudy! ideální volbou. Navíc téma cestování je určitě příjemné téměř pro každého, a tak si troufám říct, že právě tato hra může zabavit téměř každého, kdo od deskvých her očekává především zábavu, nikoliv analýzu jednotlivých tahů.

Kudy? Tudy! získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: