
Dopravní impérium
Přepravujte, bodujte! Jedna akce, dvanáct kol.

Úvod
V Board Bros bylo delší dobu ticho po pěšině, alespoň se mi to zdálo. Pak jsme se dočkali pokračování deck-buildingu Ve stínu pyramid: Zásvětí a nakonec dopluli i Piráti z Maracaiba. Po promu ke Katedrále Zloději se tak parta kolem Davida Navrátila (navrátila) k motivu loupení a také nejisté námořní přepravě, snad aby ukázala, že hry o zvířátkách a kutilství není to jediné, co svede. A k přepravě všeho druhu nás zavádí i jejich horká novinka Dopravní impérium. Sice na vlnách kapitalismu, ale pěkně poctivě bez loupení.
Dopravní impérium postavené na mechanikách pick-up and deliver (nalož a doruč), správě karet a plnění úkolů původně vyšlo pod tchajwanským vydavatelem Moaideas Game Design, tedy v rodišti Mini Expressu, byť tentokrát bez Marka Gerritse. Avšak jeho absence neznamená, že bychom byli ochuzeni o vlakovou přepravu, stejně jakož automobilovou a námořní. Zatímco v Mini Expressu hráč volil mezi dvěma akcemi, zde šli tvůrci ještě dál a hráč provádí stále tutéž akci přepravy, jen si vybírá, mezi kterými městy tak učiní.
Na svědomí transporty po Evropě i po fiktivním kontinentu Dyorle mají dva neznámí tvůrci Alexander Bogdanovsky a Pini Shekhter, kdy Shekhterovo jméno jste mohli zaznamenat teprve v posledních týdnech, kdy česky vyšlo Moře draků, na kterém se podílel. Dopravní impérium je možné odehrát na dvou mapách, přidat si i unikátní schopnosti klanů, hru dvou přepravců obohatit o Špeditéra ze sóla, nebo hrát solitérně pouze proti němu. A jak se to tedy hraje?


Pravidla
Partie je hrána na tři kola po čtyřech tazích. V úvodu partie hráč obsadí dvě města na mapě a zbývá mu dvanáct obchodních stanic pro partii. Platí tak, že by hráč měl ideálně v každém svém tahu umísit jednu obchodní stanici. Každé město nabízí některé dvě ze čtyř surovin a naopak jiné dvě poptává. Úkolem hráčů je přepravovat zboží mezi městy tak, aby co nejrychleji šplhali po stupnici. rozvoje. Hráči mají od začátku několik karet přepravy a zbytek musí vykoumat sami. Automobil hráčovo zboží posune o jednu pozemní cestu, vlak o jednu či dvě pozemní cesty, loď z přístavu do přístavu. Co musím pochválit, je pravidly vynucená efektivita hráčova tahu. Pokud to hráči karty umožňují, musí svůj tah odehrát. Zároveň nemůže spekulovat s nepřirozeně dlouhou cestou či záměnou automobilových a vlakových karet, ale zboží mezi zvolenými městy smí přepravit pouze po nejkratší cestě. Jediná volitelná věc, vedle měst samotných, je, zda využije i námořní dopravu, či se bez ní zcela obejde.

Hráč vybere město, ve kterém má obchodní stanici a které nabízí surovinu, kterou poptává vybrané koncové město. Poté zkontroluje nejkratší trasu a odevzdá příslušné karty přepravy. Přepravovanou surovinu vrátí do společné zásoby a na koncové město přidá svou obchodní stanici. Následně za každou zahranou kartu přepravy posune příslušnou figurku auta, vlaku či lodi po stupnici rozvoje. Z ní získává nové karty přepravy, karty měst pro zisk odměn pouze pro sebe a karty úkolů.
Pokud hráč obsadil druhé volné políčko pro umístění stanice na městě, povýší ho a destičku první úrovně otočí na stranu s úrovní druhou. Při dalším povýšení na úroveň třetí je destička odstraněna a město obchodu uzavřeno. Hráč přepravuje zboží tak dlouho, až svými ukazateli na stupnici rozvoje přejde z horizontální části na tu vertikální, kde již získává body. Kdo za rozvoj a karty úkolů získá nejvíce bodů, stává se vrchním kapitalistou.




Zhodnocení hry
Přestože tu najdeme jen jednu akci, pravidla čítají třicet stran několika variant hry s mnoha obrazovými příklady. V češtině jsme se dočkali základní kickstarter verze hry bez fialových dřevěných komponent pátého hráče, naštěstí nechybí deska pátého hráče s unikátní frakcí. Rozjet hru vám zabere hodinu až dvě – je potřeba se probrat drobným písmem a mnoha obrázky, stejně jakožto i vyloupat karton. A jelikož duelová varianta obnáší Špeditéra ze sólo hry či ovládání dvou hráčských barev, není Dopravní impérium jako novinka vhodná pro rychlohraní v malém počtu hráčů.
K jinak srozumitelným pravidlům mám výtku k následujícímu. V pravidlech chybí jasně řečeno, co se děje v případě, pokud hráč je nucen přeskočit tah pro nedostatek vhodných karet přepravy. Umisťuje stanici později? Nebo ihned? Či snad vůbec? V anglických to nechybí. Ona ostatně tato pasáž v češtině došla přepisu, nejen překladu. A zmatení a nejistota, jak postupovat, jsou na světě.

Co do zábavnosti, právě ve třech či čtyřech hráčích vynikne relativní hloubka hry o jedné akci, kdy si hráči navzájem vybírají zdroje (spotřebovávají kostičky nabídky či prostor poptávky). Je třeba dbát na to, aby hráči nedošly karty, mít vhodné karty pro měnící se situaci na mapě z hlediska zdrojů a to vše zkombinovat s bonusy ze stupnice rozvoje.
Podíváme-li se na solitérní mód, Špeditér je trochu náročnější na přidaná pravidla. Nicméně na základě svého balíčku automy i on přepravuje zboží a buduje obchodní stanice. V závěru hry boduje jako živí hráči, výjimkou je dvojnásobný zisk bodů za splněné úkoly.
Dopravní impérium mi přijde množstvím podnětů i obsáhlosti pravidel rozhodně těžší než Mini Express, přestože se jedná o srovnatelně velkou hru co do své náplně. Přesto je to další zajímavý titul do portfolia BoardBros, který nabízí poměrně lehká pravidla, variabilitu hraní, rychlé nalodění nováčka a dle počtu hráčů a jejich zkušenosti partii do dvou hodin. Dopravní impérium lze doporučit každému od deseti let, ať již mladým, tak starým, s řidičákem i bez řidičáku. Tak šup, nakládat!

Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti BoardBros.

Hru můžete zakoupit přímo zde.