Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě

Divukraj – Mlžný les

Vítejte v Mlžném lese.

Když se u nás objeví nové rozšíření k Divukraji, v redakci se skoro až bojíme otevřít krabici. Ne snad kvůli nějakému zakletému netopýrovi (i když kdo ví, co se v tom lese všechno schovává), ale protože víme, že nás opět čeká minimálně půl dne ve společnosti rozkošných zvířecích obyvatel, z krabice přetékajících komponentů a jemně spletitých pravidel.

Rozšíření Mlžný les přináší v české lokalizaci opět vydavatelství REXhry, které s láskou a precizností opečovává celou tuhle lesní ságu už od začátku. A my za to děkujeme – protože tady nejde jen o další krabici na polici, ale o nové dobrodružství v pralese plném švitořících veverek a tajuplných bytostí.

Divukraj a rozšíření, co stojí za to

Základní Divukraj si získal hráče napříč herním spektrem – od rodin po herní matadory, kteří běžně pokládají jen těžkotonážní eurohry. Tahle zvířátková engine-building hra totiž mistrně balancuje přístupnost s taktickou hloubkou, a její pohádkové ilustrace z pera Andrew Bosleyho jí dávají kouzlo, které se těžko popisuje slovy – to se musí zažít.

Co je skvělé – každé další rozšíření není jen přídavek k základní hře, ale i k předchozím rozšířením. Jinými slovy, pokud máte rádi komplexní a bohaté partie, Divukraj je jedna z mála her, která tohle zvládá konzistentně a s přehledem. A právě tady přichází Mlžný les.

Sólo i ve dvou, znovu a jinak

Rozšíření Mlžný les není jen další balík karet, ale skládanka modulů, které si můžete přimíchat podle chuti. Ať už hrajete základ, nebo máte celou sbírku rozšíření, jednotlivé prvky Mlžného lesa do systému krásně zapadají. A co je ještě lepší – některé moduly nejsou jen nové, ale zároveň vylepšují nebo propojují předchozí rozšíření. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Čtvero ročních období

V modulu Čtvero ročních období najdete osm nových karet farem, které plně nahrazují ty ze základní hry. Karty mají často na výběr ze dvou různých efektů. Jde o výborné drobné vylepšení, které nezatěžuje novými pravidly, ale přidává nové možnosti rozhodování.

Křovín Chvůstek

Křovín Chvůstek, zakladatel Divukraje, se v Mlžném lese vrací v podobě pěti silných karet, které se zamíchají do balíčku. Jsou určeny spíše zkušeným hráčům – nabízejí totiž nové možnosti, jak kombinovat stavby a tvory podle barev umožňujících jejich bezplatné vykládání. Modul je malý, ale výrazný – mechanicky chytrý a tematický.

Legendární karty

Přinášejí do hry silnější verze známých karet, které nahrazují konkrétní stavby a tvory. Hráč si může vybrat – buď kartu vyloží „běžně“, tedy za ní musí zaplatit odpovídající suroviny, nebo obětuje existující kartu uvedenou na červeném praporu legendární karty, tím legendární zahraje zdarma.

Mechanicky výborné, ale určitě až pro ty, co už mají Divukraj trochu v malíčku. A pozor – v sólo režimu s Břitvou tyhle karty zvyšují jeho efektivitu – každá vyložená legenda mu dává +3 body a možnost vyložit dvě nové karty namísto jedné. Tomu říkám pěkné házení klacků pod nohy. A ano slyšíte správně, tohle sólo můžete hrát s předchozím sólo rozšířením!

Schopnosti pomocníků

Když si říkáš, že už v Divukraji znáš každé políčko a každou taktiku, přijde tohle. Pomocníci dostanou asymetrickou schopnost, kterou si hráč vybere na začátku hry. Tohle už někteří známe z rozšíření Zvonkobraní.

Některé schopnosti jsou silnější, jiné jemnější, ale všechny mají potenciál otočit přístup k partii. Líbí se mi, že tyto schopnosti nekomplikují pravidla, ale přitom velmi silně formují styl hry. A dají se používat i bez dalších modulů. Jde o naše nejoblíbenější „minirozšíření“, kdy si střídáme jednotlivé figurky a zkoušíme odlišné strategie, které nás vezmou k vítězství v závislosti na asymetrické schopnosti našeho zvířátka.

Pokud nejste fanoušci sólo či kooperativního hraní, tak vás možná budou svrbět ruce, že i tak toto rozšíření potřebujete, právě kvůli těmto asymetrickým schopnostem a figurkám zvířátek – prasátka, lasičky, motýlci, ale i záludní pavoučci. Pro kompletisty jako já bych řekla nutnost.

Doupě Soumračnice

Tím hlavním tahákem rozšíření je bez debat Soumračnice – záporácká pavoučice, která funguje jako plnohodnotný soupeř v sólové nebo kooperativní hře ve dvou. Má vlastní desky, balíček akcí a pravidla, a oproti dřívějšímu rozšíření Břitva působí mnohem komplexněji a uvěřitelněji. Nejde jen o jednoduché bodování – Soumračnice se opravdu chová jako protivník, který vám kříží plány, zabírá akce a sbírá výhody.

Systém jejích tahů je postavený na akčních kartách, spojených s ročními obdobími, díky čemuž se její chování postupně vyvíjí. Ze začátku se ještě zdá poměrně neškodná, ale jak se posouvá čas, roste i její hrozivost. Obtížnost můžete volit z pěti stupňů, a už střední úroveň dokáže pěkně provětrat i zkušeného hráče. Nejvyšší obtížnost pak vyžaduje nejen dobré plánování, ale i dávku štěstí – Soumračnice je neúprosná a umí překvapit. Já osobně se dokázala vypořádat se střední náročností, u těch vyšších. No co si budem, roznesla mě na kopytech.

Co dává hře šťávu, jsou volitelné moduly chování, lstí a plánů, které její fungování ještě více personalizují. Každá partie tak může být trochu jiná – jednou agresivní, jindy mazaná nebo plná pastí. Díky tomu není hraní proti ní jednotvárné a zachovává si dlouhodobou znovuhratelnost.

Jen technicky zamrzí jedna věc – text na deskách je dost malý a při horším světle těžko čitelný. Jinak ale funguje Soumračnice jako výborný nástroj pro každého, kdo si chce zahrát Divukraj bez spoluhráčů, nebo v tandemu proti společné hrozbě. Je to propracovaný záporák, který dává hře nový rozměr – a ne, vážně to není jen „pavouk s kostkou“.

Celkový dojem

Přestože je Divukraj stálicí herní scény a většina z nás ho má v srdci i na poličce už roky, Mlžný les je rozšíření, které mimo sólo a kooperativní režim příliš nového nepřináší. Pokud nehrajete sami nebo jen ve dvou, pravděpodobně vám budou stačit dřívější rozšíření. A když vezmeme v úvahu i poměr cena/výkon, zůstává po otevření krabice trochu hořká pachuť. Na druhou stranu se musí uznat, že produkční zpracování je naprosto špičkové, překlad od REXher tradičně výborný a celé rozšíření vizuálně zapadá do světa, který si zamilovalo tolik hráčů. Tohle je hra, která stále dokáže okouzlit, i když herně tentokrát cílí jen na specifickou skupinu.

Jak už jsem zmiňovala v několika předešlých recenzích – nejsem sólo hráč. A i když bych ráda napsala, že jsem se musela přemáhat, abych si zahrála, pravda je, že jsem se s chutí zavřela v obýváku, zabrala celý stůl a dala si soukromý večer s pavoučicí. Jenže… Pořád to není ono. Sólo hraní mě prostě nenadchlo. Raději si počkám pár dní a zahraju si Divukraj s partou přátel – ten smích, to soupeření, to sdílení zkrátka u stolu s jedním hráčem chybí.

Objektivně musím uznat, že sólo funguje velmi dobře – ačkoli nemám moc s čím porovnávat, Soumračnice je výzva, kterou není snadné přemoci. Pro sólo hráče je tohle rozšíření skoro povinnost, a dokonce bych řekla, že předčí i Břitvu v rozsahu i promyšlenosti. Ale jestli se bude líbit i hráčům, kteří preferují klasickou kompetitivní partii? Upřímně váhám. To, co Mlžný les nabízí, není málo pro sběratele, ale je málo pro běžného hráče.

Shrnutí

Mlžný les je rozšíření, které nerozšiřuje Divukraj do šířky, ale do hloubky. Všechny moduly (snad kromě legend) jsou vzájemně kompatibilní, elegantně propojují nové mechaniky se starými a podporují sólo i kooperativní hraní, které si fanoušci Břitvy žádali. Pro začátečníky to nebude, ale pokud máte základní hru rádi a už vám párkrát „zvířátka ztratila lesk“, nebo vás odmítli spoluhráči, tak tady jistě najdete cestu do Divukraje.

Divukraj – Mlžný les získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: