
Břink! – V katakombách
Podstatně vylepšený reprint Břinku!
Mezi deskohráči jen těžko budete hledat někoho, kdo nehrál Břink!, nebo o něm alespoň neslyšel. Původní Břink! vyšel již v roce 2016 a představil nám velice jednoduchý ale příjemný deck-building, který si vzal na pomoc pohyb po herním plánu a prozkoumávání podzemí hradu. Hra byla, a myslím si, že stále je, velice oblíbená, a díky tomu následoval Břink! – Ve vesmíru. Hráčtější sci-fi verze s modulárním herním plánem, která má za mě lepší atmosféru, více vtipu a easter eggů. No a nyní tu máme do třetice všeho dobrého Břink! V katakombách, za jehož lokalizací opět stojí brněnské vydavatelství REXhry. Dalo by se říct, že kombinuje oba předešlé díly, ale také to, že se jedná o druhou edici či reprint dílu prvního. Zdá se to být nejasné, ale pokusím se to objasnit v následujících řádcích.

Obsah krabice a jeho kvalita
Musím říct, že u hry, která stojí půl druhého tisíce bych čekal opravdu více obsahu. Jde o karetní hru s mega krabicí, takže o to víc působí vnitřek prázdně. V útrobách krabice najdeme například necelých dvě stě karet standardního rozměru 63,5×88 mm, kartonové desky tvořící herní plán, ikonický látkový pytlík s výšivkou, dřevěné kostičky, figurky a přehršle všech možných žetonů. Té drobotiny je tolik, že mě o to víc štve, že v krabici není plastový insert jako v předešlých iteracích. Na druhou stranu s tříděním žetonů by stejně nepomohl. Vše je ale kvalitně zpracované a lahodí oku. No a pokud máte rádi deset let staré ilustrace, budou se vám líbit i karty – stejně jako mně.

Jak se to hraje
Nyní bychom se společně podívali na hlavní herní principy, které má na svědomí designér Paul Dennen. Pravidla jsou takřka stejná jako v předešlých Břincích!, ale pár drobných změn tu přeci jen je a týkají se především modulárního plánu. Věřím, že většina hráčů Břink! zná, ale jistě se najdou i tací, kteří hru neznají. Pro ně si dovolím takové malé zasvěcení.
Hráč na tahu zahraje všechny karty na ruce a následně je vyhodnotí. Jinak řečeno, bude utrácet zdroje na nich uvedené. Jde o pohyb, boj a prostředky pro nákup dalších karet. Díky nim hráč nakupuje nové karty pro vylepšení decku, pohybuje se po mapě a likviduje nepřátele.
Vše za účelem najít co nejdražší artefakt a co nejdříve zmizet z katakomb, než ho získá kostěný drak. Aby to nebylo tak jednoduché, některá políčka nejsou snadno dostupná a hráči navíc na své cestě zakopávají. To vydává Břink!, což symbolizují dřevěné kostičky. Za každé takové klopýtnutí se umístí jedna z kostiček do společné zásoby. Z ní se během dračího útoku vytáhne několik kostiček, které představují zranění hráčů.

Vtip je ale i v tom, že ve společné zásobě jsou také neutrální kostičky. Tudíž existuje šance, že hráč zraněn nebude – ale jen do určité doby. Čím déle jsou hráči v podzemí, tím více drak tahá kostek, tím rychleji ubývají neutrální kostičky, stejně jako životy hráčů. Může tak přijít nečekaně rychlý konec, a hráči proto musí skutečně pushnout svůj luck. Nejde tedy ani tak o prohledávání podzemí jako o závod s neznámým časem.
No a Břink! – V katakombách k tomu všemu přidává modulární herní plán, paklíče, díky kterým se dá procházet zamčenými chodbami a otevírat truhly s poklady a pár dalších velice příjemných drobností.

Plusy
Břink! – V katakombách by možná mohl rozdělit hráče na dva tábory. Ten první by hru označil jako upravený reprint známé a osvědčené hry. Ten druhý za další a novou hru ze série Břink! Já rozhodně patřím do prvního tábora a musím říct, že se jedná o velice povedený reprint. Břink! – V katakombách je za mě prostě lepší než původní verze a to hned z několika důvodů.
Díky modulárnímu plánu je vše ještě více napínavé. Nejenže budete muset na každou partii vymyslet trochu jinou taktiku a cestu, ale také nebudete tušit, kdy se objeví artefakt. A když se objeví, kdy se ksakru objeví další? Napětí a očekávání z hledání v podzemí na mě z toho jenom sálá! Skvěle vystavený prvek pro ještě lepší atmosféru u herního stolu.
Příprava je podstatně rychlejší a karty podle mě více břinkají. Někdo by možná namítl, že některé ilustrace se nezměnily a že by karty celkově zasloužily novější vzezření. Mě se to tak ale líbí a jsem rád, že si hra udržela svůj osobitý vzhled. Podtrženo, sečteno – lepší hratelnost i znovuhratelnost, lepší atmosféra, více vítané náhody a napětí.

Mínusy
Chybějící insert. Alespoň ten platový rozdělovník jako v předešlých krabicích Břink! Takhle je ta krabice nesmyslně velká a prostě to nevypadá dobře. Možná se ale počítalo s tím, že díky tak velkému množství drobných komponent si hráči stejně pořídí kvalitní insert. Těžko říct, ale vadí mi to.
Také si nejsem jistý tím, že všem hráčům bude vyhovovat náhlý a nečekaný konec hry. Představte si, že si hodinu budujete svůj deck, máte vše připravené pro vítězství a nakonec umřete v podzemí bez jediného bodu jen proto, že nebudete mít štěstí na karty. Navíc mám takový pocit, že za své nemalé peníze nedostanete moc herního materiálu. I když zážitek z hraní za to myslím stojí.
Hodnocení
I přes drobné nedostatky je Břink! – V katakombách skvělou hrou. Staví na velice jednoduchém, dalo by se říci až zastaralém mechanismu deck-buildingu, který ale funguje tak jak má. Připočtěte skvělou atmosféru, kvalitní komponenty a modulární herní plán a máme tu skvělou hru pro rodinné hraní. V některých případech snad i párty hraní. Někomu by mohl vadit velký vliv náhody, nebo zaříznutí jiným hráčem, který uteče s artefaktem moc brzy. Ovšem nepředpokládám, že hráči takového toho euroražení, by vyhledávali hry jako je Břink! – V katakombách. Za mě velice příjemná záležitost a už se moc těším na chystané rozšíření Adventuring party.
Břink! – V katakombách získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Hru můžete zakoupit přímo zde.