
Banánový přístav
Vzhůru do Puerto Banana pro pár (tun) banánů!
Jakožto majitel zaoceánské nákladní lodi budete v banánovém přístavu dražit, kdo by to byl řekl … jahody. Jahody samozřejmě ne, ale krásné žluťoučké banány. Dokonce kontejnery plné banánů. Od dob Mimoňů je po nich totiž velká poptávka.
Každý hráč dostane mazací fix a popisovatelnou oboustrannou destičku banánové lodi. Spolu s tím do začátku „obdrží deset banánů“, toto číslo si zapíše do spodní části své lodi.
Potom dochází k vykládce kontejneru až po okraj naplněného lahodnými banány. Na kartičku kontejneru se napíše číslo odpovídající nejvyššímu počtu banánů jakéhokoliv hráče. V prvním kole to tedy bude vždy číslo 10.

A teď ta zajímavá část. Každý hráč si na svoji kartičku lodi napíše tajně nabídku, za kterou by onen kontejner pořídil. Číslo může být libovolné od nuly až po milion … miliardu. Nabídce se meze nekladou, ale doporučuji volit s rozvahou. Protože jakmile skončí fáze tajné nabídky, tak dochází k jejich zveřejnění. Hráč s nejvyšší nabídkou samozřejmě vyhrává toto kolo a připočítá si do svého nákladního prostoru množství takto získaných banánů z kontejneru. Ale. Následně musí zaplatit provizi hráči s druhou nejvyšší nabídkou, která činí rozdíl mezi jejich dvěma nabídkami. Což může být 1, ale také 999 999. Takže nabízejte hodně, ale ne zase až tak moc… anebo počkat až soupeř přepálí nabídku a v klidu shrábnout vysokou provizi. „Dá málo? Dá hodně? Mám se stáhnout?“.
Hráči na ostatních pozicích jenom smutně smažou svoji nabídku a počkají si na další naditý kontejner, aby se pokusili si jej urvat pro sebe.
Čerstvě pětiletá dcerka mi pomáhala s nabídkou. Zveřejněná nabídka všech hráčů.
Jakmile jsou vyplacené provize, tak se nabídka na kontejneru obnoví, aby opět korespondovala s největším číslem na některé z hráčských lodí. A může začít další kolo tajných nabídek. Hra končí v momentně, kdy někdo dosáhne zisku minimálně 200 banánů na své lodi.
Pravidlově hra není těžká. Je dobré trochu umět číst v lidech, předvídat jejich kroky. Anebo jako babička pokoutně „kopnout“ moji dcerku pod stolem, aby ji dala signál, ať nabídne velice málo, aby mě „vyždímaly“. Což je samozřejmě nefér a nemělo by se – teď si představte usměvavý smajlík. Ale je to jenom hra a vlastně i život. Navíc se to obrátilo proti nim, protože dcerka, na rozdíl ode mě, signál nezachytila. Takže, kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe a s banánem v ruce.
Tato rychlá kompetitivní hra pro 2 – 6 hráčů je z dílny Blue Orange, a do ČR hru přineslo v češtině společnost Asmodee. Autorem je Mads Emil Christensen a ilustrací se chopil Simon Douchy (Taco, kočka…, Čáryfuč, Houbařův ráj..).
Hodnocení
Pozitiva
- rychlá hra, kterou pochopí i menší děti (vyzkoušeno 8,5 let) a odehrané máte do patnácti minut (dvaceti, když se někdo neumí rozhoupat a kalkuluje nad každou nabídkou).
- bytelná krabička na magnetické zapínání, která toho hodně vydrží, vhodná na cesty. Mohla by být klidně trochu menší vzhledem k obsahu. Na druhou stranu toho můžete využít a přibalit si k tomu něco dalšího.
- navíc rozložená hra nezabere tolik místa a můžete hrát i v autobuse s kamarády na sedačkách před vámi nebo na druhém konci dopravního prostředku, dokonce i na druhé straně zeměkoule. A jelikož i ty kartonové kartičky něco vydrží, tak zvládnou i přírodu či pláž. Ale voděodolné nejsou. Takže jako hodinky – pár kapek snesou, ale raději bych se s tím nepotápěla.
- počítání – trénink sčítání/odčítání pro větší děti, rodiče i prarodiče, aby jim nezlenivěly mozkové buňky.
Negativa
- počítání – kupodivu i tady. Ne vždy je nálada a chuť všechno počítat – kalkulačka to jistí. Zejména když byste chtěli hrát s menšími dětmi, které to po pravidlové stránce zvládnou, ale matika ještě pokulhává.
- i když je hra určena od dvou hráčů, tak zde platí pravidlo – čím více, tím lépe.
Závěr
Banánový přístav je svižná oddechová hra (a když se rozhodnete pro kalkulačku, tak zvládnete i v polospánku nad ránem), kterou mohou hrát děti i dospělí a to doma či na výletě. A pokud to bude číst i nějaká paní učitelka, tak se hodí svou hravou formou i na procvičování sčítání/odčítání dvouciferných čísel (občas i trojciferných). Nemáte zač, jenom to na mě prosím neříkejte.
Banánový přístav získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Asmodee

Hru můžete zakoupit přímo zde.