Zóna: Tajemství Černobylu

Do redakce nám dorazila dychtivě očekávaná novinka z dílny Rebel a ADC BlackFire – hra polských tvůrců Krzysztofa Glosnickiho a Macieje Drewinga s názvem Zóna: Tajemství Černobylu. V až 180-minutových partiích se tedy můžeme vypravovat na sběr a lov artefaktů do zakázané arey kolem titulního jaderného reaktoru, a to v jednom až čtyřech účastnících. Co na nás vykouklo po otevření krabice?

Krabice hry s titulním obrázkem

Design

Předně, po grafické stránce už krabice slibuje pastvu pro oči všech post-apo fanoušků. A během přehrabování se v komponentech musíme uznat, že nebudete zklamáni. Vše je na pohled působivé a věrné žánru i prostředí. Mou trochu nevděčnou rolí je popsat a vyzkoušet hru založenou na počítačové hře, jež jsem nikdy neviděl a nehrál, ale nevidím to jako až tak velkou překážku; jistě nebudu mezi hráči jediný a jsem oproštěn od srovnávání s předlohou, které by jen odvádělo pozornost od samotné deskové hry.

Pravidla hry

Pravidla jsou na první prolistování přehledná, plná doplňujících ilustrací a logicky strukturovaná. Samozřejmostí je i jejich grafické zpracování do složky (“přísně tajné”) odpovídající tématu hry.

Herní plocha

Herní plocha je velká a oboustranná – jedna strana je pro 1-2 hráče, druhá pro 3-4. Liší se počtem pozic v lokacích a druhem hranic mezi lokacemi. Je na ní místo na různé balíčky karet. Krom této desky s mapou zóny ještě do středu stolu přijde karta tržiště – blešák cetek, vybavení a dalších předmětů, a plastový pořadač na čtyři druhy čtvercových kartonových žetonů hrozeb – po 14 kusech žlutých a zelených mutantů a anomálií. Mezi těmi se některé opakují, jiné jsou unikátní. Opět pěkné kresby na všech žetonech.

Žetony hrozeb s pořadačem
Ostatní (kartonové) žetony

Kartony a žetony

Z kartonových vylamovacích archů dále vycvakáte: žeton prvního hráče (Hlas Zóny), ukazatel úniku s otvorem uprostřed, žeton zvěstí (hodiny), osm obdélníkových žetonů zámků, 12 menších obdélníkových slabostí, 4 reputace (kruhové pentagramy), 40 žetonů rublů (8x v hodnotě 500, 12x 200 a 20x 100), 60 drobných trojúhelníkových žetonů poškození (pozor, hrozí poztrácení vzhledem k drobným rozměrům).

Deska batohu (pro každého z hráčů)
Deska tržiště a krabička s figurkami a kostkami

Dalšími kartonovými komponenty je desítka postav – Lovec, Špeh, Samotář, Vědec, Pašerák, Žoldák, Zmetek, Zlatokopka, Ožrala a Mystik. Ke každé kartě postavy hráč dostane šedou plastovou figurku, kartonovou desku batohu na nasbírané předměty, vybavení a artefakty, kulatý ukazatel únavy (sestrojíte z kartonu a plastu) a 4 karty počátečních předmětů.

Karty postav
Figurky postav a šestiboké kostky

Karty, karty, kartičky

Další předměty jsou v hromádkách karet rozdělených do skupin: 38 karet veteše, 38 karet vybavení, 16 karet tajných vybavení, 17 karet žlutých artefaktů a 17 karet zelených artefaktů. Krom nich najdete ještě 21 karet zvěstí (pro stejnojmennou fázi kola) a 20 karet úniku radiace (ta samozřejmě nemůže chybět).

Kartičky předmětů
Další kartičky: únik radiace a počáteční vybavení

Velké karty obsahují události vázané vždy na jednu určitou lokalitu herní plochy – “veřejně přístupných” a tajných lokací. Těmi z první kategorie jsou zelené (oblast nejdále od reaktoru, tedy relativně bezpečná; 20 karet), žluté (blíže k reaktoru; opět 20 karet) a sarkofágu, tedy lokace, ve které proběhne finále celé partie – nejpostiženější lokace, co se nejen radioaktivity týče (14 karet). Tajné lokace jsou na hracím plánu čtyři, každá má vlastní balíček o 10 kartách – Botanická laboratoř, Radiační observatoř, Podzemní archiv a Vládní bunkr.

Karty událostí standardních lokací
Karty událostí tajných lokací a přehledové karty

Variabilní situace ve hře bude krom schopností hráčů (popsané a určené na jejich kartách postav) určovat též trojice speciálních šestistranných kostek ve žluté barvě. Místo klasických hodnot nesou znaky: 2x plus, 2x mínus, jednou prázdná strana a jednou znak A v designu odpovídajícímu názvu a logu hry.

Rozložení, balení, přenos

V krabici najdete insert, který spolu s pořadačem na žetony a krabičkou na figurky udržuje rozložení jednotlivých komponent příjemně přehledné, což oceníte i při cestách. Jen myslete na zagumičkování a zasáčkování žetonů a kartiček.

Komponenty v krabici s využitím původního insertu

Toliko k unboxingu. Doufám, že jste se pokochali obrázky podobně jako my při přehrabování jednotlivých dílků. My se jdeme pustit do zakázané zóny a budeme věřit, že hra bude stejně toxická, jak vypadá a jak by se dalo očekávat od černobylské Zóny. O zážitky a poznatky se s Vámi samozřejmě brzy podělíme zde, takže nezapomeňte číst a vracet se k nám.

Scénický obrázek z pravidel

Poznámka “pod čarou”

Závěrem dvě poznámky od vydavatele a překladatele: (1) nekonzistentnost v herním materiálu je u lokace s názvem “Kamenolom”, na niž je na jiných kartách odkazováno jako na “lom”; (2) na tzv. lama kartě, tedy referenční kartě pro každého z hráčů, jež popisuje fáze kola a další detaily hry, se nedopatřením a tiskovou chybou stalo, že obě strany karty obsahují stejné informace; správná karta vypadá takto (uvidíme, jak se vydavatel postaví k této chybce, prozatím si můžete správnou kartu doma vytisknout):

Opravená přehledová karta

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tags:

One Reply to “Zóna: Tajemství Černobylu”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: