Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Zombie Teenz Evoluce

Děti povyrostly…ale se zombíky bojují i nadále

Hra ne náhodou odkazuje již svým názvem na dřívější hru Zombie Kidz Evoluce. Jedná se o pokračovatele od stejného tvůrce (Annick Lobet). Hlavní myšlenka i způsob vývoje hry totiž navazují na předchůdce. Herní mechanismy jsou upravené, samotná náplň herních partií je změněna natolik, aby si i vlastníci původní hry tu novou zakoupili a plně vychutnali. Co však zůstává, je to, že se jedná o kooperativní hru i pro školní děti, obzvláště pro ty, jež jsou obeznámeny s „existencí“ nemrtvých. Nebojte, ilustrace jsou opět velice decentní a barevné.

Dětem už je škola malá

Tentokrát už se zombie pohybují po celém městě. Ze stok a kanálů vylézají a jsou jich celé hordy. Na jednostranném herním plánu je část města s pěticí budov – školou uprostřed a policejní stanicí, nemocnicí, hernou a bistrem v jednotlivých rozích. Tentokrát bude Vaším úkolem posbírat bedny se zásobami surovin, které jsou nutné k vytvoření léku na zombie nemoc a tím navrácení všech infikovaných zpět mezi živé.

Ponechme stranou legrační fakt, že zmíněný lék získáte kombinací čtyř ingrediencí: léků, kečupu, popcornu a koblih. Jednotlivé suroviny musíte však nejdříve posbírat z jednotlivých budov a dopravit do školy, která zůstává Vaší centrálou. A to vše musíte stihnout, než se zombíci dostanou do všech budov a zaberou je. Dalším legračním faktem budiž, že po zabrání budovy vytvoří nemrtví trampolínu, díky níž se rychleji pohybují mezi budovami.

Do začátku opět máte čtveřici postav a stejný počet soupeřů. Vaše možnosti zůstávají podobné – zneškodnit hordu ve Vaší lokaci, přesunout se na sousední pozici anebo přesun krabice se surovinami. V takovém případě musí být na výchozím i cílovém poli jeden z hráčů, aby si krabici mohli předat. Pohyb soupeřů opět určuje primárně hod kostkou. Novým elementem jsou karty událostí, jež jsou Vám ordinovány opět hodem kostky.

Nejen děti, ale i zombie se vyvíjejí

Díky slovu „Evoluce“ v názvu již asi dokážete odhadnout, že i tentokrát se bude hra s dalšími odehráními vyvíjet. Čeká na Vás celkem 14 obálek, jichž můžete dosáhnout odehráním dostatečného množství partií a splněním misí, jež najdete v pravidlech.

Tyto obálky jsou často značně nadité. Těšit se můžete na výhody, pomocníky a schopnosti pro své hrdiny, stejně tak zbraně a triky pro zombíky. Množství herního materiálu ukrytého v obálkách je výrazně vyšší, než bylo u první hry, takže na Vás čekají značně různorodé výzvy.

Boj s hordami se může zdát nekonečný

Chytře vymyšlené je postupné uvolňování nových misí, stejně jako dodatečných pravidel, zároveň s odtajňováním komponentů. Někteří noví pomocníci/postavy mají podmínku, tzv. výzvu, jež musí být splněna, aby mohla být nová postava nasazena do normální hry. Jedinou stinnou stránkou jsou ne vždy jednoznačně dotažená pravidla, takže v dodatečných pravidlech najdete pár nejasností, které můžete buď rozhodnout dle svého přesvědčení, nebo hledat na internetu.

Krom množství herního materiálu, jímž se hra dostává vysoko na stupnici „legacy“ deskových her a jenž je více než bohatý, se tentokrát můžete více vžít i do rolí, a to díky komiksu, jehož prvních pár políček je na začátku pravidel a další přijdou postupně v obálkách. Tím asi nic neprozrazuji, protože to každého napadne, když uvidí jednotlivá volná políčka. Každopádně tato jednoduchá příběhová osa je příjemným zpestřením celého herního zážitku, tím spíše, že dokumentuje a „odůvodňuje“ příchod nových komponent a pravidel. Zároveň se jedná o návrat ke kořenům, zpět ke komiksovému žánru, z něhož námět hry vychází.

Nesmrtelní nemrtví

Pokud vlastníte obě hry, tedy nejen Zombie Teenz Evoluce, ale i Zombie Kidz Evoluce, otevírá se Vám ještě jedno další dobrodružství. Na stránkách vydavatele, Scorpion Masqué, najdete způsob, jak obě hry zkombinovat.

Čekají na Vás prozatím čtyři výzvy, v nichž budete využívat komponenty jedné z her v té druhé. Podmínkou pro každou část této netradiční kampaně je uvedena v pravidlech dané varianty – je to vždy povinnost mít již otevřené obálky určitých čísel z jedné a druhé hry.

Podle grafiky na webové stránce je navíc jisté, že ještě v tomto měsíci přibude další výzva a ani ta nebude poslední. Zábava na dlouhé večery je tedy zajištěna i po odehrání všech kol a otevření všech obálek.

Každá výhra se počítá

Zombie Teenz Evoluce je legacy hra jak pro děti, tak i pro dospělé. Je celkem návyková, jakmile ji vyzkoušíte, jen tak se neohraje díky množství dodatečného materiálu a mechanismů, jež Vám budou postupně dávkovány. Jedná se o hru s jednoduchými pravidly, pěknou ilustrací a doprovodným příběhem.

Vychází z předchozí hry, ale rozhodně ji předčila a přerostla vším, co přináší a nabízí. Tudíž i vlastníky předchozí hry novinka zaujme. A fakt, který není dostatečně řečený předem a který může Vaše rozhodování urychlit, je, že kombinací obou her získáte zcela nové herní možnosti a zážitky, což je nemalá odměna pro nadšence hry.

Stejně jako u původní hry platí, že ač je určena pro děti, není zombie žánr nijak prominentní. Kresby jsou nenásilné, obalené pestrými barvami, takže zombie nepůsobí nikterak strašidelně. Pravidla hry dokáží pochopit a následovat už i pětileté děti, pro něž může jít o první setkání s nemrtvými, ale není, čeho se bát. Snad jen možnosti komplexu alfa-hráče, jenž bude diktovat herní kroky méně zkušeným hráčům. To už je však pouze na Vás, takový nedostatek eliminovat. To je ostatně riziko snad všech kooperativních her.

Zombie Teenz Evoluce získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: