Znáte deskovkářský slang?

Slyšeli jste někdy výrazy jako: pásnout, otvírák, nerd, pančbórd? Pokud se již nějakou dobu pohybujete světem deskových her, tak už jste se s nimi určitě setkali. Ale rozuměli jste jim? Věděli jste o čem je řeč? Pokud ne, tak právě na vás mysleli v jednom rodinném deskovkářství s názvem 4 Kavky. Tam si totiž dali opravdu záležet, když sestavovali slovník s deskoherním slangem.

Prvně se však podívejme kdo za tímto deskovkářstvím stojí. 4 Kavky, to je jmenovitě Alice, Martin a jejich děti Bertička a Jáchym. No a jsou Kavkovi, takže přesně o nich název vypovídá. Mají rádi deskové hry a kromě toho, že je hrají, tak vydávají hry vlastní i jiných českých autorů. A jak sami tvrdí, jsou také experty na lehčí hry pro rodiny s dětmi ve věku 8+. Takže pokud byste chtěli poradit, neváhejte se na ně obrátit.

A teď zpět ke slovníku, který dává dohromady právě Alice. Neobsahuje jen slang, ale je to taková ucelená sbírka všech možných herních výrazů, na které při hraní můžete narazit a pravděpodobně některým ani nemusíte rozumět. Já jsem třeba díky tomu zjistila, že můj muž je typický Ápéčkář, aneb analyticko-paralytický typ. Tedy hráč, který hraje tak pomalu, že ho ostatní popohánějí. Ještě se snad nestalo, že bych ho u nějaké hry nemusela popohánět, ať to tolik nezdržuje.

Malá ukázka ze slovníku:

  • Debilkarta / lamakarta / čítšít / cheatsheet – nápovědní kartička s přehledem akcí, ikon apod., nebo váš pomocný napsaný návod, kde jste si vypsali to hlavní z návodu, líp se vám s tím pak hraje
  • Deskobližní – člověk, který taky rád hraje deskovky
  • Držák karet – hráč kooperativní hry, který pouze dělá, co je mu řečeno, sám není aktivní
  • Shelfie – chlubivá fotka police plné deskovek, deskovkářova polička slávy
  • Nerd – velmi inteligentní hráč velmi složitých her, ale mající nedostatek sociálních dovedností (hezky česky mimoň); z angl.
  • Karakmatka – matka, co furt chce hrát Karak. Matka, co furt musí hrát Karak, i když nechce, mezi zkušenými hráči je to velice hanlivé pojmenování žen srovnatelné třeba s “vykojený mozek”

Za naší redakci si troufám říct, že jde o komplexní a zřejmě i nejlepší slovník, který je aktuálně k dispozici. V květnu 2022 obsahoval více než 230 výrazů a tento počet se bude dále navyšovat. Pokud byste si tento slovník rádi prošli, tak neváhejte navštívit web www.4kavky.cz kde je k dispozici v celé své kráse. A zároveň jestli máte tipy na další výrazy, které by si ve slovníku zasloužily své čestné místo, tak se o ně určitě neváhejte podělit.

Kromě slovníku se v redakci také budeme naplno věnovat i některým hrám z tohoto vydavatelství, které se nám dostaly na deskoherní stůl, takže se již brzy můžete těšit na naše dojmy z her např. Turboprší, Gorily a další.

A jedna otázka závěrem. Kdo je právě u vás Alfa?

Alfa hráč – hráč kooperativních her, který se rozhodne rozhodovat o všech krocích a akcích ostatních, protože vidí nebo si myslí, že vidí, jak se to má hrát. Z ostatních dělá držáky karet. Existují tři základní způsoby, jak tomu předejít:

  1. neúplná informace (některé karty jsou známé jen některým hráčům, a když nikdo neví všechno, nemůže nikdo řídit celý děj – Hanabi, Odysea)
  2. hrát tzv. realtime hry (tlak na hráče zajistí, že dělat alfu nikdo nestíhá – Escape, Fuse)
  3. nebo se prostě lidsky domluvit (a to někdy může být problém)
Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: