Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Zlatá řeka bez řeky

Máte rádi western, zlato či dynamit? Pak se vám jistě zalíbí nově lokalizovaná hra Zlatá řeka. Tu původně vydalo francouzské Lumberjacks Studio jako předělávku hry Boomtown, a stojí za ní Bruno a Bruno. Tedy Bruno Cathala (Cyclades, Abyss, Kingdomino) a Bruno Faidutti (Citadels, Diamant, Mission: Red Planet). O českou lokalizaci se postaralo vydavatelství Loris Games. Zlato můžete těžit od osmi let v partě dvou až pěti zlatokopů. Partie této dražby karet zabere zhruba půlhodinku.

A jak se rýžuje ve Zlaté řece? Vzhledem k tomu, že zlato se doluje z dolů a ne rýžuje z řeky, tak nijak. Herní kolo se skládá z pěti fází. Nejprve je třeba vyložit karty, které se budou dražit. Vyloží se jich právě o jednu víc, než kolik je hráčů. Druhou fází je právě ona stěžejní dražba karet z nabídky. Hráči se postupně dorovnávají a přehazují zlatými nugety, za účelem zisku prvenství ve výběru karty. Třetí fáze je zaplacení aukční ceny. Zde přichází zajímavá mechanika, jelikož se neplatí do společného banku, ale sousedním hráčům. Vítěz dá celou sumu sousedovi po pravici. Ten si z ní nechá polovinu a zbytek pošle sousedovi po pravici. Tak se pokračuje do té doby, dokud je co předávat. Předposlední, tedy čtvrtou fází, je výběr libovolné karty. Nedraží se tedy konkrétní karta, ale právo prvního výběru. Poslední fází je těžba v dole. Vítěz aukce hodí těmi podivnými kostkami a pokud se součet hozených hodnot rovná číslu v levém horním rohu karty, získá obnos zlata uvedený nad vjezdem do dolu.

Konec partie nastane v okamžik, kdy není v zásobě dostatek karet pro zahájení nového kola. Následně si hráči spočítají své vítězné body. Ty dostanou za zlaté nugety, za nugety na kartách a z karet starostů. Hráč s nejvyšším součtem se logicky stává vítězem. Ve Zlaté řece můžeme najít šedesát osm karet velice nezvyklého provedení. Jsou čtvercové, což by nebylo tak divné, ale mají rozměry 60×60, což je hodně nestandardní rozměr. Navíc v balení najdeme dvě podivné kvádrovité házecí kostky a hromádku žetonků nugetů.

Vzhůru dolů do dolu! Ražbě zdar!

Tags:

One Reply to “Zlatá řeka bez řeky”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: