Zaostřeno na zločin: Vražedný autor

Nezachází ta hra příliš daleko?

Úvod

Chystali jste se na večírek k věhlasnému autorovi detektivních bestsellerů Arnoldu Knoxovi, když z ničeho nic zazvoní telefon:

„Haló? Tady Joan Knoxová. Můj manžel zmizel. Jakoby se do země propadl. Zaslechli jsme dva výstřely z pistole! A za hodinu mají dorazit hosté! Pomozte mi prosím. Přijďte co nejrychleji!“

Od roku 2018 Stéphane Anquetil vydal již pár karetních detektivek a díky vydavatelství Blackfire jsme se dočkali již tří z nich. Hru vydalo původně francouzského studio Aurora a ilustracemi příběh obohatila Lucie Dessertine.

O čem je Vražedný autor? Píše se rok 1929 a vy se musíte místo koketování na koktejlové párty vydat po stopě zmizelého autora. Ono stejně nakonec o nic nepůjde a bude to jen další jeho žert, překvapení, šaráda… nebo ne?

Rubová strana úvodní scény.

Pravidla a zhodnocení

Jelikož je to hra o překvapení nemohu moc prozradit. A to mě mrzí. Rád bych se podělil o ilustrace i myšlenky k příběhu. Ta hra je vážně skvělé kapesní dobrodružství. Jednoduchá pravidla vstřebáte během pěti minut a můžete se vydat do terénu. Herní systém se opírá o karty scén a důkazů. Karty scén můžete prozkoumat tak, že je otočíte lícem nahoru a prověříte detail, který scéna nabízí. Karty důkazů mají totožný rub a pouze při vyzvání kartou scény se k nim dostanete. Prohlédnete si líc karty a můžete pátrat dál.

U hry se nenasmějete, ale je to vážně zábava. Stále se něco děje, máte se pořád nad čím rozhodovat. Hra vás přitom nestaví do pozice časového tlaku či slepé uličky, kdy se bez vyluštění jedné karty nedozvíte, na jakou další se pohnout. Nemáte se čeho bát… až na nějaký ten zvrat. Většinou je hra o momentálním postřehu, paměti a základním logickém uvažování, netřeba žádného vzdělání či zkušenosti s klíčováním šifer.

Rub karty důkazu.

Na pátrání máte času, kolik jen budete chtít. Na konci hry vyplníte papírový dotazník a přečtete si řešení. Čím dříve pátrání uzavřete, tím můžete získat více bodů, ale doporučoval bych ke hře přistupovat příběhově. Zkrátka si příběh užít a vše rozplést. To neznamená slepě zobracet všech padesát pět karet. Zkrátka o nic nejde. Nastavte si sami pro sebe limit karet, kterých se nedotknete, anebo jen logicky volte, choďte ze scény na scénu a pouze v případě nouze, kdy vám asi něco uniklo, se vraťte na předchozí scénu otočit kartu, kterou jste ještě neprozkoumali.

Zážitkově se jedná o jednorázovou záležitost. Pak již vše budete vědět a nic vás nepřekvapí. Nicméně ve hře se nic neničí a můžete tak hru poslat dál.

Když budete úspěšní, čeká vás i epilog rozsahem a stylem hodný Hercula Poirota.

Pro mě je Vražedný autor příjemným překvapením a rozhodně se těším na další díly série Zaostřeno na zločin.

Více o této sérii najdete zde a zde.

Zaostřeno na zločin: Vražedný autor získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: