The Witcher: Old World

Zaklínač ze staré školy

Popularita Zaklínače roste strmě vzhůru s každým novým počinem, který toto univerzum obohatí. To, co původně začalo jako povídky polského autora Andrzeje Sapkowského, se rozrostlo v nebývalé „monstrum“. Můžeme je najít v téměř jakékoli podobě – od knih, přes seriály, komiksy, až po videoherní ztvárnění, o které se mimochodem postaralo polské studio CD Projekt RED. A je nutno říci, že právě poslední, třetí díl, s podtitulem Divoký hon, je možné bezesporu označit jako jednu z nejlepších videoher vůbec. I já jsem se v roli Geralta z Rivie vydal hledat malou bělovlasou Ciri a přitom se musel vypořádat s řadou nelehkých rozhodnutí a pomoci nebohým občanům od spousty monster v nelítostných soubojích, za což jsem si pochopitelně nechal zaplatit. A při tom všem se ještě rozhodovat, zda zůstat věrný půvabné Yennefer z Vengerbergu nebo ukojit své touhy s rusovlasou Triss či s jinou svůdnou čarodějkou. Jsem přesvědčen, že autorům této videohry se povedlo dokonale ztvárnit svět, jenž je nehostinný, a i když se chvíli tváří poeticky, třeba v podání pěvce Marigolda, už za chvíli se opět vrátí k vulgaritě, cyničnosti a surovosti. Je asi logické, že nejoblíbenějším je Zaklínač právě ve střední Evropě; možná i díky tomu, že autor čerpal inspiraci ze slovanské mytologie.

Omlouvám se za poněkud rozvláčný úvod tohoto preview, ale vzpomínka na procházky s Klepnou po rozlehlém kraji byla natolik silná, že jsem nemohl odolat utrousit nějaké to slůvko navíc. Nicméně pojďme konečně k meritu věci, tedy k chystané deskové hře, nesoucí v originále název The Witcher: Old World, od polského vydavatelství Go on Board. Aktuálně hra velmi úspěšně zkouší své štěstí v kickstarterové kampani, do jejíhož konce zbývá ještě 6 dní a v současné době titul podpořilo téměř 35 000 lidí s vybranou částkou přesahující 5 000 000 amerických dolarů. To máte nějakých 105 000 000 korun, přičemž k dosažení úspěchu v kampani bylo zapotřebí 250 000 EUR, což se povedlo za neskutečných 19 minut. Za velmi výraznou zmínku ovšem stojí také to, že díky společnosti ADC Blackfire bude možné si tuto hru pořídit plně v češtině, a to nejen na pultech vašich oblíbených obchodů, ale už i nyní v probíhající kickstarterové kampani.

Hru můžete podpořit ve dvou verzích. Standardní edice přijde na 70 EUR a Deluxe edice, která přináší navíc figurky nelítostných monster, na 125 EUR (bez dopravného). Již při letmém pohledu je na figurkách a grafickém zpracování vidět, že v Go on Board využili jako předlohu právě už zmiňovanou videohru od CD Projekt RED. Není ovšem nutné obávat se nějakých soudních sporů, obě společnosti se dohodly na plnohodnotné spolupráci, aby hra pro fanoušky vypadala co nejlépe. Když už jsem u těch cen, společnost ADC Blackfire odhalila i doporučené maloobchodní ceny po vydání hry, takže standardní edici pořídíte za 1 899 Kč a Deluxe verzi bude možné na pultech našich obchodů najít za 3 999 Kč.

Pokud patříte k milovníkům tohoto univerza a přemýšlíte jak by se tato desková hra mohla vyjímat ve vaší sbírce, můžete si vybrat, zda ji podpoříte v kickstarterové kampani nebo si jednoduše počkáte až nám ji pěkně vyleštěnou přinese ADC Blackfire. Mezitím se pojďme společně podívat, co lze od The Witcher: Old World očekávat. Pro začátek zmíním, že titul je určen pro 1 až 5 hrdinů s doporučeným minimálním věkem od 14 let a jedna partie by vám měla zabrat 2 až 3 hodiny. Autorem hry je Lukasz Wožniak, kterého můžete znát třeba z titulů jako: Valhalla, Titans nebo Mercurius.

Příběhově je The Witcher: Old World zasazen do doby před příchodem nelítostného nájemného zabijáka monster Geralta z Rivie na scénu. Je to období, kdy se mladí a neznámí zaklínači vydávali získat čest a slávu pro svou školu. To je také středobodem celé hry, v níž se snažíte získat co nejvíce trofejí slávy pro svou alma mater a tím i vyhrát celou partii. Hlavní hrací plán je ztvárněn jako mapa světa dobře známého všem fanouškům Zaklínače a navštívíme tak známá místa, jako třeba Cintru, Wyzimu, Novigrad nebo Kaer Morhen. A jelikož při objevení nějakého monstra nepůjde jen o jeho zničení a získání odměny, ale také o to, že stejný cíl mají i ostatní zaklínači, můžete se těšit i na střety mezi hráči. No a ve chvílích, kdy není zrovna vypsaná nějaká lákavá odměna, mohou se hráči utkat v kostkovém pokeru.

Z hlediska použitých herních mechanik patří The Witcher: Old World k deckbuildingovým hrám říznutým ameritreshem, což obnáší doprovodný příběh, který vás bude stavět před rozhodování mezi špatnou a ještě horší volbou.

Jak jsem nastínil, na počátku hry si vyberete jakou školu budete chtít reprezentovat a s tím souvisí i speciální dovednosti, které vám mohou pomoci zvítězit. Zatímco škola Kočky vám umožní podívat se na počátku tahu na předem stanovený počet karet z dobíracího balíčku, škola Zmije dovoluje koukat na karty protivníka a dokonce mu některé zahodit a třeba taková škola Medvěda dovoluje v souboji obnovit štít a dobrat karty do ruky. Každá ze škol přináší hráčům zajímavé výhody a je jen na vás, zda je dokážete patřičně využít.

Každé kolo se pro hráče skládá ze tří po sobě jdoucích fází. V první fázi se můžete přesouvat po herním plánu z jedné oblasti do druhé, což ovšem vyžaduje použití karty, která obsahuje symbol terénu shodný s oblastí, kam se chcete vydat. Můžete při tom využít efekt oblasti a za nějaký ten groš si vylepšit některou z vašich schopností anebo si jen tak zahrát partičku kostkového pokeru. A pokud máte více vhodných karet, můžete následně cestovat jinam. Ve druhé fázi můžete meditovat, prozkoumat danou oblast (nebo její okolí), utkat se s monstrem, pakliže se zde nachází, nebo si to rozdáte na férovku s jiným zaklínačem a podobně. V poslední, třetí fázi si doberete do ruky 3 karty z dobíracího balíčku a navíc si můžete ještě vybrat jednu kartu z nabídky 6 společných. Při tom vás však čeká další nelehká volba, protože na každé kartě je uvedena její cena – počet karet, které za ni musíte odhodit z ruky. Pochopitelně si můžete vzít kartu, která vás nebude stát nic, ale její efekt či hodnota bývá minimální, zatímco třeba obětováním 2 karet získáte epickou kartu, která parádně doplní váš balíček.

Rád bych se trošku pozastavil u prohledávání oblastí. To probíhá tak, že hráč po vaší pravici přečte popis situace a dá vám na výběr ze dvou možností jak se zachovat. Na základě vašeho rozhodnutí posléze získáte odměnu nebo vás může čekat nějaký nepříjemný postih.

Pár řádků si ještě rozhodně zaslouží souboje. Než se pustíte do samotného střetu, máte možnost nepřítele vystopovat, což v praxi rozhoduje o tom, kdo bude souboj začínat. Průběh boje výrazně ovlivňují úrovně boje, obrany, alchymie a často i speciální schopností dané školy. Boj říká, kolik karet si v příštím tahu smíte vzít z dobíracího balíčku. Obrana udává, kolik můžete mít najednou štítů. No a alchymie zase určí, kolik lektvarů smíte vypít. Z karet v ruce se snažíte složit mocná komba tak, aby na sebe barevně navazovala. Je tady však jedno velké ALE! Váš balíček totiž zároveň reprezentuje vaše zdraví. Každá karta, o kterou přijdete v souboji nebo ji použijete, vám sníží počet životů. Totéž pochopitelně platí i o balíčku vašich soupeřů. Je tedy snad jasné, že cílem vámi tvořených komb bude uštědřit nepříteli co největší zranění, což v praxi znamená, že bude muset z balíčku odhodit požadovaný počet karet. Pokud už nemá co odhodit, vítězíte a získáváte trofej a hromadu grošů. Pakliže zrůda má ještě nějaké životy (karty), bude útočit na vás, tak, že vaši protihráči určí, kterým ze dvou možných útoku monstrum na vás vyrazí, otočí kartu z balíčku a vyhodnotí efekt pro zvolený útok. Takto se postupně střídají všichni vaši oponenti, aby se zapojili do dění, protože souboje zaberou poměrně hodně času. Dost mě zaujalo, že hráči, kteří se přímo neúčastní souboje, si mohou vsadit na vítěze (jen u soubojů mezi Zaklínači) a výhrou pak může být trofej poraženého a nějaký ten groš navíc.

Trofeje, to je oč tu běží. Podaří-li se vám získat celkem čtyři, zvítězíte a povede se vám tak nejvíc proslavit školu, kterou reprezentujete. Trofeje lze získat za zabití monstra nebo jiného zaklínače, případně za vylepšení vašich schopností. Možností je mnoho, takže to vypadá, že se můžete vydat cestou, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Hra The Witcher: Old World na mě podle dostupných informací a materiálů působí jako jasné volba pro všechny milovníky světa Zaklínače, a to i navzdory faktu, že se odehrává před dobrodružstvím samotného řezníka z Blavikenu. Na kickstarterové kampani můžete hru podpořit ještě pár dnů a získat i nějaký ten bonusový obsah navíc, a to plně v češtině. Nebo si prostě počkáte, až se v létě příštího roku objeví na pultech obchodů díky společnosti ADC Blackfire. Už aby to tady bylo a mohli jsme si hru vyzkoušet osobně.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: