Výbušná koťátka – Chňapíci

Hoď, podrbej se na břichu a chyť… Easy ne? Rozhodně ne!

Ve světě plném zábavy a her si lidé vždy hledají nové způsoby, jak si zpestřit volný čas, a zároveň se odreagovat. Společenské hry, které podporují smích, napětí a zapojení všech hráčů, včetně dětí, jsou ideálním nástrojem k tomu, aby se lidé spojili a vytvořili si nezapomenutelné společné zážitky. Někdy hledáme něco jednoduchého, co nevyžaduje složité strategie nebo dlouhé přípravy, ale přesto nás to vtáhne do hry a zajistí nám to chvíle plné zábavy. Výbušná koťátka (v originále Exploding Kittens) přináší přesně ono – rychlou, svižnou a vtipnou zábavu, která se stala fenoménem pro všechny věkové kategorie.

Výbušná koťátka je herní fenomén, který se od svého vzniku stal synonymem pro zábavu, smích a napětí. Tato série deskových her je známá svou absurdní tématikou a jednoduchými pravidly. Navíc o tuto značku moc hezky pečuje místní vydavatelství Asmodee, které nám přináší jeden titul za druhým. Hlavní myšlenkou Výbušných koťátek je vytváření napjatých situací, kdy hráči musí přežít různá nebezpečí představovaná explodujícími koťaty, zatímco se snaží využít speciálních karet a strategií k přechytračení svých protivníků. Hry z tohoto univerza jsou rychlé, svižné a plné humoru, což je ideální kombinace pro rodinné večery, přátelské párty nebo jakoukoli jinou příležitost, kde se lidé chtějí společně zasmát a pobavit. Mezi různými verzemi her najdeme jak klasická Výbušná koťátka, tak i různá tematická rozšíření přidávající nové prvky, situace a zábavu. Jednou z nejnovějších a velmi netradičních variací v tomto univerzu jsou Výbušná koťátka – Chňapíci.

Opět jde o velmi zábavnou a jednoduchou hru, která se zaměřuje na hraní s měkkými plyšovými kočkami, které jsou označovány jako Chňapíci. Tato hra je vhodná pro dva až čtyři hráče od osmi let a jedna herní partie trvá přibližně deset až dvacet minut. Cílem hry je hodit a chytit Chňapíka, a to zatím, co hráč provádí akce uvedené na kartách před sebou. Co dělá tuto jednoduchou činnost tak složitou, jsou akční karty, které má každý hráč před sebou a jenž obsahují úkoly, které je nutné splnit při chytání plyšové kočky. Hráč vyhrává, pokud se mu podaří úspěšně splnit akce s pěti kartami před sebou, a to během jednoho hodu. A když už jsem u těch měkkých plyšových koček, nebo spíše Chňapíků(?), musím ocenit, že se je povedlo poměrně vtipně přeložit do češtiny, však posuďte sami – Duhozvracečička, Lajdákcour, Černodírka a Snídočka

Příprava hry začíná tím, že každý hráč obdrží jednoho plyšového Chňapíka a dvanáct akčních karet odpovídající jeho Chňapíkovi. Poté si hráči z těchto dvanácti karet vyberou čtyři, jenž si ponechají jako počáteční ruku. Ideální strategií je vybrat smíšené karty – některé snadné pro sebe a některé složitější, aby je hráči mohli přinutit plnit ostatní, a tak jim to pořádně zavařit. Tyto čtyři vybrané karty si hráč ponechá v ruce a může si je kdykoliv prohlédnout, ale měl by je držet v tajnosti před ostatními hráči. Poté každý hráč umístí osm nevybraných karet na stůl, kde se zamíchají dohromady a vytvoří jednu hromádku pro dobírání. Je třeba připravit místo i pro odhazovací hromádku. Každý hráč následně vybere jednu ze čtyř karet v ruce a umístí ji před sebe. Vždy je lepší vybrat si tu nejsnazší kartu, protože jde o akci, jenž bude hráč muset vykonávat. Nakonec se určí hráč, který začne, a hra pokračuje po směru hodinových ručiček. Ale hlavně, mělo by tu zaznít i to, že hra se rozhodně nehraje u stolu, ale je zapotřebí být někde v otevřeném prostoru, daleko od všech možných pevných hran, aby nedošlo ke zranění. A vím o čem mluvím. Synovi se radostí povedlo loktem vší silou trefit hranu stolu a byl předčasný konec hry. Naštěstí bylo vše v pořádku a hru z toho neviním. Jen upozorňuji, že je lepší mít více prostoru kolem sebe.

Během tahu hráč musí vykonat dvě věci – chytit a pak líznout kartu. Prvním krokem je hod a chycení plyšového Chňapíka. Při tomto hodu musí hráč splnit všechny akce uvedené na kartách, které má před sebou, a to během jediného hodu. Hráč má na splnění tři pokusy. Pokud se mu podaří splnit všechny akce, může položit dvě akční karty z ruky před jakéhokoli hráče. Tyto karty mohou být umístěny i před samotného hráče, ale pravidlem je, že nemůže položit obě karty před stejného hráče. Pokud se hráči po třech pokusech nepodaří splnit akce, musí alespoň jednu ze svých vyložených karet odhodit, aby si příště usnadnil tah. Poslední částí tahu je líznutí karet. Pokud hráč nemá v ruce alespoň tři karty, lízne si karty z dobírací hromádky, aby měl v ruce tři karty. Poté končí jeho tah a hraje další hráč ve směru hodinových ručiček.

Pro lepší pochopení principů hry si uvedeme několik příkladů z hraní. Představme si, že hráč má před sebou tři karty: Dotkni se nosu, Zatleskej a Zakřič jméno jiného hráče. Hráč hodí svého plyšového Chňapíka do vzduchu a během jediného hodu musí splnit všechny tyto tři akce. Takže hodí Chňapíka, rychle se dotkne svého nosu, zatleská a zakřičí Vojta! Pokud se mu to vše podaří a ještě Chňapíka chytí, úspěšně splnil svůj tah. 

Pochopitelně jsou tam i náročnější věci, jako mít zavřené jedno oko, či balancovat při tom všem na jedné noze. Má velmi oblíbená karta, nařizující během celého procesu co házíte Chňapíka a vykonáváte jednotlivé akce, to celé komentovat. A jak to mám udělat, když mám ještě u toho složit jinému hráči kompliment? To je takřka nemožné. Nicméně vězte, že se rozhodně ostatní u toho náramně baví, zatímco vy se plně soustředíte, vše zvládnete, teda až na chycení onoho Chňapíka, kterého byste nejraději po někom v tu chvíli hodili. V balíčku jsou také jinak zákeřné karty, které sice nenutí nic moc dělat, ale ovlivňují základní pravidla. Jako třeba, že můžete mít na ruce o dvě karty navíc, ale zároveň ztrácíte dva pokusy, tzn., je zapotřebí vše udělat na první dobrou. Nebo taková karta Pokus navíc dovoluje mít rovnou o další dva pokusy navíc, ale na druhou stranu je zapotřebí mít k dosažení vítězství před sebou vyložené o dvě karty víc, než povolují pravidla. A to už je fakt nářez.    

Hra končí, pokud některý hráč úspěšně splní akce s pěti nebo více kartami před sebou během jediného hodu. Pravidla jsou jednoduchá, ale provedení akcí může být náročné, což dělá hru zábavnější a plnou smíchu. Plyšoví Chňapíci jsou navíc velmi příjemní na dotek a vracejí se do své původní polohy, což z nich dělá skvělý doplněk k hraní (nebo spaní). Každý Chňapík přichází s unikátním balíčkem akčních karet, obsahujících rozličné akce, od jednoduchých po složitější. Tyto karty mohou být rozděleny podle barevných medailí – bronzové jsou běžné karty, stříbrné jsou vzácnější a zlato značí unikátní karty, které se vyskytují pouze v jednom balíčku.

Mé ratolesti mi velice rády pomáhaly při recenzování, a nutily mě hru hrát fakt nespočetně krát, až už jsem ji i jednou musel tajně schovat. Ti malí skřítci ji ale stejně našli a snad nikdy se mi nepovedlo vykonat pět akcí naráz. To už tam musela být nějaká karta lehce upravující pravidla. Motoricky jsem to fakt dával velmi těžce. Nicméně jakýkoliv nevydařený pokus byl zato oceněn salvou smíchu od ostatních.

Hotovo, dochytáno

Výbušná koťátka – Chňapíci je ideální hra pro ty, kteří hledají něco rychlého, jednoduchého a velmi zábavného nejen pro sebe, ale i pro děti. Je to skvělá párty hra, poskytující spoustu smíchu a zábavy, zejména kvůli tomu, jak akční karty komplikují jinak jednoduché chytání plyšové kočky. Hra je plná neustálého pohybu a garantuje zábavu, přičemž hráči nejsou nuceni hrát vsedě, což je velký rozdíl oproti mnoha jiným deskovým hrám. Každá partie má rychlý spád a hráči se neustále navzájem vyzývají k plnění obtížných akcí, což vás udrží v pozoru a u hry si určitě užijete spoustu zábavy.

Výbušná koťátka – Chňapíci získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Asmodee.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: