Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Vítejte na Měsíci!

Propsat se až do vesmíru?
Kolonizujte tužkou!

Úvod

„Občané Země, situace je vážná. Naše planeta je odsouzena k zániku. Osud lidstva nyní leží ve vašich rukou… Už nejde o pouhé zachování naší ekonomiky nebo našeho způsobu života. Nyní budeme muset bojovat o holou existenci. Přežití lidstva závisí na naší schopnosti dobýt Měsíc. Tyto dobyvatelské snahy, naši poslední naději na záchranu, svěřujeme do vašich rukou. Budete přitom spolu soupeřit, abyste zvýšili šance lidstva na úspěch. Navždy se zapíšete do historie tím, že nás všechny zachráníte. Vítejte na Měsíci!“

Úryvek z projevu Katalin Nelson Blueové, první prezidentky Aliance lidstva.

Tak uplynul rok od Rexího oznámení české lokalizace a raketoplány jsou již připraveny i pro tuzemské posádky. Pokud jste příznivcem flip-and-write her, tedy formátu, kdy karty určují události a možnosti a je na hráčích, jakou cestu si každý z nich zvolí a zakreslí, potom byste neměli minout tento obsahem naditý titul, který zdárně završuje řadu Welcome to…

Vítejte na Měsíci! má na svědomí francouzský autor této série Benoit Turpin, který se podílel i na nedávno lokalizovaných Prehistories. Cestu do vesmíru připravil společně s Alexisem Allardem a grafičkou Annou Heidsieck.

Osm scénářových listů – od startu raketoplánu po dokončenou kolonizaci

Jedná se o výpravnou hru, která obsahuje osm různých scénářů zvyšující se obtížnosti, vytvářejících ucelený příběh. Je na hráčích, zda si zahrají libovolný scénář samostatně, anebo se pustí do připravené kampaně, pro což slouží přiložená kampaňová kniha a navíc devadesát sedm spjatých karet. V případě takového hraní si na závěr hru uložíte (zaznamenáte dosavadní postup) a příští partií na současnou navážete.

Mezi ostatní herní součásti patří dvacet čtyři oboustranných stíratelných scénářových listů a šest stíratelných fixů, kniha pravidel určená pro scénářovou i solitérní hru, šedesát tři karet kosmu s lišící se pravděpodobností výskytu v balíčku se škálou čísel od jedné do patnácti, čtyřicet osm karet úkolů (po šesti na každý scénář), jedenáct karet pro solitérní hru a jedna stíratelná karta kapitána pro osmý scénář.

Základní pravidla

Každý hráč si z krabice vezme shodný scénářový list a k němu stíratelný fix. Do středu stolu jsou umístěny vylosované tři úkoly A, B, C odvíjející se od scénáře. Nechybí ani centrální mechanismus her Welcome to…, tedy příprava tří balíčků karet. Pro to je nutné zamíchat šedesát tři karet kosmu a rozdělit je na stejně velké balíčky položené vedle sebe číselným rubem nahoru a lícovým symbolem akce dolů.

V tomto tahu hráč může využít kombinace desítky a energie, pětky a vody, či třináctky a robota.
V příštím tahu se objeví kosmonaut, energie a voda, ale nevíme, s jakými čísly v kombinaci.

Vítejte na Měsíci! je hráno na jednotlivé tahy hráčů, dokud není spuštěn jeden ze čtyř konců hry. Buď některý z hráčů zaplní všechna pole ve své herní oblasti, nebo vyškrtá všechna pole chyby systému, či se mu povede splnit všechny tři úkoly. Čtvrtý možný konec nastane tehdy, nelze-li otočit další tři karty kosmu, protože již podruhé došly karty v dobíracích balíčcích. Tah probíhá následovně. Z balíčků jsou sňaty a otočeny tři karty, čímž odhalí čísla na kartách pod sebou a na sobě samých vyjeví své symboly. Jakmile jsou známy tři nové kombinace, každý z hráčů si skrytě jednu kombinaci vybere, zapíše číslo a provede odpovídající akcí udanou symbolem. Jakmile mají všichni zapsáno a vyhodnoceno, ohlásí se případné incidenty, sabotáže či splnění úkolu.

Principem druhé mise je očíslovat políčka na trajektorii mezi Zemí a Měsícem. Ale je jich moc, proto skrze energii můžete trajektorii dělit na jednotlivé sekce a uplatňovat vzestupné pořadí zapisovaných čísel v rámci sekcí jednotlivě.

Zhodnocení hry

Pecka! Vítejte na Měsíci! je opravdu plnohodnotná hra. Jednoduché principy a pravidla pro jednotlivé scénáře – obvykle pozměněné akce spjaté se symboly – se naučíte rychle. Hra má hloubku, je zábavná, nutí hráče kloubit intuici s logikou, riskování s pamětí, a z nejednoho scénáře vykoukne i pěkný hlavolam. Opravdu lze říci, že se jedná o osm různých her v jedné krabici.

Osobně flip-and-write a roll-and-write hry příliš nevyhledávám. Málokdy mě umí tematicky pohltit, byť jsem jich již pár objevil. Tento vrchol trilogie je však bezkonkurenční, pohlcující a přístupný titul pro pravidelné hráče i lidi dosud řešící puzzle a hlavolamy včetně pouhého sudoku. A proto si ho ve sbírce rozhodně nechám. V loňském roce vyšlo na českém trhu pár silných psacích herních titulů, ať již šlo o Nastupujte, prosím! od Dina, Ostrov dinosaurů: Hoď a kroť od Mindoku, či o Kartografové: Hrdinové od REXher. Přesto Vítejte na Měsíci! ostatní trumfuje nejvyšší znovuhratelností. Sólohra má devět stupňů obtížnosti a i různé odehrané kampaně (vždy všech osmi scénářů) se mezi sebou liší.

Komponenty funkční, krásně graficky zpracované, barevné, přehledné a uskladněny v menší skladné krabičce. Hra, která ze své podstaty funguje v jakémkoliv počtu hráčů, zabere na stole málo místa a jednu partii odehrajete do čtyřiceti minut. Dá se říci, že Vítejte na Měsíci! je pro každého, kdo nelpí na kostkách a plastových miniaturách.

Skafandry, tužky a kolonizaci zdar!

Třetí mise, ve které je nutné zapisovat čísla tak, že vždy dole a zcela nalevo je číslo nejnižší a naopak nahoře a zcela vpravo číslo nejvyšší. Skrze roboty stavíte tunely a propojujete satelity, obsazujete vodní nádrže, kroužkujete rostliny daného kvadrantu a bodujete prvenství v obsazení kvadrantů. Je toho hodně, nad čím přemýšlet… A to je teprve třetí mise.

Vítejte na Měsíci! získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: